(VIDEO) Gost Sinteze: Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu ako direktne strane investicije počnu da presušuju
Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu, zato treba podstaći domaće investitore, izjavio je novinar Miša Brkić.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Srbiji, Brkić je naglasio da je Srbija već osetila evropski vetar.
"Politička i ekonomska situacija i u Srbiji, i u regionu, i u Evropi prilično je rovita i nejasna. Srbiji je potrebno ozbiljno promišljanje. Srbija je već osetila evropski vetar koji je gori od sibirskog. Taj vetar ledi sve oko sebe. Ekonomska kriza je pogodila i Nemačku, s kojom je Srbija veoma povezana", pojasnio je novinar.
Odlazeći predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan nerada, blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji i da to, kako je naveo, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da investiraju u Srbiju.
Najvažniji razlozi zbog kog strane kompanije investiraju na Zapadnom Balkanu jeste povoljan geografski položaj, kvalitet radne snage i relativno niske plate.
Neformalna grupa građana "Zaštitimo blok 4" organizovala protest u Ulici Pariske komune kod brojeva 65-69 u Novom Beogradu zbog započete gradnje stambeno-poslovnog objekta, uz potpisivanje peticije na Plan detaljne regulacije za Blok 4, a oko 17:50 blokirali su Ulicu Tošni bunar.
Gostujući u Sintezi, Brkić je pojasnio da je ozbiljna kriza počela još u vreme pandemije i nastavila se i posle nje.
"Posle je došla inflacija i polako je počela da se urušava ekonomija evropskih država", naveo je Brkić.
Dodao je i to da je Srbija uspela tu inflaciju dobro da podnese.
"To je Srbiji priznao Međunarodni monetarni fond i Svetska banka, kako je uspešnom makroekonomskom politikom uspela da zaustavi negativne trendove, ali to nije moglo da traje beskonačno. Nemoguće je bilo očekivati da Srbija zadrži ekononomke trendove od prošle godine, kad je sve u Evropi krenulo naopako", istakao je novinar.
Naveo je i to da se već u decembru bili vidljivi slabiji ekonomski trendovi i da u januaru postaju još vidljiviji.
"Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu", rekao je naš sagovornik.
Dodao je i to da može da dođe do smanjivanja tempa zapošljavanja.
Podstaći domaće investitore
Govoreći o merama kojima se ekonomska kriza može prevazići, Brkić je istakao da je jedna od njih podsticaj domaćim investitorima.
"Tu su fiskalni baferi, amortizeri, koji bi morali da posluže da Srbija ne troši previše, kada je reč o državnoj potrošnji. Zatim, ako strane investicije opadaju, Srbija mora da vidi šta je to u politici što može da podstakne domaće investicije. Treba imati više poverenja u njih. Naišao sam na podatak da su tek pet ili šest odsto BDP domaće direktne investicije", rekao je gost Sinteze.
Naglasio je da je to jako malo.
"Bez 20-25 odsto Srbija ne bi smela da uđe u ovu godinu i prođe u narednu", naglasio je Brkić.
Utiču li studentski protesti na ekonomiju?
Sagovornik je naveo da se politička nestabilnost uvek preliva na ekonomiju, ali da blokade studenata najmanje utiču na nju.
"Ne bih rekao da se neko javno oglasio i rekao da nekome blokada auto-puta ometa proizvodni proces. Ekonomska situacija nije dobra i to je najmanje zbog blokada", napomenuo je gost Sinteze.
Bojkot trgovinskih lanaca
Govoreći o aktuelnom bojkotu trgovinskih lanaca koji se iz regiona prelio i kod nas, Brkić je naveo da je inflacija veća u Evropskoj uniji nego u Srbiji.
"Hrvatski kupci imaju razloga da protestuju. Kod nas inflacija nije tako visoka. Mislim da je taj talas inflacije došao iz Hrvatske. Treba da prestanemo da razmišljamo o trgovini kao o socijalnoj ustanovi", napomenuo je novinar.
Dodao je i to da nema dovoljno stranih trgovinskih lanaca u Srbiji.
"Oni su došli na uslove koji postoje i koje je definisala država i hoće da zarade, a ne da menjaju uslove. Ako za potrošača ne valjaju uslovi, onda država treba da vidi u čemu je problem", zaključio je Brkić.
Pogledajte celo gostovanje Miše Brkića u emisiji "Sinteza":
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
PERSPEKTIVA
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
Vlasnici evropskih kompanija luksuzne robe Lui Viton i Guči suočavaju se sa poslovnim poteškoćama u Kini zbog "trgovinskog rata" Pekinga i Vašingtona i pada cena na kineskom tržištu nekretnina.
Dok za većinu građana praznici znače odmor i vreme provedeno sa porodicom, za mnoge zaposlene oni predstavljaju redovan radni dan - često bez adekvatne naknade. Da li zaposleni koji rade tokom državnih i verskih praznika imaju pravo na duplu dnevnicu, odgovara advokatica Dušica Dukanac.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
U Nišu vlada veliko interesovanje za stambene kredite za mlade. S druge strane, postoji problem zbog malog broja dostupnih stanova koji mogu da se kupe na taj način. Zbog takve situacije došlo je do povećanja prodaje stanova u starogradnji.
U vremenima ekonomske nestabilnosti, dok mnogi biznisi beleže pad, pojavljuje se nova klasa preduzeća koja uspeva uprkos krizi. Fenomen takozvanih "anti-kriznih preduzeća" pokazuje koliko brzo promene u ponašanju potrošača mogu otvoriti vrata inovacijama.
Ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je da ne očekuje da će američke carine uticati na poslovanje dve velike kineske kompanije u Srbiji Ziđin i HBIS, niti da će trgovinski rat koji SAD vodi protiv Kine na bilo koji način uticati na saradnju Kine i Srbije.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je ta kompanija od početka direktno pregovarala sa United Group i kompanijom e&Etisalat PPF Telecom Grupe, koja je sada vlasnik SBB-a i Yettela u Srbiji, o preuzimanju Total TV-a (EON Sat).
Komentari (0)