Trgovinska razmena sa Italijom više od pet milijardi evra, od 2026. radiće se na pravcu Beograd–Trst

Politički dijalog, političko poštovanje i korektnost između Beograda i Rima je na mnogo višem nivou nego ranije, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Poslovnom forumu Srbija "Nord Est Italija" i naglasio kako je Italija uvek tu da pomogne Srbiji na evropskom putu.

Izvor: FoNet   |  

02.12.2024. 10:31

Trgovinska razmena sa Italijom više od pet milijardi evra, od 2026. radiće se na pravcu Beograd–Trst
Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Vučić je na Poslovnom forumu Srbija "Nord Est Italija" rekao da je trgovinska razmena sa Italijom premašila pet milijardi evra, da je Srbija drugi partner na Zapadnom Balkanu, a cilj joj je da Srbija pretekne Albaniju u pogledu saradnje sa Italijom.

On je rekao da se saradnja mora ojačati privlačenjem italijanskih investicija, korišćenjem italijanskih luka, kao i investiranjem u Italiji.

"Od 2026. ćemo se posvetiti posebno pravcu koji ide od Beograda do Trsta. Do tada ćemo da završimo sve konekcije od Budimpešte ka Sofiji i Istanbulu, kao i prema Solunu i Pireju, a onda ćemo raditi na pravcu Beograd-Zagreb-Ljubljana-Trst. Ovde ste uvek dobrodošli, a Italija je jako popularna u Srbiji. Mislim da je više Srba nego Italijana kupilo kuće i stanove u Trstu", izjavio je predsednik Srbije.

On je dodao da će se ulagati u putnu, a pre svega u železničku infrastrukturu i da će to doprineti saradnji dveju zemalja.

Vučić je rekao da je Srbiji potrebno dodatno znanje i da se razgovara sa najznačajnijim italijanskim fakultetima i univerzitetima.

"Mislim da je Srbija dobra prilika za vas kada su u pitanju ulaganja. Srbija je uvek više od 60 odsto ukupnih investicija na Zapadnom Balkanu, više od 50 odsto BDP i ukupnog uvoza Zapadnog Balkana. Najbrže se razvijamo i verujem da će to biti slučaj i u budućnosti", dodao je on.

Predsednik Finesta Alesandro Minin rekao je da je saradnja između srpskih i italijanskih preduzeća ključna i da ona može da bude još bolja.

"Srbija pripada našoj zajednici oduvek. Srbija mora i zvanično da postane deo prostora kome kulturno, privredno i u svakom drugom smislu pripada", rekao je Minon.

Foto: Tanjug/Sava RadovanovićPredsednik Aleksandar Vučić i italijanski ambasador Luka Gori

Ambasador Luka Gori ocenio je da su saradnja i razgovori na političkom nivou ojačali.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je da je za Srbiju važan logistički hab, jer 80 odsto svega što Srbija proizvede za daleka tržišta ide preko severnojadranskih luka, a najveći deo iz samo jedne u Rijeci i nije dobro imati samo jednu mogućnost.

"Tu su luke sa kojima možemo jako dobro da radimo u Italiji", rekao je Čadež.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)