(VIDEO) Mihajlović za Newsmax Balkans: Razgovor Putina i Vučića odrediće cenu otkupa ruskog udela u NIS
Ne nacionalizacija, ali partnerski odnos sa Ruskom Federacijom treba da se ostvari kako bismo razgovarali o kupovini ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). O tome kolika će cena toga biti, zavisiće od Vučića i Putina, smatra nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Ona je u jutarnjem programu "Otvori oči" govorila o svim mogućim posledicama američkih sankcija koje su nedavno uvedene NIS i eventualnoj kupovini ruskog dela u toj kompaniji.
"Moramo izbeći priču o nacionalizaciji, o tome da mi ’otimamo’ nešto što je zaista rusko vlasništvo. Važno je da razumemo da za sedam dana imamo promenu u američkoj administraciji, dakle, mi za sedam dana imamo ulazak Trampa u Belu kuću i možda postoji mogućnost nekih dodatnih razgovora oko toga. Znači, ne nacionalizacija, ali partnerski odnos svakako i mi kao partneri treba da razgovaramo o kupovini ruskog dela u NIS. O tome kolika će cena da bude i kako će ko da se ponaša u tim pregovorima zavisi od razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog lidera Vladimira Putina", kaže Mihajlović.
Taj razgovor je, kako tvrdi, politički, i tek nakon njega ćemo videti šta će se sve "meriti" u toj ceni.
"Suština je da smo mi prodajom NIS prodali naše resurse, prodali smo sirovu naftu. Srbija je inače bila jedna od tri zemlje u svetu koja je imala u jednom procentu svoje strukture najkvalitetniju naftu, tzv. Velebit naftu koja je bila jako skupa i cenjena. Tog trenutka kad smo prodali NIS, cena nafte na svetskom tržištu bila je 120 dolara po barelu. Gasprom je eksploatisao našu naftu po ceni od 20 dolara. Suština je bila da je reč o političkoj prodaji, nije se razmišljalo o biznisu i ekonomiji. Kako god, ne može se reći da je sve bilo loše, jer bilo je ulaganja u duboku preradu, rafineriju, zaštitu životne sredine… Međutim, teško je preboleti kada date sopstveni resurs, jer je to oružje u nekom budućem razvoju", tvrdi nekadašnja ministarka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.
Naftna industrija Srbije (NIS) je povodom uvođenja američkih sankcija saopštila da će ostati fokusirana na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata, kao i da predstoji analiza implikacije po poslovanje kompanije.
Na pitanje koliko je kupovina većeg dela u NIS uopšte izvesna, Mihajlović ne misli da je to neizvesno
"Ako mi definitivno imamo sankcije i Trampova administracija ne promeni ništa, mi nemamo treći izbor i moramo da razgovaramo sa ruskom stranom. Imajući u vidu da je srpska strana nikad nije uspostavila sankcije Rusiji i korektnost koju naša država ima prema Ruskoj Federaciji, verujem da do tog partnerskog odnosa može doći, a onda i do iznosa za koji bi se kupio taj deo. Ovo je politička priča, a biznis je tačka ’pod dva’. Pre svega je važna naša naftna i gasna bezbednost", uverena je ona.
"Potrebne su investicije"
Mihajlović ističe da su Srbiji u gasnoj i naftnoj privredi potrebne investicije.
"Mi moramo, pre svega, da vodimo računa o nama da imamo dovoljno gasa i sirove nafte. Bez investicija mi ćemo zaista imati ozbiljnih problema u snabdevanju gasom i naftom. Mi smo, međutim, naftnu i gasnu privredu izgubili, jer smo svuda u startu bili manjinski vlasnici već od 2008. godine, tako da bi ove američke sankcije mogle da iznude rešenje da mi imamo udeo u NIS", navela je sagovornica Newsmax Balkans.
Ulaganje u budućnost
Osvrnula se i na to šta je važno da uradimo u ovom trenutku kako bismo uložili u energetsku budućnost.
"Važno je da uradimo podzemno skladište gasa koje će biti naše, srpsko. Kad smo prodali NIS, mi smo postali vlasnici 49 odsto Banatskog dvora i nikada nismo proširili njegove kapacitete koji mogu da idu i do 860 miliona kubnih metara, jer ruska strana to nije dozvoljavala. Dakle, to je investicija koja nam je značajna kad je reč o gasu. U naftnoj privredi značajan nam je naftovod koji treba da izgradimo od terminala kod Novog Sada do terminala u blizini Segedina, da se povežemo na naftovod kroz Mađarsku, a da od Pančeva idemo ka Nišu i čvorištu ka Makedoniji, pa dalje ka Solunu ili Draču. Tako bismo se mi, kao mala zemlja koja skoro da nema sirove nafte i gasa, ipak obezbedili da budemo zadovoljniji nego što smo danas", objašnjava Mihajlović.
Strateški sporazim sa SAD
Mišljenja je da Srbija nema razloga da sa SAD nema strateški sporazum.
"Za sada imamo sporazum o energetici sa Amerikom, takođe i sporazum o infrastrukturi i počinjemo strateški sporazum. Mi imamo strateške sporazume sa Turskom, Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Francuskom, Emiratima i sarađujemo u svim oblastima. Nema razloga da sa najmoćnijom državom na svetu Srbija nema strateški sporazum i započne jedan strateški dijalog sa SAD. To govori o svesti američke administracije o potrebi da sa Srbijom, koja ima svoju poziciju na Balkanu koja nije mala i beznačajna, imaju stratešku saradnju. Lično, volela bih da vidim mnogo više američkih kompanija ovde, jer je potrebno da imamo američki kapital, što nam daje i dozu političke sigurnosti koja nam je neophodna", zaključila je Mihajlović.
Gostovanje Zorane Mihajlović možete pogledati u video-prilogu:
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Na severu Srbije će biti promenljivo oblačno i suvo sa kraćim sunčanim intervalima, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kratkotrajnom kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom, a na visokim planinama sneg, saopštio je RHMZ.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Žaklina Stojanović saslušana je u Policijskoj upravi za Grad Beograd po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, saopštio je Dekanski kolegijum tog fakulteta.
Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsili su D. S. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela razbojništvo i napad na ovlašćeno službeno lice u vršenju službene dužnosti, saopštio je MUP.
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je još 2022. najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, registrovan je 28. marta u Agenciji za privredne registre (APR) kao udruženje, sa sedištem u beogradskoj opštini Zvezdara, u Šejkinoj ulici. Kao zastupnik udruženja navedena je izvesna Tijana Nikolić.
Viši sud u Nišu odredio je do 30 dana pritvor S. C. (69) iz tog grada, zbog sumnje da je 30. marta nožem nanela povredu dekanki niškog Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović.
Komentari (0)