Ljubodrag Savić: Namerno se zadržavaju kamioni sa srpskom robom na Merdaru
Blokada ulaska srpske robe na Kosovo i Metohiju, koja je trajala duže od godinu dana, donela je štetu i Srbima i Albancima, kaže za Newsmax Balkans ekonomista Ljubodrag Savić.
"Iako albanska strana misli da je to pogađalo samo Srbe, činjenica je da su i Albanci, vrlo rado, kupovali srpske proizvode", ističe Savić gostujući u jutarnjem programu "Otvori oči".
On podseća da je Srbija napravila Otvoreni Balkan sa Severnom Makedonijom i Albanijom, što je, kaže, nešto slično CEFTI.
"Da podsetim, Srbija posle Nemačke i Kine ima najveću trgovinsku razmenu sa zemljama bivše SFRJ. CEFTA je napravljena još dok su Češka, Mađarska, Slovačka i Poljska htele da uđu u EU. Kako su one ušle u EU, onda su na red došle zemlje bivše SFRJ, plus Albanija i Moldavija. Stvaranjem zone slobodne trgovine, zemlje Zapadnog Balkana su se opredelile za ekonomski i privredni razvoj. I Kosovo je u tome imalo svoj interes. Međutim, ovo što se sada dešava na KIM nema veze sa ekonomijom, nego je čista politika i pritisci na Srbiju da prizna nezavisnost Kosova", navodi sagovornik Newsmax Balkans.
Savić podseća da je Srbija do sada bila stalno u defanzivi i da odlukom o propuštanju srpske robe na prelazu Merdare, zemlje EU su odlučile da se ipak, nešto mora dati i Srbiji.
"Ekonomija ne zanima Kurtija"
Evropa na ovaj način nije rešila da obuzda Kurtija jer njega mnogo ekonomija ne zanima, smatra Savić.
"Kurti ima jedan cilj, a to je da Kosovo bude nezavisno, ali bez Srba. Ja zato ne verujem da je ovo početak nekog oporavka. Vi možete kamion sa srpskom robom da zadržite na administrativnoj granici koliko vam je volja, da se namerno prave velike gužve, kolone, da ljudi vremenom posustaju. Smatram da se i na taj način šalje poruka Srbima da nisu dobrodošli. Nažalost, i Srbija je u poslednje dve-tri godine nekim svojim odlukama donela sebi štetu, ali za prosutim mlekom ne treba žaliti", kaže Savić.
Saradnja Srbije i MMF poslednjih desetak godinadobra
"Na moje pozitivno iznenađenje Srbija dobro pliva. MMF traži od svih država, da se, što se tiče javnih finansija, disciplinovano ponašaju. Javne finasije nisu ugrožene novim aranžmanom, koji će se zasnivati na nastavku ulaganja u kapitalne investicije i fiskalno odgovornu politiku", zaključuje Savić.
Podsećamo, Misija MMF završila je posetu Srbiji. Dogovor sa Fondom je da se deficit budžeta održi na tri odsto do 2027. godine uz davanje prvenstva kapitalnim projektima.
Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je da radnici u Srbiji koji zarađuju minimalac uglavnom rade u privatnom sektoru i ocenjuje da je visina minimalne plate u regionu u skladu sa razvijenošću zemalja.
Kako Euronews Srbija saznaje, na strani koju kontroliše policija i carina Republike Srbije, nema problema, ali oni ne mogu da propuštaju kamione jer je zastoj sa kosovske strane.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)