(VIDEO) Mihajlović za Newsmax Balkans: Razgovor Putina i Vučića odrediće cenu otkupa ruskog udela u NIS
Ne nacionalizacija, ali partnerski odnos sa Ruskom Federacijom treba da se ostvari kako bismo razgovarali o kupovini ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). O tome kolika će cena toga biti, zavisiće od Vučića i Putina, smatra nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Ona je u jutarnjem programu "Otvori oči" govorila o svim mogućim posledicama američkih sankcija koje su nedavno uvedene NIS i eventualnoj kupovini ruskog dela u toj kompaniji.
"Moramo izbeći priču o nacionalizaciji, o tome da mi ’otimamo’ nešto što je zaista rusko vlasništvo. Važno je da razumemo da za sedam dana imamo promenu u američkoj administraciji, dakle, mi za sedam dana imamo ulazak Trampa u Belu kuću i možda postoji mogućnost nekih dodatnih razgovora oko toga. Znači, ne nacionalizacija, ali partnerski odnos svakako i mi kao partneri treba da razgovaramo o kupovini ruskog dela u NIS. O tome kolika će cena da bude i kako će ko da se ponaša u tim pregovorima zavisi od razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog lidera Vladimira Putina", kaže Mihajlović.
Taj razgovor je, kako tvrdi, politički, i tek nakon njega ćemo videti šta će se sve "meriti" u toj ceni.
"Suština je da smo mi prodajom NIS prodali naše resurse, prodali smo sirovu naftu. Srbija je inače bila jedna od tri zemlje u svetu koja je imala u jednom procentu svoje strukture najkvalitetniju naftu, tzv. Velebit naftu koja je bila jako skupa i cenjena. Tog trenutka kad smo prodali NIS, cena nafte na svetskom tržištu bila je 120 dolara po barelu. Gasprom je eksploatisao našu naftu po ceni od 20 dolara. Suština je bila da je reč o političkoj prodaji, nije se razmišljalo o biznisu i ekonomiji. Kako god, ne može se reći da je sve bilo loše, jer bilo je ulaganja u duboku preradu, rafineriju, zaštitu životne sredine… Međutim, teško je preboleti kada date sopstveni resurs, jer je to oružje u nekom budućem razvoju", tvrdi nekadašnja ministarka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.
Naftna industrija Srbije (NIS) je povodom uvođenja američkih sankcija saopštila da će ostati fokusirana na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata, kao i da predstoji analiza implikacije po poslovanje kompanije.
Na pitanje koliko je kupovina većeg dela u NIS uopšte izvesna, Mihajlović ne misli da je to neizvesno
"Ako mi definitivno imamo sankcije i Trampova administracija ne promeni ništa, mi nemamo treći izbor i moramo da razgovaramo sa ruskom stranom. Imajući u vidu da je srpska strana nikad nije uspostavila sankcije Rusiji i korektnost koju naša država ima prema Ruskoj Federaciji, verujem da do tog partnerskog odnosa može doći, a onda i do iznosa za koji bi se kupio taj deo. Ovo je politička priča, a biznis je tačka ’pod dva’. Pre svega je važna naša naftna i gasna bezbednost", uverena je ona.
"Potrebne su investicije"
Mihajlović ističe da su Srbiji u gasnoj i naftnoj privredi potrebne investicije.
"Mi moramo, pre svega, da vodimo računa o nama da imamo dovoljno gasa i sirove nafte. Bez investicija mi ćemo zaista imati ozbiljnih problema u snabdevanju gasom i naftom. Mi smo, međutim, naftnu i gasnu privredu izgubili, jer smo svuda u startu bili manjinski vlasnici već od 2008. godine, tako da bi ove američke sankcije mogle da iznude rešenje da mi imamo udeo u NIS", navela je sagovornica Newsmax Balkans.
Ulaganje u budućnost
Osvrnula se i na to šta je važno da uradimo u ovom trenutku kako bismo uložili u energetsku budućnost.
"Važno je da uradimo podzemno skladište gasa koje će biti naše, srpsko. Kad smo prodali NIS, mi smo postali vlasnici 49 odsto Banatskog dvora i nikada nismo proširili njegove kapacitete koji mogu da idu i do 860 miliona kubnih metara, jer ruska strana to nije dozvoljavala. Dakle, to je investicija koja nam je značajna kad je reč o gasu. U naftnoj privredi značajan nam je naftovod koji treba da izgradimo od terminala kod Novog Sada do terminala u blizini Segedina, da se povežemo na naftovod kroz Mađarsku, a da od Pančeva idemo ka Nišu i čvorištu ka Makedoniji, pa dalje ka Solunu ili Draču. Tako bismo se mi, kao mala zemlja koja skoro da nema sirove nafte i gasa, ipak obezbedili da budemo zadovoljniji nego što smo danas", objašnjava Mihajlović.
Strateški sporazim sa SAD
Mišljenja je da Srbija nema razloga da sa SAD nema strateški sporazum.
"Za sada imamo sporazum o energetici sa Amerikom, takođe i sporazum o infrastrukturi i počinjemo strateški sporazum. Mi imamo strateške sporazume sa Turskom, Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Francuskom, Emiratima i sarađujemo u svim oblastima. Nema razloga da sa najmoćnijom državom na svetu Srbija nema strateški sporazum i započne jedan strateški dijalog sa SAD. To govori o svesti američke administracije o potrebi da sa Srbijom, koja ima svoju poziciju na Balkanu koja nije mala i beznačajna, imaju stratešku saradnju. Lično, volela bih da vidim mnogo više američkih kompanija ovde, jer je potrebno da imamo američki kapital, što nam daje i dozu političke sigurnosti koja nam je neophodna", zaključila je Mihajlović.
Gostovanje Zorane Mihajlović možete pogledati u video-prilogu:
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Vožnju na dužim relacijama olakšavaju letnji dobri vremenski uslovi, dugodnevnica i dnevna temperatura oko 30 podeljka, pa je i u najtoplijem delu dana manji rizik od pregrevanja motora i drugih iznenadnih kvarova, navodi u saopštenju AMSS.
Veton Eljšani, zamenik komandira policije regiona Sever na Kosovu i Metohiji potvrdio je da je Igoru Popoviću iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju određeno zadržavanje do 48 sati.
Vojvoda Živojin Mišić, proslavljeni ratni zapovednik Srba u Prvom svetskom ratu, rođen je 19. jula 1855, pre 170 godina. Mišić je, po nepodeljenom mišljenju, bio među najuspešnijim zapovednicima Prvog svetskog rata, a među Srbima njegove zasluge su neizmerne, zbog čega mu je dodeljen čin vojvode.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao izuzetno važno da se govori o investicijama planiranim u Nišu i naglasio da će do kraja godine u grad na Nišavi doći još dve fabrike.
Zborovi građana i studenti koji blokiraju fakultete okupili su se u Nišu ispred zgrade TV Niš, s obrazloženjem da su nezadovoljni izveštavanjem te medijske kuće, za koju tvrde da širi dezinformacije i da nema dozvolu za rad.
Apelacioni sud u Beogradu je, odlučujući u trećem stepenu, bivšem predsedniku suda u Šapcu Gojku Lazarevu smanjio za dva meseca kaznu i pravosnažno ga osudio na godinu i četiri meseca zatvora zbog zloupotrebe položaja.
Visokom službeniku Kosovske policije Bojanu Jevtiću, koji je uhapšen kao osumnjičeni za špijunažu, prema navodima zvaničnika u Prištini, sa srpskom Bezbednosno informativnom agencijom – određen je jednomesečni pritvor, potvrdio je Osnovni sud u Prištini.
Komentari (0)