(VIDEO) Gost Sinteze: Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu ako direktne strane investicije počnu da presušuju
Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu, zato treba podstaći domaće investitore, izjavio je novinar Miša Brkić.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Srbiji, Brkić je naglasio da je Srbija već osetila evropski vetar.
"Politička i ekonomska situacija i u Srbiji, i u regionu, i u Evropi prilično je rovita i nejasna. Srbiji je potrebno ozbiljno promišljanje. Srbija je već osetila evropski vetar koji je gori od sibirskog. Taj vetar ledi sve oko sebe. Ekonomska kriza je pogodila i Nemačku, s kojom je Srbija veoma povezana", pojasnio je novinar.
Odlazeći predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan nerada, blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji i da to, kako je naveo, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da investiraju u Srbiju.
Najvažniji razlozi zbog kog strane kompanije investiraju na Zapadnom Balkanu jeste povoljan geografski položaj, kvalitet radne snage i relativno niske plate.
Neformalna grupa građana "Zaštitimo blok 4" organizovala protest u Ulici Pariske komune kod brojeva 65-69 u Novom Beogradu zbog započete gradnje stambeno-poslovnog objekta, uz potpisivanje peticije na Plan detaljne regulacije za Blok 4, a oko 17:50 blokirali su Ulicu Tošni bunar.
Gostujući u Sintezi, Brkić je pojasnio da je ozbiljna kriza počela još u vreme pandemije i nastavila se i posle nje.
"Posle je došla inflacija i polako je počela da se urušava ekonomija evropskih država", naveo je Brkić.
Dodao je i to da je Srbija uspela tu inflaciju dobro da podnese.
"To je Srbiji priznao Međunarodni monetarni fond i Svetska banka, kako je uspešnom makroekonomskom politikom uspela da zaustavi negativne trendove, ali to nije moglo da traje beskonačno. Nemoguće je bilo očekivati da Srbija zadrži ekononomke trendove od prošle godine, kad je sve u Evropi krenulo naopako", istakao je novinar.
Naveo je i to da se već u decembru bili vidljivi slabiji ekonomski trendovi i da u januaru postaju još vidljiviji.
"Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu", rekao je naš sagovornik.
Dodao je i to da može da dođe do smanjivanja tempa zapošljavanja.
Podstaći domaće investitore
Govoreći o merama kojima se ekonomska kriza može prevazići, Brkić je istakao da je jedna od njih podsticaj domaćim investitorima.
"Tu su fiskalni baferi, amortizeri, koji bi morali da posluže da Srbija ne troši previše, kada je reč o državnoj potrošnji. Zatim, ako strane investicije opadaju, Srbija mora da vidi šta je to u politici što može da podstakne domaće investicije. Treba imati više poverenja u njih. Naišao sam na podatak da su tek pet ili šest odsto BDP domaće direktne investicije", rekao je gost Sinteze.
Naglasio je da je to jako malo.
"Bez 20-25 odsto Srbija ne bi smela da uđe u ovu godinu i prođe u narednu", naglasio je Brkić.
Utiču li studentski protesti na ekonomiju?
Sagovornik je naveo da se politička nestabilnost uvek preliva na ekonomiju, ali da blokade studenata najmanje utiču na nju.
"Ne bih rekao da se neko javno oglasio i rekao da nekome blokada auto-puta ometa proizvodni proces. Ekonomska situacija nije dobra i to je najmanje zbog blokada", napomenuo je gost Sinteze.
Bojkot trgovinskih lanaca
Govoreći o aktuelnom bojkotu trgovinskih lanaca koji se iz regiona prelio i kod nas, Brkić je naveo da je inflacija veća u Evropskoj uniji nego u Srbiji.
"Hrvatski kupci imaju razloga da protestuju. Kod nas inflacija nije tako visoka. Mislim da je taj talas inflacije došao iz Hrvatske. Treba da prestanemo da razmišljamo o trgovini kao o socijalnoj ustanovi", napomenuo je novinar.
Dodao je i to da nema dovoljno stranih trgovinskih lanaca u Srbiji.
"Oni su došli na uslove koji postoje i koje je definisala država i hoće da zarade, a ne da menjaju uslove. Ako za potrošača ne valjaju uslovi, onda država treba da vidi u čemu je problem", zaključio je Brkić.
Pogledajte celo gostovanje Miše Brkića u emisiji "Sinteza":
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Sednica skupštine opštine Grada Kraljeva prekinuta je jutros nakon incidenta kad je odborniku Lokalnog fronta Vladanu Slavkoviću izrečena mera udaljavanja sa sednice. Građani su se oko 15 sati okupili ispred zgrade Opštine, u koju su pokušali da uđu. Oni traže smenu gradonačelnika Predraga Terzića.
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Muškarac koji je osam sati bio zatrpan u kanalu u selu Petka kod Lazarevca izvučen je i prebačen je u bolnicu, potvrdio je ministar policije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Neretko se dešava da dođe do povlačenja štetnog proizvoda koji se već nađe u prometu i naknadno se utvrdi da postoje razlozi da se oglase nebezbednim. Prema podacima NEPRO baze, nešto manje od deset proizvoda povučeno je od početka godine.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je izvoz usluga u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) iz Srbije u 2024. godini prvi put prešao četiri milijarde evra.
Predsednik Aleksandar Vučić otvorio večeras 46. Međunarodni sajam turizma i tom prilikom istakao da je 61 zemlja do sada potvrdila učešće na Expo 2027. godine u Beogradu kao i da će Srbija probati da obori rekord i privuče na toj specijalizovaj izložbi više od 130 zemalja.
Mađarska MOL grupa spremna je da pomogne u rešavanju problema koje donose najavljene američke sankcije Naftnoj industriji Srbije i udvostruči isporuke naftnih derivata u Srbiju.
Direktor preduzeća "EXPO 2027" Dušan Borovčanin izjavio je da je specijalizovana izložba Ekspo istorijska prilika za Srbiju da gradi nove odnose i učvršćuje postojeće sa drugim zemljama i naveo da je do sada više od 60 zemalja prijavilo učešće na ovoj manifestaciji.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je optimista kada je reč o produženju roka za uvođenje američkih sankcija NIS i da je sada nezahvalno prognozirati za koliko će rok biti produžen, za 45 ili 90 dana.
Inflacija u Srbiji će, prema novoj centralnoj projekciji Narodne banke Srbije, nastaviti da se kreće u granicama cilja i u naredne dve godine, a to je 3,0 odsto plus minus 1,5 odsto, izjavio je viceguverner NBS Željko Jović.
Ukupna premija osiguranja u Srbiji u trećem tromesečju prošle godine je povećana za 14,7 odsto i iznosila je 132,6 milijardi dinara, objavila je Narodna banka Srbije.
Komentari (0)