(VIDEO) Mihajlović za Newsmax Balkans: Razgovor Putina i Vučića odrediće cenu otkupa ruskog udela u NIS
Ne nacionalizacija, ali partnerski odnos sa Ruskom Federacijom treba da se ostvari kako bismo razgovarali o kupovini ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). O tome kolika će cena toga biti, zavisiće od Vučića i Putina, smatra nekadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Ona je u jutarnjem programu "Otvori oči" govorila o svim mogućim posledicama američkih sankcija koje su nedavno uvedene NIS i eventualnoj kupovini ruskog dela u toj kompaniji.
"Moramo izbeći priču o nacionalizaciji, o tome da mi ’otimamo’ nešto što je zaista rusko vlasništvo. Važno je da razumemo da za sedam dana imamo promenu u američkoj administraciji, dakle, mi za sedam dana imamo ulazak Trampa u Belu kuću i možda postoji mogućnost nekih dodatnih razgovora oko toga. Znači, ne nacionalizacija, ali partnerski odnos svakako i mi kao partneri treba da razgovaramo o kupovini ruskog dela u NIS. O tome kolika će cena da bude i kako će ko da se ponaša u tim pregovorima zavisi od razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog lidera Vladimira Putina", kaže Mihajlović.
Taj razgovor je, kako tvrdi, politički, i tek nakon njega ćemo videti šta će se sve "meriti" u toj ceni.
"Suština je da smo mi prodajom NIS prodali naše resurse, prodali smo sirovu naftu. Srbija je inače bila jedna od tri zemlje u svetu koja je imala u jednom procentu svoje strukture najkvalitetniju naftu, tzv. Velebit naftu koja je bila jako skupa i cenjena. Tog trenutka kad smo prodali NIS, cena nafte na svetskom tržištu bila je 120 dolara po barelu. Gasprom je eksploatisao našu naftu po ceni od 20 dolara. Suština je bila da je reč o političkoj prodaji, nije se razmišljalo o biznisu i ekonomiji. Kako god, ne može se reći da je sve bilo loše, jer bilo je ulaganja u duboku preradu, rafineriju, zaštitu životne sredine… Međutim, teško je preboleti kada date sopstveni resurs, jer je to oružje u nekom budućem razvoju", tvrdi nekadašnja ministarka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.
Naftna industrija Srbije (NIS) je povodom uvođenja američkih sankcija saopštila da će ostati fokusirana na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata, kao i da predstoji analiza implikacije po poslovanje kompanije.
Na pitanje koliko je kupovina većeg dela u NIS uopšte izvesna, Mihajlović ne misli da je to neizvesno
"Ako mi definitivno imamo sankcije i Trampova administracija ne promeni ništa, mi nemamo treći izbor i moramo da razgovaramo sa ruskom stranom. Imajući u vidu da je srpska strana nikad nije uspostavila sankcije Rusiji i korektnost koju naša država ima prema Ruskoj Federaciji, verujem da do tog partnerskog odnosa može doći, a onda i do iznosa za koji bi se kupio taj deo. Ovo je politička priča, a biznis je tačka ’pod dva’. Pre svega je važna naša naftna i gasna bezbednost", uverena je ona.
"Potrebne su investicije"
Mihajlović ističe da su Srbiji u gasnoj i naftnoj privredi potrebne investicije.
"Mi moramo, pre svega, da vodimo računa o nama da imamo dovoljno gasa i sirove nafte. Bez investicija mi ćemo zaista imati ozbiljnih problema u snabdevanju gasom i naftom. Mi smo, međutim, naftnu i gasnu privredu izgubili, jer smo svuda u startu bili manjinski vlasnici već od 2008. godine, tako da bi ove američke sankcije mogle da iznude rešenje da mi imamo udeo u NIS", navela je sagovornica Newsmax Balkans.
Ulaganje u budućnost
Osvrnula se i na to šta je važno da uradimo u ovom trenutku kako bismo uložili u energetsku budućnost.
"Važno je da uradimo podzemno skladište gasa koje će biti naše, srpsko. Kad smo prodali NIS, mi smo postali vlasnici 49 odsto Banatskog dvora i nikada nismo proširili njegove kapacitete koji mogu da idu i do 860 miliona kubnih metara, jer ruska strana to nije dozvoljavala. Dakle, to je investicija koja nam je značajna kad je reč o gasu. U naftnoj privredi značajan nam je naftovod koji treba da izgradimo od terminala kod Novog Sada do terminala u blizini Segedina, da se povežemo na naftovod kroz Mađarsku, a da od Pančeva idemo ka Nišu i čvorištu ka Makedoniji, pa dalje ka Solunu ili Draču. Tako bismo se mi, kao mala zemlja koja skoro da nema sirove nafte i gasa, ipak obezbedili da budemo zadovoljniji nego što smo danas", objašnjava Mihajlović.
Strateški sporazim sa SAD
Mišljenja je da Srbija nema razloga da sa SAD nema strateški sporazum.
"Za sada imamo sporazum o energetici sa Amerikom, takođe i sporazum o infrastrukturi i počinjemo strateški sporazum. Mi imamo strateške sporazume sa Turskom, Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Francuskom, Emiratima i sarađujemo u svim oblastima. Nema razloga da sa najmoćnijom državom na svetu Srbija nema strateški sporazum i započne jedan strateški dijalog sa SAD. To govori o svesti američke administracije o potrebi da sa Srbijom, koja ima svoju poziciju na Balkanu koja nije mala i beznačajna, imaju stratešku saradnju. Lično, volela bih da vidim mnogo više američkih kompanija ovde, jer je potrebno da imamo američki kapital, što nam daje i dozu političke sigurnosti koja nam je neophodna", zaključila je Mihajlović.
Gostovanje Zorane Mihajlović možete pogledati u video-prilogu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Prosvetni radnici, studenti i građani okupili su se ispred Ministarstva prosvete u znak protesta zbog izbora novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, a saobraćaj u Nemanjinoj zaustavljen je u jednoj traci.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske program.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Komentari (0)