Mali: U rebalansu budžeta 133 milijardi dinara, rast plata u javnom sektoru za osam, prosvetarima 12 odsto
Vlada Srbije raspravljaće o predlogu rebalansa budžeta, a ukoliko bude usvojen, pred narodnim poslanicima naći će se u ponedeljak. Ministar finansija Siniša Mali za RTS kaže da je budžet razvojni i da će od 1. januara plate u javnom sektoru biti povećane između osam i 12 odsto.
"Nama je jasan cilj, to je Srbija 2027, da podignemo i plate na 1.400 evra u proseku, penzije na 650 evra, minimalnu zaradu na 650 evra i da podignemo kvalitet infrastrukture, kvalitet života u Srbiji na najviši nivo ikada do te godine. Tako da je svaki rebalans budžeta i svaki budžet koji pravimo usmeren upravo ka tom cilju", naveo je Siniša Mali.
Istakao je da će Vlada raspravljati i o Zakonu o finansijskoj pomoći porodicama sa decom, čime će se povećati naknade za prvo, drugo, treće i četvrto dete i važiće za svu decu koja su rođena od 1. januara ove godine.
"Kada je rebalans u pitanju, pozitivan rebalans, dobar rebalans, upravo zbog toga što imamo, verovali ili ne, 133 milijarde dinara veće prihode od planiranih. Ideja nam je da vidimo na koji način da te prihode podelimo ili usmerimo ka onome što nam je u ovom trenutku prioritet", naglasio je Mali.
Povećanje minimalne cene rada za narednu godinu biće sigurno veće od 10 odsto, izjavio je ministar finansija Siniša Mali posle kolegijuma Socijalno-ekonomskog saveta Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će minimalna zarada biti 53.592 dinara i da će uslediti povećanja: penzija do 11 odsto, zaposlenima u javnom sektoru osam odsto, a za prosvetare, učitelje, nastavnike i vaspitače za 12 odsto.
Kako je dodao, prihodi nisu slučajni, a srpska ekonomija u prvih šest meseci ove godine zabeležila je rast od 4,3 odsto, čime je, kako je naveo, druga ekonomija u Evropi po stopi rasta.
"Poslednjih šest godina smo među top 5, dakle, raste nam privreda. Imamo izuzetne rezultate i kada je stopa nezaposlenosti u pitanju, 8,2 odsto, dakle u drugom kvartalu ove godine, to je istorijski najniža stopa nezaposlenosti u Srbiji. Poređenja radi, pre samo 12 godina, stopa nezaposlenosti u Srbiji bila je čak 25,9 odsto", naveo je Mali.
Napomenuo je i da je stopa zaposlenosti 51,4 odsto i da u Srbiji nikada veći broj ljudi nije radio. Kako je naveo, 2.360.000 građana plaća poreze i doprinose.
"U odnosu na prošlu godinu 16 odsto više stranih direktnih investicija"
Govoreći o stranim direktnim investicijama, Siniša Mali je rekao da je u prvih osam meseci 2024. godine zabeleženo 16 odsto više stranih direktnih investicijama nego u istom periodu prošle godine koja je bila rekordna.
"I to sve u uslovima kada kriza i dalje traje. Sada vidite i ovaj potencijalni sukob na Bliskom istoku, konflikt u Ukrajini i dalje traje. Uprkos svemu tome, kada imate jednu Nemačku, koja polako, ali sigurno, ulazi u recesiju, dakle srpska ekonomija dobro ide, dobro guramo i hoćemo na takav način da nastavimo", naglasio je Mali za RTS.
Objasnio je da će, u odnosu na inicijalni budžet, predlogom rebalansa biti predviđeno 18 milijardi dinara više za poljoprivredu, čime će sa 137 milijardi dinara izdvajanja za poljoprivredu biti na oko 7,3 odsto ukupnog budžeta.
Mali je najavio da će se povećati i izdvajanja za zdravstvo i za prosvetu, ali i za Vojsku Srbije, s obzirom na nabavku novih "rafala".
"Izdvajamo ono što smo više zaradili. Pozitivan, razvojni rebalans. Nijednu investiciju nismo zaustavili. Izdvojili smo dodatni novac za završetak brze pruge od Novog Sada do Subotice, za sve ostale auto-puteve, brze saobraćajnice, bolnice, škole, sve što gradimo, dakle dovoljno novca da se sve završi ove godine, kao što je planirano", istakao je Siniša Mali.
Cilj prosečna plata 1.400 evra do 2027.
Ministar Siniša Mali kaže da je cilj da se do 2027. godine prosečna plata poveća na 1.400 evra, a da prosečna penzija i minimalna zarada budu 650 evra.
Dodao je da rebalans budžeta, na neki način, jeste uvod u budžet za sledeću godinu i da će se taj predlog pred poslanicima naći do kraja novembra.
"Uprkos toj velikoj krizi koja i dalje traje u svetu, potencijalnim novim krizama, kao što vidite, imamo stabilan budžet, imamo jasne ciljeve, udeo javnog duga u BDP-u 49,8 odsto, dakle ispod 50 odsto, daleko ispod nivoa Mastrihta od 60 odsto, daleko ispod nivoa evrozone koji je 89 odsto", istakao je Mali.
Kako je naveo, "jutros je proverio stanje u trezoru" i video da iznosi 718 milijardi dinara.
"Dakle, potpuno smo likvidni, sve svoje obaveze ispunjavamo u dinar i u dan, tako da s te strane građani Srbije ne treba da brinu, ali ono što želimo, naravno, jeste da svaki višak novca koji zaradimo, svaki dodatni prihod koji imamo, kao što je sada slučaj, iskoristimo za prioritete koji su pred nama", naglasio je Mali.
"Sa povećanjem od 10,9 odsto idemo na prosečnu penziju od 435 evra"
Istakao je da će minimalna zarada biti povećana za 13,7 odsto, odnosno sa 404 na 457 evra, čime je minimalna zarada izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom.
"Što se penzija tiče, uspeli smo da nađemo rešenje za molbu predsednika Vučića, dakle, povećanje penzija, da znaju naši najstariji sugrađani, idemo sa povećanjem od 10,9 odsto, tako da nastavljamo sa dvocifrenim povećaem penzija iz godine u godinu. Ono što je veoma važno, već danas je prosečna penzija oko 390 evra, sa ovim povećanjem idemo na 435 evra", rekao je Mali.
Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda dolaze u Srbiju 3. oktobra. Siniša Mali je naveo da se završava tekući aranžman sa MMF-om, a da će tema sastanka biti razgovori o novom aranžmanu, novim reformama i novim strukturnim ciljevima.
"Dakle, sve ciljeve koje smo definisali u aranžmanu sa MMF-om smo ispunili. Vrlo je jasan njihov stav da smo na dobrom putu, što je dobro. To je najvažnija, najeminentnija finansijska institucija na svetu. Dakle, da ne kaže neki Siniša, ili neki Vučić, mi smo dobri. To oni kažu, što je vrlo važno", istakao je Mali.
Istakao je da je sve to deo jednog mozaika koji se zove odgovor na ekonomsku politiku, a da je cilj jasan - Ekspo 2027. godine, kao i podizanje plata, penzija i minmalne zarade, ali i da kvalitet života i kvalitet infrastrukture rastu iz godine u godinu uprkos svim globalnim izazovima.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)