(VIDEO) Ekonomija u 2024. godini: "Svet se vraća na fabrička podešavanja, stari princip globalizacije popušta"
U ekonomskom smislu više je nego jasno da se svet polako vraća na fabrička podešavanja, a to je da opet imamo određene blokove u svetu koji će međusobno trgovati, ali će onaj stari, nesmetani princip globalizacije praktično popuštati, istakao je profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je dva moguća ekonomska scenarija za Ukrajinu, iz kojih proizilazi da bi rat u ovoj zemlji mogao da se završi krajem sledeće godine ili sredinom 2026.
"Što se tiče Srbije i drugih zemalja malih poput nje, zaista možemo da budemo srećni, ako nastavimo ovim vijugavim putem - da smo okrenuti i ka jednom i ka drugom bloku. Kada imamo tako malu zemlju, moramo da otvaramo nova tržišta", izjavio je za Newsmax Balkans profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Bušatlija: Živimo od kredita
Ekonomista Muhamed Bušatlija istakao je da smo zemlja koja živi od kredita.
"Kad kažem živi od kredita, mislim na to da danas imaš pet milijardi na računa, sutra nećeš imati ništa, zato što ćeš morati da vratiš pare koji nisi zaradio", napomenuo je Bušatlija.
Aćimović: Svet se vraća na fabrička podešavanja
Šire gledano, ekonomski forum u Davosu, američki predsednički izbori nakon kojih je usledio rast dolara i bitkoina, rast cena hrane, razočaravajući učinak evrozone, geopolitičke nestabilnosti, samit BRIKS, zamah razvoja veštačke inteligencije i mnoga druga zbivanja ostavila su traga na međunarodno tržište.
"U ekonomskom smislu više je nego jasno da se svet polako vraća na nekadašnja fabrička podešavanja, a to je da opet imamo određene blokove u svetu koji će međusobno trgovati, ali će onaj stari, nesmetani princip globalizacije praktično prilično popuštati", istakao je Aćimović.
Bušatlija je naveo da je globalizacija bila inspirisana u željama i potrebama Amerike i onih koji su bili sa Amerikom.
"To je pre svega Evropa i izvestan broj zemalja dalekog istoka. Praktično, vrlo mali broj zemalja je diktirao zemljama u razvoju kroz institucije koje su otvarale vrata globalizaciji. Oni su praktično radili na štetu zemalja u razvoju. I to se vidi i sada", rekao je Bušatlija.
Bušatlija: Evropa već dugi niz godina ima probleme
Nestabilne vlade zemalja Evropske unije i nepoverenje francuskom premijeru Mišelu Barnijeu, te pad nemačke vlade na čelu sa kancelarom Olafom Šolcom, podsetili su na ekonomske probleme sa kojima se Evropa suočava neko vreme.
"Evropu u ovu situaciju nije dovelo nekoliko zadnjih godina. Evropa već dugi niz godina ima probleme. Recimo, '18. godine već je bilo jasno, i to međunarodnim finansijskim institucijama kao što MMF i te velike banke koje uvek prate ekonomije, jer žive od njih. Oni su videli da u EU usporava ekonomija", istakao je Bušatlija.
Aćimović s druge strane smatra da je Evropska unija, posebno njene velike zemlje poput Nemačke, svoju glavnu konkurentsku prednost zasnivala na izvanrednim tehnološkim inovacijama koje su imali i sa druge strane, na jeftinim energentima koje su dobijali iz Rusije.
"Ti jeftini energenti su, na neki način, otišli na drugu stranu sveta. To možemo da vidimo kroz međusobnu saradnju zemalja Briksa, a Evropska unija je ostala sa skupnimi energentima i samim tim njena privreda je postala sve manje konkurentna", naveo je profesor Ekonomskog fakulteta.
Aćimović: Napraviće neku vrstu svoje obračunske valute
Samit BRIKS se širi, a koliko je uticajan u prilog govore podaci da okuplja preko 40 odsto svetske populacije i oko 37 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda na osnovu kupovne moći.
"To je jasna intencija zemalja koje imaju velike devizne rezerve i veliko trgovanje u dolarima. Oni će napraviti neku vrstu svoje obračunske valute. Setimo se kako je nastao evro. Prvo je nastala obračunska valuta, pa se onda uvela zajednička valuta. Ne znam koliko će daleko otići, ali u svakom slučaju će ti ekonomski polovi biti sasvim dovoljni da međusobno trguju", rekao je profesor.
Dodao je da su to velike zemlje i velika tržišta, koja međusobno trguju, a svakako će trgovina biti i između tih polova.
"Niko ne teži da napravi novi dolar, niti je to potrebno svetu. Svetu je potrebno da se svaka zemlja odnosi gazdinski prema svom novcu, što mi ne radimo", zaključio je Bušatlija.
Ekonomija se u 2024. godini suočila sa brojnim izazovima, a prema svemu sudeći, i u 2025. svet će morati da traži adekvatne odgovore na geopolitičke napetosti i neizvesnost na tržištima.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Vrednost građevinskih radova od januara do marta ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama i 5,6 odsto u stalnim cenama u odnosu na isti period prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Rok za podnošenje poreske prijave za godišnji porez na dohodak građana za 2024. godinu i uplatu poreza ističe u četvrtak, 15. maja, saopštila je Poreska uprava.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je tačno 100 zemalja zasad potvrdilo učešće na Međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 u Beogradu.
Podaci govore o manjinskom udelu žena u preduzetništvu i preprekama sa kojima se suočavaju zbog pola, ali se to menja. Zašto žena ne bi bila bagerista, ako za taj posao ima potencijal, izjavila je predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić.
Ko su žene koje preduzetništvo ne vide kao priliku za bogaćenje, već kao sredstvo za samostalnost i promenu zajednice? Zašto su i dalje nedovoljno vidljive u finansijskim tokovima, a dominantne u rezultatima?
Ministarstvo građevinarstva saopštilo je da je 25. decembra prošle godine izdalo građevinsku dozvolu investitoru, ali da je građevinski inspektor 29. aprila naredio investitoru obustavu daljeg izvođenja radova dok ne sprovede naložene bezbednosne mere na koje su ukazali stanari susednih zgrada.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da napreduju radovi na izgradnji podstrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla B" (TENT B), navodeći da je završeno više od 96 odsto građevinskih radova i da je ugrađena kompletna krupna opreme.
Komentari (0)