Ljubodrag Savić: Namerno se zadržavaju kamioni sa srpskom robom na Merdaru
Blokada ulaska srpske robe na Kosovo i Metohiju, koja je trajala duže od godinu dana, donela je štetu i Srbima i Albancima, kaže za Newsmax Balkans ekonomista Ljubodrag Savić.
"Iako albanska strana misli da je to pogađalo samo Srbe, činjenica je da su i Albanci, vrlo rado, kupovali srpske proizvode", ističe Savić gostujući u jutarnjem programu "Otvori oči".
On podseća da je Srbija napravila Otvoreni Balkan sa Severnom Makedonijom i Albanijom, što je, kaže, nešto slično CEFTI.
"Da podsetim, Srbija posle Nemačke i Kine ima najveću trgovinsku razmenu sa zemljama bivše SFRJ. CEFTA je napravljena još dok su Češka, Mađarska, Slovačka i Poljska htele da uđu u EU. Kako su one ušle u EU, onda su na red došle zemlje bivše SFRJ, plus Albanija i Moldavija. Stvaranjem zone slobodne trgovine, zemlje Zapadnog Balkana su se opredelile za ekonomski i privredni razvoj. I Kosovo je u tome imalo svoj interes. Međutim, ovo što se sada dešava na KIM nema veze sa ekonomijom, nego je čista politika i pritisci na Srbiju da prizna nezavisnost Kosova", navodi sagovornik Newsmax Balkans.
Savić podseća da je Srbija do sada bila stalno u defanzivi i da odlukom o propuštanju srpske robe na prelazu Merdare, zemlje EU su odlučile da se ipak, nešto mora dati i Srbiji.
"Ekonomija ne zanima Kurtija"
Evropa na ovaj način nije rešila da obuzda Kurtija jer njega mnogo ekonomija ne zanima, smatra Savić.
"Kurti ima jedan cilj, a to je da Kosovo bude nezavisno, ali bez Srba. Ja zato ne verujem da je ovo početak nekog oporavka. Vi možete kamion sa srpskom robom da zadržite na administrativnoj granici koliko vam je volja, da se namerno prave velike gužve, kolone, da ljudi vremenom posustaju. Smatram da se i na taj način šalje poruka Srbima da nisu dobrodošli. Nažalost, i Srbija je u poslednje dve-tri godine nekim svojim odlukama donela sebi štetu, ali za prosutim mlekom ne treba žaliti", kaže Savić.
Saradnja Srbije i MMF poslednjih desetak godinadobra
"Na moje pozitivno iznenađenje Srbija dobro pliva. MMF traži od svih država, da se, što se tiče javnih finansija, disciplinovano ponašaju. Javne finasije nisu ugrožene novim aranžmanom, koji će se zasnivati na nastavku ulaganja u kapitalne investicije i fiskalno odgovornu politiku", zaključuje Savić.
Podsećamo, Misija MMF završila je posetu Srbiji. Dogovor sa Fondom je da se deficit budžeta održi na tri odsto do 2027. godine uz davanje prvenstva kapitalnim projektima.
Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je da radnici u Srbiji koji zarađuju minimalac uglavnom rade u privatnom sektoru i ocenjuje da je visina minimalne plate u regionu u skladu sa razvijenošću zemalja.
Kako Euronews Srbija saznaje, na strani koju kontroliše policija i carina Republike Srbije, nema problema, ali oni ne mogu da propuštaju kamione jer je zastoj sa kosovske strane.
RTS je blokiran već devet dana, a prethodnom Savetu REM mandat je istekao 4. novembra. Kako će izgledati izbor novog Saveta REM, pitali smo novinara i bivšeg državnog sekretara Ministarstva za informisanje Aleksandra Gajovića i nekadašnjeg člana Saveta REM Slobodana Cvejića.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici MUP Srbije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su devet osoba zbog zloupotrebe službenog položaja i sumnja se da su oštetili "Srbija šume" za tri miliona dinara.
Zbog političke krize u februaru je došlo do pada u turizmu. Skoro 30 odsto stranih turista otkazalo je aranžmane preko turističkih agencija, a manji je i broj domaćih gostiju, izjavio je za Newsmax Balkans direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera HORES Georgi Genov.
Evropska komesarka za proširenje i šefica diplomatije Evropske unije, Marta Kos i Kaja Kalas, nakon dužeg odlaganja stižu u Srbiju. Posete će biti odvojene, a sa sobom će doneti "paket" tema. O značaju ovih poseta razgovarali smo sa Slobodanom Zečevićem, direktorom Instituta za evropske studije.
Er Srbija je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" dočekala svoj novi avion tipa embraer E-195, koji će, nakon svih neophodnih procedura, ući u saobraćaj i početi da leti do evropskih gradova u mreži te avio-kompanije.
Naftna industrija Srbije podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena najavljenih američkih sankcija od 28. aprila ove godine. Cilj je da se kompaniji omogući neometan operativni rad i posle 28. aprila, što je rok predviđen licencom.
Zbog političke krize u februaru je došlo do pada u turizmu. Skoro 30 odsto stranih turista otkazalo je aranžmane preko turističkih agencija, a manji je i broj domaćih gostiju, izjavio je za Newsmax Balkans direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera HORES Georgi Genov.
Sve se češće može čuti da vodoinstalater zaradi koliko i inženjer, da keramičar za mesec dana prihoduje i 3.000 evra. Cene zanatskih usluga rastu, a potražnja za majstorima sve je veća, i to ne bez razloga.
Kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija, a cilj je da se kompaniji omogući neometan operativni rad i posle 28. aprila, što je rok predviđen licencom izdatom 28. marta ove godine.
Dvadeset prvi sajam automobila u Šangaju otvoren je u Nacionalnom izložbenom centru. Više od 1.000 poznatih kompanija iz 26 zemalja i regiona učestvuje na sajmu, kako bi se zajedno predstavili najnovije inovativne rezultate.
Evropska unija šalje jasnu poruku velikim tehnološkim kompanijama - evropski zakoni važe za sve, bez obzira na sedište. O promenama na digitalnom tržištu za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.
Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine postupala je po saznanjima da je u ponedeljak došlo do izlivanja evrodizela sa barže kompanije Naftahem iz Sremske Mitrovice, u luci Rafinerije nafte Pančevo, saopšteno je iz Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Komentari (0)