(VIDEO) Kako da prepoznate lažnu novčanicu: "Najčešće se 'poturaju' na mestima gde su gužve, poput klubova i diskoteka"

Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.

23.07.2025. 08:02

(VIDEO) Kako da prepoznate lažnu novčanicu: "Najčešće se 'poturaju' na mestima gde su gužve, poput klubova i diskoteka"

Novčanica od 2.000 dinara najčešća je meta falsifikatora u Srbiji.

Prema podacima Narodne banke Srbije, u prvih šest meseci ove godine otkriveno je 966 falsifikovanih dinarskih novčanica, a najčešće su u opticaju bile baš te. 

Iz Narodne banke Srbije objašnjavaju da novčanica od 2.000 dinara ima solidnu vrednost, tako da se falsifikatoru isplati da je napravi.

Osim toga, više je u prometu nego novčanica od 5.000 dinara, koja uvek privlači pažnju. Na koje parametre naša pažnja treba biti usmerena?

"Originalna novčanica je napravljena na stoprocentnon pamučnom papiru. Ima vrlo kvalitetan papir, karakterističan zvuk, elastična je, trpi do 2.000 preklapanja, bez većih oštećenja. I sami motivi na toj novčanici su precizni i oštri, zahvaljujući raznim tehnikama štampe. Na primer, dubokoj štampi koja se može registrovati tako što ćete po liku Milutina Milankovića da pređete jagodicama prstiju i tu ćete osetiti neravnine", navodi za Newsmax Balkans direktor Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja Miroslav Jeremić.

Osim toga, treba pogledati vodeni žig, kao i zaštitnu nit. Pomoću ovih provera, čak ni oku laika neće promaći očigledne razlike.

Međutim, na mestima gde je veliki promet novca, u opasnosti ste da se jedan falsifikat nađe i kod vas u novčaniku.

"Građani treba da se paze, obično se te novčanice poturaju u klubovima, kafićima, diskotekama, jer su tada velike gužve, veliki opticaj novca je u igri. Ljudi koji tamo dolaze su mlađi, zauzeti su zabavom, ne zanima ih toliko da proveravaju na licu mesta novčanicu", upozorio je Dejan Gavrilović iz udruženja potrošača "Efektiva".

Prepoznavanje lažnih novčanica nije uvek tako jednostavno, ali ni metode provere nisu toliko strane građanima Srbije. Ipak, desi se da budu prevareni.

Najviše falsifikata strane valute

Po broju komada, ali i vrednosti najviše ima falsifikata strane valute i to evra. Kada je reč o domaćoj valuti, falsifikata je prisutno duplo manje.

"Statistika kaže ovako, na milion komada dinarskih novčanica u opticaju, svega 1,44 komada, dakle nepuna dva komada, su falsifikati. Verovatnoća da dobijete falsifikovanu novčanicu je izuzetno mala, možda ćete pobediti na lotu. Ali, ako se to vama desi, onda je za vas sto odsto", istakao je Jeremić. 

Ako sumnjate u novčanicu ili svoje mogućnosti procene - zatražite proveru u banci ili je odnesite u najbližu policijsku stanicu.

Ukoliko je reč o falsifikatu - biće zadržan i za njega ne postoji nadoknada.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)