(VIDEO) Mihajlović za Newsmax Balkans: Razgovor Putina i Vučića odrediće cenu otkupa ruskog udela u NIS
Ne nacionalizacija, ali partnerski odnos sa Ruskom Federacijom treba da se ostvari kako bismo razgovarali o kupovini ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). O tome kolika će cena toga biti, zavisiće od Vučića i Putina, smatra nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Ona je u jutarnjem programu "Otvori oči" govorila o svim mogućim posledicama američkih sankcija koje su nedavno uvedene NIS i eventualnoj kupovini ruskog dela u toj kompaniji.
"Moramo izbeći priču o nacionalizaciji, o tome da mi ’otimamo’ nešto što je zaista rusko vlasništvo. Važno je da razumemo da za sedam dana imamo promenu u američkoj administraciji, dakle, mi za sedam dana imamo ulazak Trampa u Belu kuću i možda postoji mogućnost nekih dodatnih razgovora oko toga. Znači, ne nacionalizacija, ali partnerski odnos svakako i mi kao partneri treba da razgovaramo o kupovini ruskog dela u NIS. O tome kolika će cena da bude i kako će ko da se ponaša u tim pregovorima zavisi od razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog lidera Vladimira Putina", kaže Mihajlović.
Taj razgovor je, kako tvrdi, politički, i tek nakon njega ćemo videti šta će se sve "meriti" u toj ceni.
"Suština je da smo mi prodajom NIS prodali naše resurse, prodali smo sirovu naftu. Srbija je inače bila jedna od tri zemlje u svetu koja je imala u jednom procentu svoje strukture najkvalitetniju naftu, tzv. Velebit naftu koja je bila jako skupa i cenjena. Tog trenutka kad smo prodali NIS, cena nafte na svetskom tržištu bila je 120 dolara po barelu. Gasprom je eksploatisao našu naftu po ceni od 20 dolara. Suština je bila da je reč o političkoj prodaji, nije se razmišljalo o biznisu i ekonomiji. Kako god, ne može se reći da je sve bilo loše, jer bilo je ulaganja u duboku preradu, rafineriju, zaštitu životne sredine… Međutim, teško je preboleti kada date sopstveni resurs, jer je to oružje u nekom budućem razvoju", tvrdi nekadašnja ministarka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.
Naftna industrija Srbije (NIS) je povodom uvođenja američkih sankcija saopštila da će ostati fokusirana na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata, kao i da predstoji analiza implikacije po poslovanje kompanije.
Na pitanje koliko je kupovina većeg dela u NIS uopšte izvesna, Mihajlović ne misli da je to neizvesno
"Ako mi definitivno imamo sankcije i Trampova administracija ne promeni ništa, mi nemamo treći izbor i moramo da razgovaramo sa ruskom stranom. Imajući u vidu da je srpska strana nikad nije uspostavila sankcije Rusiji i korektnost koju naša država ima prema Ruskoj Federaciji, verujem da do tog partnerskog odnosa može doći, a onda i do iznosa za koji bi se kupio taj deo. Ovo je politička priča, a biznis je tačka ’pod dva’. Pre svega je važna naša naftna i gasna bezbednost", uverena je ona.
"Potrebne su investicije"
Mihajlović ističe da su Srbiji u gasnoj i naftnoj privredi potrebne investicije.
"Mi moramo, pre svega, da vodimo računa o nama da imamo dovoljno gasa i sirove nafte. Bez investicija mi ćemo zaista imati ozbiljnih problema u snabdevanju gasom i naftom. Mi smo, međutim, naftnu i gasnu privredu izgubili, jer smo svuda u startu bili manjinski vlasnici već od 2008. godine, tako da bi ove američke sankcije mogle da iznude rešenje da mi imamo udeo u NIS", navela je sagovornica Newsmax Balkans.
Ulaganje u budućnost
Osvrnula se i na to šta je važno da uradimo u ovom trenutku kako bismo uložili u energetsku budućnost.
"Važno je da uradimo podzemno skladište gasa koje će biti naše, srpsko. Kad smo prodali NIS, mi smo postali vlasnici 49 odsto Banatskog dvora i nikada nismo proširili njegove kapacitete koji mogu da idu i do 860 miliona kubnih metara, jer ruska strana to nije dozvoljavala. Dakle, to je investicija koja nam je značajna kad je reč o gasu. U naftnoj privredi značajan nam je naftovod koji treba da izgradimo od terminala kod Novog Sada do terminala u blizini Segedina, da se povežemo na naftovod kroz Mađarsku, a da od Pančeva idemo ka Nišu i čvorištu ka Makedoniji, pa dalje ka Solunu ili Draču. Tako bismo se mi, kao mala zemlja koja skoro da nema sirove nafte i gasa, ipak obezbedili da budemo zadovoljniji nego što smo danas", objašnjava Mihajlović.
Strateški sporazim sa SAD
Mišljenja je da Srbija nema razloga da sa SAD nema strateški sporazum.
"Za sada imamo sporazum o energetici sa Amerikom, takođe i sporazum o infrastrukturi i počinjemo strateški sporazum. Mi imamo strateške sporazume sa Turskom, Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Francuskom, Emiratima i sarađujemo u svim oblastima. Nema razloga da sa najmoćnijom državom na svetu Srbija nema strateški sporazum i započne jedan strateški dijalog sa SAD. To govori o svesti američke administracije o potrebi da sa Srbijom, koja ima svoju poziciju na Balkanu koja nije mala i beznačajna, imaju stratešku saradnju. Lično, volela bih da vidim mnogo više američkih kompanija ovde, jer je potrebno da imamo američki kapital, što nam daje i dozu političke sigurnosti koja nam je neophodna", zaključila je Mihajlović.
Gostovanje Zorane Mihajlović možete pogledati u video-prilogu:
Predstavlja nastavak centralne informativne emisije „Presek“ i sastavni je deo popodnevnog informativnog bloka. Podrazumeva razgovor u studiju sa stručnim sagovornicima na temu dana u prepoznatljivom maniru Newsmaxa. Dinamika, stručnost, aktuelnost, više strana.
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Expo dodatno obogaćuje program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Za Arenu Sport počinje novo doba, biće prisutna kod svih kablovskih operatera. Sa televizijama Euronews i Newsmax Balkans imamo velike ambicije, izjavio je u emisiji Stav dana direktor Telekoma Vladimir Lučić.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Četiri dečaka starosti 15 godina nagutala su se dima u požaru koji je izbio u beogradskoj opštini Zvezdara i oni su prevezeni na Institut za majku i dete.
Nakon što su pripadnici tzv. kosovske policije upali u petak ujutru u srpske centre za socijalni rad u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu i zatvorili ih, intenzivira se atmosfera napetosti i straha u srpskom narodu, izjavio je potpredsednik Srpske liste Ivan Zaporožac.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su pet osoba na teritoriji Vojvodine u okviru nastavka akcije borbe protiv korupcije.
Saobraćaj je prvog dana vikenda umerenog intenziteta i unutar gradova. ali i na najfrekventnjim putnim pravcima, saopštio je Auto Moto Savez Srbije (AMSS).
U Srbiji će na jugozapadu, jugu i istoku Srbije, u jutarnjim satima biti moguć jak mraz, u nižim predelima sa vrednostima minimalne temperature mestimično ispod minus 10, a na planinama lokalno i ispod minus 15 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Crkva Hrista Spasa u Cernici u Kosovskom Pomoravlju bila je meta pljačke tokom noći, nakon što su nepoznati počinioci ukrali materijal potreban za održavanje crkve, kao i novac.
Pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušano je osmoro osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine, među kojima su Nemanja Stajić i njegov tadašnji zamenik Jovan Kovačević.
U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 60.313 beba, što je 500 manje nego prethodne godine. To je istorijski minimum, kažu u Republičkom zavodu za statistiku i upozoravaju da svake godine postajemo sve starije društvo.
Komentari (0)