Vučić: Solarnim elektranama obezbeđujemo struju i štedimo 120 miliona evra godišnje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nakon potpisivanja ugovora sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables o izgradnji solarne elektrane, da je to najbrži i najbolji način da Srbija brzo obezbedi potrebne količine struje i pri tome ostvari značajne uštede.

Izvor: Tanjug   |  

16.10.2024. 13:14

Vučić: Solarnim elektranama obezbeđujemo struju i štedimo 120 miliona evra godišnje
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Potpisivanju ugovora, u Predsedništvu Srbije, uz šefa države Aleksandra Vučića prisustvovali su i ambasador SAD Kristofer Hil i ambasador Republike Koreje Đang Vu Li. 

Svoj potpis ispred konzorcijuma stavili su generalni izvršni direktor UGT Renewables Adam Korteze, predsednik i generalni izvršni direktor Hyndai Engineering Hjon Song Hong i strateški menadžer Hyundai Engineering ogranka Beograd Sang Min-Park.

Vučić je izjavio posle potpisivanja ugovora da će Srbija tim novim kapacitetima moći da nadomesti količine struje, koje uvozi zimi kada je ona najskuplja.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

"Predviđeni su ovde kapaciteti od jednog gigavata, naravno instalisane snage, jer nije svaki dan sunčan, ali je procena da ćemo prosečno moći da proizvedemo negde oko 1,6 do 1,8 teravata. To je neverovatno važno za naš sistem, zato što je to taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo. I obično uvezemo u trenucima kada je prilično skupa i kada je najtraženija na tržištu Zapadnog Balkana", rekao je Vučić.

Vučić ističe da će i ta struja pripadati Srbiji

"Može da ide u Evropu, u Belgiju ili negde, može ako mi dozvolimo. Ovo je struja koja pripada ovoj zemlji, koja pripada građanima ove zemlje. I za nas je od presudnog značaja to što ćemo, samo po jednoj računici, za vreme trajanja projekta od 30 godina, moći da uštedimo, po današnjim cenama, negde oko 3,6 milijardi evra, što je 120 miliona evra godišnje. Mi mislimo da će to biti mnogo više, jer će cena struje drastično da skače", poručio je Vučić.

Kako je rekao, veruje da će cena struje drastično da skače ne samo kod nas već i u celom svetu, zbog punjača za baterije za električna vozila, zbog veštačke inteligencije i zbog svega drugog.

"Dakle, mi ćemo ogromne uštede da postignemo zbog ovoga što radimo", poručo je Vučić.

"Prvo, ovo je deo onoga o čemu smo govorili kao o najvažnijem poslu koji moramo da završimo pre 2027. godine. A tiče se energetske sigurnosti, bezbednosti i mogućnosti da imamo struju u godinama koje dolaze. Želim da ljudi znaju da mi godišnje potrošimo stvarnih 30 teravata, ali suštinski potrošimo 34 teravata struje zato što na mreži izgubimo najmanje četiri  teravata, samo da to imate u vidu. To je zbog zastarele mreže, neulaganja u vodove, neulaganja u transformatore, neulaganja u stubove, u sve to što nismo radili u prethodnih 60 i 70 godina", naglasio je predsednik Srbije. 

"Procena je da ćemo zahvaljujući ugovoru za izgradnju solarnih elektrana prosečno moći da proizvedemo oko 1,6 do 1,8 teravata, taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo", dodao je Vučić.

Sa Bajdenom o ulaganjima u energetiku

"Mi ćemo sledeće nedelje potpisati ugovor sa UGTR. Ja sam o tome razgovarao sve vreme i sa predsednikom Bajdenom. I on je lično govorio koliko je to značajna kompanija i koliko je važno da nastavimo sa ulaganjem u energetiku, jer mi nećemo imati struje ako ne požurimo. Taj projekat bi trebalo da nam donese jedan gigavat novoinstalisane snage kroz solarne panele", rekao je Vučić prošle nedelje u najavi odvog događaja. 

Dodao je da je to za Srbiju od izuzetnog značaja jer će da menja procenat obnovljivih izvora energije u odnosu na ono što dobijamo iz fosilnih goriva, uglja pre svega, a koji je danas 62:38 odsto i da će to značiti zdraviju životnu sredinu, čistiji vazduh za ljude, što znači zelenu energiju.

"Ne zaboravite da će ovo da znači da ne plaćamo takse ili plaćamo manje takse u Evropi i na proizvodnju mnogih proizvoda, jer sve firme koje žele da izvoze u Evropu ili SAD, moraće da imaju sertifikat da su te svoje proizvode napravili koristeći zelenu energiju. Što više imamo zelene energije, to smo sigurniji i to su naše troškovi manji", poručio je Vučić.

Hil: Veliki korak Srbije ka energetskoj nezavisnosti i čistoj energiji

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil ocenio je da je Srbija potpisivanjem ugovora o izgradnji solarnih elektrana napravila veliki korak ka energetskoj nezavisnosti i čistoj energiji.

"Ovo je veoma značajan dan iz mnogo razloga. Nema uzbudljivije industrije na svetu od solarne. Kad pogledate na solarne panele, možda to i nije tako zanimljivo, ali to je nešto ogromno za današnji svet, jer proizvode čistu energiju", rekao je Hil.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Hil je naveo da je ranije bio ambasador u Koreji i da je za njega "veličanstveno" da vidi da Srbija i Koreja sa SAD rade nešto što je, kako kaže, toliko uzbudljivo i značajno za budućnost.

"Dugo ćemo obeležavati ovaj datum. Naša deca će se sećati ovog dana, a i njihova deca. Jer to je toliko značajan doprinos i značajan razvoj za Srbiju i za posvećenost Srbije obnovljivoj energiji", istakao je ambasador.

Dodao je da u Evropi, SAD i Koreji na taj projekat gledaju kao na projekat od ogromnog značaja za razvoj i zahvalio svima iz Vlade Srbije i američke ambasade koji su radili na potpisivanju ugovora o projektu.

Vu Li: Sporazum prekretnica u srpsko-korejskim odnosima

Otpravnik poslova Ambasade Republike Koreje u Srbiji Đang Vu Li izjavio je da je ugovor između Srbije i konzorcijuma Hyundai - UGTR o izgradnji solarnih elektrana prekretnica u ekonomskom partnerstvu Srbije i Koreje, budući da prvi put jedna korejska kompanija učestvuje u nacionalnom projektu energetske tranzicije u našoj zemlji.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

"Sporazum je značajan i zbog ekonomskog rasta Srbije, ali i otvaranja novih radnih mesta", naveo je Vu Li.

On je izrazio zahvalnost Vladi Srbije na poverenju i izboru korejske kompanije kao strateškog partnera u tom važnom projektu. Otpravnik poslova u Ambasadi Koreje u Srbiji je podsetio da je partnerstvo dve zemlje, od uspostavljanja diplomatskih odnosa pre 35 godina, ojačalo u brojnim oblastima, posebno u ekonomskoj sferi.

"To pokazuje rast korejskih investicija u Srbiji, kako po broju, tako i po obimu", rekao je on.

Dodao je da su Srbija i Republika Koreja pre mesec dana počele da pregovaraju o potpisivanju sporazuma o ekonomskom partnerstvu što će, kako je ukazao, doprineti povećanju robne razmene.

Gde će se graditi solarne elektrane

Vlada Srbije usvojila je 10. oktobra Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u  Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju.

Njime je predviđena izgradnja solarnih elektrana na teritorijama opština Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac.

Projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u pogon, upravljanje i održavanje ovih elektroenergetskih postrojenja tokom dve godine nakon izgradnje.

Iz vlade su naveli da će se solarne elektrane sastojati od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, tzv. trakeri, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.

Ovim projektom ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cenama.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)