Vučić: Srbija se pridružila Globalnoj alijansi za baterije
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da se Srbija u Hamburgu pridružila Globalnoj alijansi za baterije kako bismo se na vreme pripremili za budućnost.
Vučić je na panelu "Pregovori o novoj alijansi - odgovoran i kružni lanac snabdevanja baterijama", koji je održan u okviru Hamburške konferencije o održivost, predao je pismo o pristupanju Ministarstva privrede Srbije Globalnoj alijansi za baterije direktorki te alijanse Ingi Petersen.
"Zadovoljni smo što smo danas predali materijale našeg ministarstva i pridružili se Globalnoj baterijskoj alijansi ili kako se to već naziva i zadovoljni razgovorom sa ministarkom za ekonomski razvoj Nemačke Svenjom Šulce. Nastavićemo da radimo i važno mi je da smo danas istakli da Srbija ukoliko budu garantovane sve mere ekološke zaštite i sigurnost za zdravlje ljudi, ne očekuje da glavni ton priče bude na rudarenju već na celokupnom vrednosnom lancu, što znači ogromnu prednost i ogromnu dobit za naše građane", rekao je Vučić novinarima posle panela.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Hamburgu sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom. Vučić i Šolc su prethodno učestvovali na otvaranju prve Hamburške konferencije o održivosti, a uskoro će, kako je Vučić najavio, zajedno ići da vide nemačke rudnike litijuma.
Skupština Srbija završila je rad prvog dana redovnog jesenjeg zasedanja, a sednica na kojoj se raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koju je predložilo 86 opozicionih poslanika, biće nastavljena u utorak u 10 sati.
Naglasio je da misli i na fabriku katoda, fabriku baterija i fabriku električnih automobila.
"Ali za nas je važno da ulazimo u te globalne asocijacije, globalna društva koja se bave budućnošću. Videli ste da u Africi više od 60 odsto ljudi nema električnu energiju ili ima problem s električnom energijom", napomenuo je Vučić.
Kako je rekao, kada su sušne godine kao što je ova bila, onda postoje veliki problemi sa strujom i u Zambiji i u mnogim drugim zemljama.
"Nažalost, samo Srbija o tome govori, drugi ne govore, a koji su u mnogo lošijoj situaciji od nas. Ali oni valjda ne vole da pričaju o tome, vole da žive u svojim balonima neistina. Ja dobro znam sa kolikim i kakvim problemima ćemo se suočavati, zato moramo da gledamo budućnost, kako da rešimo probleme električne energije i kako da pravimo i da obezbeđujemo finansiranje nuklearnih modularnih reaktora, kako i na koji način da garantujemo postojanje električnih vozila u našoj zemlji, korišćenje veštačke inteligencije, jer to bukvalno pojede toliko električne energije da mi nismo u stanju da proizvedemo", naveo je Vučić.
"Velika šansa za sve, pa i za Srbiju"
Predsednik Vučić izjavio je u Hamburgu da je pristupanje Globalnoj alijansi za baterije velika šansa za sve u budućnosti, jer se tu ne radi samo o rudarenju, već i o upotrebi litijuma.
Vučić je na panelu "Pregovori o novoj alijansi - odgovoran i kružni lanac snabdevanja baterijama" naglasio da moramo da se fokusiramo na budućnost i nove izazove.
"Ovo je odlična prilika za sve nas koji smo se pridružili ovoj globalnoj alijansi. Ako govorimo o dobrim prilikama uvek je dobro razgovarati o velikim i važnim izazovima koji predstoje", naveo je Vučić.
Istakao je da je to važno ne samo za Nemačku, već za ceo svet, kao i za našu zemlju.
"To nije samo pitanje litijuma, to je pitanje i baterija, to je pitanje fabrika koje proizvode baterije. Da li imamo više sredstava, više sirovina, više ruda, a svi ćemo se uskoro suočavati sa manjkom električne energije i to nije samo problem Srbije, već i problem svih zemalja", rekao je Vučić, koji je bio prvi glavni govornik na panelu.
Istakao je da je će zbog veštačke inteligencije biti povećana potrošnja struje.
"Veoma je važno za nas da se pridružimo ovoj globalnoj alijansi i savezu, kada govorimo o sjajnim šansama i velikim prilikama moramo da pričamo i o veoma važnim izazovima koji su ispred nas. Kada govorimo o rudarstvu, mineralima, sve ono što imamo, moramo i da pričamo i o viziji i o podršci narodu", naglasio je Vučić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)