(FOTO) Potpisan memorandum: Srbija i Severna Makedonija zajednički grade gasovod dužine oko 70 kilometara

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u Skoplju da su se vlade Srbije i Severne Makedonije saglasile i potpisale memorandum koji predviđa zajedničku izgradnju gasovoda dužine oko 70 kilometara, koji bi imao godišnji kapacitet od oko 14 milijardi kubnih metara prirodnog gasa.

Izvor: Tanjug   |  

07.10.2024. 12:29

(FOTO) Potpisan memorandum: Srbija i Severna Makedonija zajednički grade gasovod dužine oko 70 kilometara

Vučević je na zajedničkoj konferenciji sa predsednikom Vlade Severne Makedonije Hristijanom Mickoskim rekao da Memorandum o razumevanju i saradnji u oblasti gasa između Ministarstva rudarstva i energetike Srbije i Ministarstva energetike, rudarstva i mineralnih sirovina Severne Makedonije, predstavlja uvod u izgradnju novog interkonektora.

"On je dužine neke oko 70 kilometara i mogao bi da ima kapacitet, odnosno treba da ima kapacitet godišnjeg prometa oko 14 milijardi kubnih metara prirodnog gasa", naveo je Vučević.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan MiljevićPotpisivanje memoranduma u prisustvu premijera Srbije i Severne Makedonije

On je dodao da je namera da Srbija preko Severne Makedonije dobije još jednu liniju snabdevanja prirodnim gasom.

"To je veza preko Severne Makedonije ka Grčkoj, ka Aleksandropolisu, odakle stiže gas. Ono što jeste naša strateška odluka, govorimo o Republici Srbiji, jeste da imamo diverzifikaciju izvora snabdevanja prirodnim gasom. Mi, naravno, želimo da ne izgubimo nijednog od partnera, ali želimo da širimo partnere koji su zainteresovani da sarađuju s nama na polju energetike i to će dovesti svakako ili doprineti energetskoj stabilnosti za našu državu", rekao je Vučević.

Naglasio je da je gas za Srbiju od velikog značaja i za proizvodnju električne energije, ali i za rad velikog broja stranih kompanija koje posluju u zemlji, ali i za snabdevanje domaćinstava.

"Tako da je nama priroda na ovaj krak preko Severne Makedonije, ka luci u Grčkoj. I ono što je predsednik Vlade Severne Makedonije kandidovao jeste da se paralelno radi i naftovod i da dobijemo i tu mogućnost snabdevanja naftom ka našoj državi", istakao je Vučević.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan MilijevićMiloš Vučević i Hristijan Mickoski

Dodao je da je tokom susreta sa makedonskim kolegom, pored infrastrukture, dominiralo pitanje energetike i ukazao da svi sve više trošimo električne energije, jer industrija raste, ali i građani sve više troše električne energije.

"Moramo razumeti klimatske promene, moramo razumeti šta je ono što je zelena agenda Evropske unije, u čemu mora da se saglasi ili sinhronizuje i Zapadni Balkan, a istovremeno da ne izgubimo ekonomski i energetski potencijal", naveo je Vučević.

Ukazao je da će obe zemlje morati mnogo toga da urade na tom polju.

"Puno posla nas čeka, tako da je dobra stvar da smo se saglasili da izgradimo novi gasni interkomentor", dodao je Vučević i ukazao da bi Srbija sa tom gasnom interkonekcijom svakako bila bolje snabdevena prirodnim gasom iz južnog pravca.

Mickoski: Delimo viziju da je budućnost regiona u EU

Predsednik Vlade Severne Makedonije Hristijan Mickoski izjavio je da je razgovarano o poboljšanju veza i ekonomije dve zemlje, dodajući da Srbija i Severna Makedonija dele viziju da je budućnost regiona u Evropskoj uniji.

Mickoski je rekao da je bilo reči i o saradnji u oblasti kulture, obrazovanja i da su se saglasili da investiranje u mlade predstavlja investiranje u budućnost.

"Govorili smo i o izazovima sa kojima se suočava region, važno je da zajedno radimo na stabilnosti celog regiona i saglasili se da je dijalog jedini put ka rešavanju nesuglasica", rekao je Mickoski.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan MilijevićMiloš Vučević i Hristijan Mickoski

Dodao je da dve zemlje dele viziju da je budućost regiona u Evropskoj uniji i da zajedničkim naporima mogu da ispune kriterijume, kao i da donesu dobrobit građanima od evropskih integracija.

Mickoski je naveo da Severna Makedonija završava tendersku dokumentaciju za interkonektor koji treba da počne da se gradi. Naveo je da je reči i o izgradnji brze pruge koja predstavlja strateški prioritet vlade Severne Makedonije, dodajući da regionalno povezivanje ostaje prioritet dve zemlje.

"Otvorili smo i temu održavanja zajedničkih sednica dve vlade, kao što smo radili sa drugim našim susedima. Mislim da su odnosi naših zemalja na visokom nivou i da ćemo u narednom periodu više produbiti naše veze, kao I da ćemo graditi dobrosusedske odnose sa svim nasim susedima i da svi zajedno budemo deo EU", naveo je Mickoski.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan MilijevićMiloš Vučević i Hristijan Mickoski

Na pitanje da li je 2027. godina rok za gasnu interkonekciju između Severne Makedonije i Srbije, Mickoski je odgovorio: "Zašto da ne" i dodao da su se obe vlade obavezale da će to biti prioritet.

Mickoski je naveo da je strateški cilj vlade da budu raskrsnica ovog dela Evrope po pitanju putne, železničke i gasne infrastrukture, a da je povezivanje gasom jedan od prioriteta, dodajući da to treba da bude prioritet i za centralnu Evropu kako bi se smanjila zavisnost od ruskog gasa.

"Za nas je važno da završimo interkonektor sa Grčkom, a potom i sa Srbijom. Ubeđen sam da ćemo ovo o čemu smo danas govoriti završiti uspešno", rekao je Mickoski.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)