(VIDEO) Ekonomija u 2024. godini: "Svet se vraća na fabrička podešavanja, stari princip globalizacije popušta"
U ekonomskom smislu više je nego jasno da se svet polako vraća na fabrička podešavanja, a to je da opet imamo određene blokove u svetu koji će međusobno trgovati, ali će onaj stari, nesmetani princip globalizacije praktično popuštati, istakao je profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je dva moguća ekonomska scenarija za Ukrajinu, iz kojih proizilazi da bi rat u ovoj zemlji mogao da se završi krajem sledeće godine ili sredinom 2026.
"Što se tiče Srbije i drugih zemalja malih poput nje, zaista možemo da budemo srećni, ako nastavimo ovim vijugavim putem - da smo okrenuti i ka jednom i ka drugom bloku. Kada imamo tako malu zemlju, moramo da otvaramo nova tržišta", izjavio je za Newsmax Balkans profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Bušatlija: Živimo od kredita
Ekonomista Muhamed Bušatlija istakao je da smo zemlja koja živi od kredita.
"Kad kažem živi od kredita, mislim na to da danas imaš pet milijardi na računa, sutra nećeš imati ništa, zato što ćeš morati da vratiš pare koji nisi zaradio", napomenuo je Bušatlija.
Aćimović: Svet se vraća na fabrička podešavanja
Šire gledano, ekonomski forum u Davosu, američki predsednički izbori nakon kojih je usledio rast dolara i bitkoina, rast cena hrane, razočaravajući učinak evrozone, geopolitičke nestabilnosti, samit BRIKS, zamah razvoja veštačke inteligencije i mnoga druga zbivanja ostavila su traga na međunarodno tržište.
"U ekonomskom smislu više je nego jasno da se svet polako vraća na nekadašnja fabrička podešavanja, a to je da opet imamo određene blokove u svetu koji će međusobno trgovati, ali će onaj stari, nesmetani princip globalizacije praktično prilično popuštati", istakao je Aćimović.
Bušatlija je naveo da je globalizacija bila inspirisana u željama i potrebama Amerike i onih koji su bili sa Amerikom.
"To je pre svega Evropa i izvestan broj zemalja dalekog istoka. Praktično, vrlo mali broj zemalja je diktirao zemljama u razvoju kroz institucije koje su otvarale vrata globalizaciji. Oni su praktično radili na štetu zemalja u razvoju. I to se vidi i sada", rekao je Bušatlija.
Bušatlija: Evropa već dugi niz godina ima probleme
Nestabilne vlade zemalja Evropske unije i nepoverenje francuskom premijeru Mišelu Barnijeu, te pad nemačke vlade na čelu sa kancelarom Olafom Šolcom, podsetili su na ekonomske probleme sa kojima se Evropa suočava neko vreme.
"Evropu u ovu situaciju nije dovelo nekoliko zadnjih godina. Evropa već dugi niz godina ima probleme. Recimo, '18. godine već je bilo jasno, i to međunarodnim finansijskim institucijama kao što MMF i te velike banke koje uvek prate ekonomije, jer žive od njih. Oni su videli da u EU usporava ekonomija", istakao je Bušatlija.
Aćimović s druge strane smatra da je Evropska unija, posebno njene velike zemlje poput Nemačke, svoju glavnu konkurentsku prednost zasnivala na izvanrednim tehnološkim inovacijama koje su imali i sa druge strane, na jeftinim energentima koje su dobijali iz Rusije.
"Ti jeftini energenti su, na neki način, otišli na drugu stranu sveta. To možemo da vidimo kroz međusobnu saradnju zemalja Briksa, a Evropska unija je ostala sa skupnimi energentima i samim tim njena privreda je postala sve manje konkurentna", naveo je profesor Ekonomskog fakulteta.
Aćimović: Napraviće neku vrstu svoje obračunske valute
Samit BRIKS se širi, a koliko je uticajan u prilog govore podaci da okuplja preko 40 odsto svetske populacije i oko 37 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda na osnovu kupovne moći.
"To je jasna intencija zemalja koje imaju velike devizne rezerve i veliko trgovanje u dolarima. Oni će napraviti neku vrstu svoje obračunske valute. Setimo se kako je nastao evro. Prvo je nastala obračunska valuta, pa se onda uvela zajednička valuta. Ne znam koliko će daleko otići, ali u svakom slučaju će ti ekonomski polovi biti sasvim dovoljni da međusobno trguju", rekao je profesor.
Dodao je da su to velike zemlje i velika tržišta, koja međusobno trguju, a svakako će trgovina biti i između tih polova.
"Niko ne teži da napravi novi dolar, niti je to potrebno svetu. Svetu je potrebno da se svaka zemlja odnosi gazdinski prema svom novcu, što mi ne radimo", zaključio je Bušatlija.
Ekonomija se u 2024. godini suočila sa brojnim izazovima, a prema svemu sudeći, i u 2025. svet će morati da traži adekvatne odgovore na geopolitičke napetosti i neizvesnost na tržištima.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Sednica skupštine opštine Grada Kraljeva prekinuta je jutros nakon incidenta kad je odborniku Lokalnog fronta Vladanu Slavkoviću izrečena mera udaljavanja sa sednice. Građani su se oko 15 sati okupili ispred zgrade Opštine, u koju su pokušali da uđu. Oni traže smenu gradonačelnika Predraga Terzića.
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Muškarac koji je osam sati bio zatrpan u kanalu u selu Petka kod Lazarevca izvučen je i prebačen je u bolnicu, potvrdio je ministar policije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Neretko se dešava da dođe do povlačenja štetnog proizvoda koji se već nađe u prometu i naknadno se utvrdi da postoje razlozi da se oglase nebezbednim. Prema podacima NEPRO baze, nešto manje od deset proizvoda povučeno je od početka godine.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je izvoz usluga u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) iz Srbije u 2024. godini prvi put prešao četiri milijarde evra.
Predsednik Aleksandar Vučić otvorio večeras 46. Međunarodni sajam turizma i tom prilikom istakao da je 61 zemlja do sada potvrdila učešće na Expo 2027. godine u Beogradu kao i da će Srbija probati da obori rekord i privuče na toj specijalizovaj izložbi više od 130 zemalja.
Mađarska MOL grupa spremna je da pomogne u rešavanju problema koje donose najavljene američke sankcije Naftnoj industriji Srbije i udvostruči isporuke naftnih derivata u Srbiju.
Direktor preduzeća "EXPO 2027" Dušan Borovčanin izjavio je da je specijalizovana izložba Ekspo istorijska prilika za Srbiju da gradi nove odnose i učvršćuje postojeće sa drugim zemljama i naveo da je do sada više od 60 zemalja prijavilo učešće na ovoj manifestaciji.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je optimista kada je reč o produženju roka za uvođenje američkih sankcija NIS i da je sada nezahvalno prognozirati za koliko će rok biti produžen, za 45 ili 90 dana.
Inflacija u Srbiji će, prema novoj centralnoj projekciji Narodne banke Srbije, nastaviti da se kreće u granicama cilja i u naredne dve godine, a to je 3,0 odsto plus minus 1,5 odsto, izjavio je viceguverner NBS Željko Jović.
Ukupna premija osiguranja u Srbiji u trećem tromesečju prošle godine je povećana za 14,7 odsto i iznosila je 132,6 milijardi dinara, objavila je Narodna banka Srbije.
Komentari (0)