(VIDEO) Gost Sinteze: Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu ako direktne strane investicije počnu da presušuju
Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu, zato treba podstaći domaće investitore, izjavio je novinar Miša Brkić.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Srbiji, Brkić je naglasio da je Srbija već osetila evropski vetar.
"Politička i ekonomska situacija i u Srbiji, i u regionu, i u Evropi prilično je rovita i nejasna. Srbiji je potrebno ozbiljno promišljanje. Srbija je već osetila evropski vetar koji je gori od sibirskog. Taj vetar ledi sve oko sebe. Ekonomska kriza je pogodila i Nemačku, s kojom je Srbija veoma povezana", pojasnio je novinar.
Odlazeći predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan nerada, blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji i da to, kako je naveo, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da investiraju u Srbiju.
Najvažniji razlozi zbog kog strane kompanije investiraju na Zapadnom Balkanu jeste povoljan geografski položaj, kvalitet radne snage i relativno niske plate.
Neformalna grupa građana "Zaštitimo blok 4" organizovala protest u Ulici Pariske komune kod brojeva 65-69 u Novom Beogradu zbog započete gradnje stambeno-poslovnog objekta, uz potpisivanje peticije na Plan detaljne regulacije za Blok 4, a oko 17:50 blokirali su Ulicu Tošni bunar.
Gostujući u Sintezi, Brkić je pojasnio da je ozbiljna kriza počela još u vreme pandemije i nastavila se i posle nje.
"Posle je došla inflacija i polako je počela da se urušava ekonomija evropskih država", naveo je Brkić.
Dodao je i to da je Srbija uspela tu inflaciju dobro da podnese.
"To je Srbiji priznao Međunarodni monetarni fond i Svetska banka, kako je uspešnom makroekonomskom politikom uspela da zaustavi negativne trendove, ali to nije moglo da traje beskonačno. Nemoguće je bilo očekivati da Srbija zadrži ekononomke trendove od prošle godine, kad je sve u Evropi krenulo naopako", istakao je novinar.
Naveo je i to da se već u decembru bili vidljivi slabiji ekonomski trendovi i da u januaru postaju još vidljiviji.
"Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu", rekao je naš sagovornik.
Dodao je i to da može da dođe do smanjivanja tempa zapošljavanja.
Podstaći domaće investitore
Govoreći o merama kojima se ekonomska kriza može prevazići, Brkić je istakao da je jedna od njih podsticaj domaćim investitorima.
"Tu su fiskalni baferi, amortizeri, koji bi morali da posluže da Srbija ne troši previše, kada je reč o državnoj potrošnji. Zatim, ako strane investicije opadaju, Srbija mora da vidi šta je to u politici što može da podstakne domaće investicije. Treba imati više poverenja u njih. Naišao sam na podatak da su tek pet ili šest odsto BDP domaće direktne investicije", rekao je gost Sinteze.
Naglasio je da je to jako malo.
"Bez 20-25 odsto Srbija ne bi smela da uđe u ovu godinu i prođe u narednu", naglasio je Brkić.
Utiču li studentski protesti na ekonomiju?
Sagovornik je naveo da se politička nestabilnost uvek preliva na ekonomiju, ali da blokade studenata najmanje utiču na nju.
"Ne bih rekao da se neko javno oglasio i rekao da nekome blokada auto-puta ometa proizvodni proces. Ekonomska situacija nije dobra i to je najmanje zbog blokada", napomenuo je gost Sinteze.
Bojkot trgovinskih lanaca
Govoreći o aktuelnom bojkotu trgovinskih lanaca koji se iz regiona prelio i kod nas, Brkić je naveo da je inflacija veća u Evropskoj uniji nego u Srbiji.
"Hrvatski kupci imaju razloga da protestuju. Kod nas inflacija nije tako visoka. Mislim da je taj talas inflacije došao iz Hrvatske. Treba da prestanemo da razmišljamo o trgovini kao o socijalnoj ustanovi", napomenuo je novinar.
Dodao je i to da nema dovoljno stranih trgovinskih lanaca u Srbiji.
"Oni su došli na uslove koji postoje i koje je definisala država i hoće da zarade, a ne da menjaju uslove. Ako za potrošača ne valjaju uslovi, onda država treba da vidi u čemu je problem", zaključio je Brkić.
Pogledajte celo gostovanje Miše Brkića u emisiji "Sinteza":
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Odbornici Skupštine Gradske opštine Vračar podneli su krivičnu prijavu protiv direktorke osnovne škole "Sveti Sava" Jovane Milenković, zbog sumnje da je izvršila krivično delo Neotklanjanje opasnosti u produženom trajanju.
Roditelji učenika Devete beogradske gimnazije koji se nalaze u blokadi nastave okupili su se ispred te škole kako bi pružili podršku svojoj deci kojoj su, kako tvrde, pojedini nastavnici pretili i govorili im da su ekstremisti i teroristi.
Vlada u tehničkom mandatu nastavlja sa represivnim merama prema direktorima škola, a nas kao roditelje brine što se veoma malo pitamo u celoj ovoj situaciji, kažu sagovornice Newsmax Balkans iz Udruženih roditelja Srbije.
Novinarka Deana Pavlović je na ulici nemačkog grada Bona, gde živi sa svojom porodicom, ugledala potpuno nago dete koje se smrzava i sedi na klupi i pritekla mu u pomoć, dok su ostali prolazili pored njega. O tome je pričala u emisiji Tražim reč.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je od SAD stigla i pismena potvrda o odlaganju sankcija Naftnoj industriji Srbije do 28. aprila
Ako sankcije Naftnoj industriji Srbije ipak budu uvedene, situacija će biti ozbiljna, ali ne i katastrofalna. Građani treba da znaju da imamo rezerve. Procenjujem da smo do 200 dana apsolutno bezbrižni, izjavio je analitičar Nebojša Obrknežev za Newsmax Balkans.
Kompanija EMX Royalty, partnerska korporacija kompanije Ziđin majning, objavila je da je kineska firma otkrila novo nalazište zlata i bakra na projektu Timok u istočnoj Srbij - Malka Golaja.
Kineski proizvođač automobila BID (BYD) nadmašio je američkog rivala Teslu prvi put 2024. i postao vodeći svetski proizvođač električnih automobila, dostignuće koje je prevazišlo čak i očekivanja generalnog direktora Vang Čuanfua, koji je predvideo da će ove godine nadmašiti najžešćeg konkurenta.
Ovogodišnji 56. Međunarodni salon automobila i 17. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" posetilo je rekordnih 124.297 ljudi između 20. i 26. marta, saopštio je Beogradski sajam.
U fabrici FIAT-Krajsler automobili Srbija u Kragujevcu, koja je u sastavu Stelantisa, proizvedeni su prvi probni primerci električnog automobila citroen C3, saznaje Tanjug.
Poslodavci iz Hrvatske i Crne Gore već aktivno traže sezonske radnike iz Srbije, posebno u turizmu i ugostiteljstvu, gde plate dostižu i do 3.000 evra, pokazuju podaci Infostuda. Kako je navedeno, najtraženiji su kuvari, konobari, barmeni i recepcioneri, a mnogi poslodavci nude i smeštaj.
Komentari (0)