(VIDEO) Gost Newsmax Balkans o sankcijama NIS: Dobro je da se razgovara i sa američkom, i ruskom stranom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
"Mislim da je razgovor sa Bocan Harčenkom pravi korak da se ambasadoru Rusije prenese o čemu se razgovaralo sa najvišim predstavnicima SAD. Koliko god Rusija smatra da je u ovom trenutku bitna za Srbiju, a u svakom slučaju je bitna što zbog Saveta bezbednosti i situacije na Kosovu i Metohiji, nije ona ta koja će da diktira uslove", smatra Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ne nacionalizacija, ali partnerski odnos sa Ruskom Federacijom treba da se ostvari kako bismo razgovarali o kupovini ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). O tome kolika će cena toga biti, zavisiće od Vučića i Putina, smatra nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan-Harčenkom i zatražio otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji.
Na osnovu izjave ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova da je Ruska Federacija u stalnom kontaktu sa Srbijom i da je zatražila hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, Zafirović je istakao da se negde oko Svetog Save očekuje telefonski razgovor predsednika Vučića i predsednika Putina i to će na neki način opredeliti situaciju u kom smeru će se dalje odvijati razgovori.
"Srbija nažalost, nema mnogo vremena, 45 dana je vrlo malo, a američka administracija nije baš fleksibilna da se vraća i da produžava rokove", rekao je Zafirović.
Šta je rekao Hil
On podseća da je ambasador SAD Kristofer Hil rekao da razume da su sankcije vrlo osetljivo pitanje, s obzirom na iskustvo Srbije tokom devedesetih.
"Hil je naglasio da ove sankcije imaju za cilj Rusiju i mehanizme koje koristi za agresiju na Ukrajinu i da nisu usmerene na Srbiju i istakao da će se potruditi da srpska ekonomija ni na jedan način ne bude pogođena time", rekao je naš sagovornik.
Srbija treba da se pripremi i nastavi dijalog i sa dolazećom američkom administracijom, smatra Zafitović ali i da pripremi platformu za pregovore sa ruskom stranom.
"Poništavanje odluke malo verovatno"
On naglašava da se odluke o sankcijama NIS ne donose bez konsultacija sadašnje i buduće američke administracije i uveren je da će Donald Tramp nastaviti sprovođenje donete odluke.
"Administracija Donalda Trampa je vrlo informisana o tome šta je sadašnja vlast odlučila i mislim da je vrlo malo verovatno da će poništiti ovu odluku", zaključuje Zafirović.
Podsećamo da je ovaj američki paket sankcija najjači u poslednjih nekoliko godina i da se očekuju poremećaji na svetskom, a posebno evropskom tržištu nafte.
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Bitkoin (bitcoin) je prvi put premašio vrednost od 120.000 američkih dolara, što je prekretnica za najveću svetsku kriptovalutu u trenutku kada se ove sedmice investitori klade na političke pobede u tom sektoru, javlja Rojters.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pustila je u Kostolcu u probni rad solarnu elektranu "Petka", snage 10 megavata, ističući da se sada na mestu starog rudarskog odlagališta proizvodi čista i zelena energija.
Dok Srbija polako, ali oprezno ulazi u razgovor o mogućoj gradnji svoje prve nuklearne elektrane, postavlja se niz pitanja - od bezbednosti i ekonomske opravdanosti, do stručnih kapaciteta i političke volje.
U Palati Srbija počela je javna rasprava o leks specijalisu prezentacijom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. kao i rasprava o tekstu Nacrta zakona.
Novo poskupljenje struje očekuje domaćinstva u Srbiji do kraja septembra, a to je samo jedna od obaveza koje je Vlada Srbije preuzela prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je obraćajući se građanima tokom obilaska radova na izgradnji mosta preko Dunava kod Petrovaradina koji je deo Fruškogorskog koridora, da je most 70 odsto već fizički završen i najavio da će biti otvoren pre kraja 2026. godine.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentari (0)