(VIDEO) Jeftiniji i pristupačniji brendovi mnogo brže poskupljuju: Fenomen "čipflacije" ne zaobilazi ni Srbiju
Pristupačnije marke koje svi najčešće kupujemo mnogo brže poskupljuju nego skupi brendovi, a ovaj fenomen nazivamo "čipflacijom", a poslednje istraživanje Narodne banke Srbije pokazuje da ovaj trend nije zaobišao ni Srbiju.
U periodu od 2022. do 2024. godine, tokom intenzivnih globalnih inflacionih pritisaka, cene jeftinijih brendova hrane i pića u Srbiji rastu brže nego cene skupljih proizvoda. Ovaj fenomen je zabeležen globalno, obuhvatajući zemlje poput Italije, SAD, Australije, Nemačke, Španije, Francuske.
Najizraženiji je kod mlečnih proizvoda, a naročito pogađa potrošače sa nižim primanjima.
Inflacija u Srbiji će, prema novoj centralnoj projekciji Narodne banke Srbije, nastaviti da se kreće u granicama cilja i u naredne dve godine, a to je 3,0 odsto plus minus 1,5 odsto, izjavio je viceguverner NBS Željko Jović.
Srbija će imati problema jer je ekonomski rast zasnovala na direktnim stranim investicijama. Ako taj izvor počne da presušuje, Srbija može da uđe u ozbiljnu ekonomsku krizu, zato treba podstaći domaće investitore, izjavio je novinar Miša Brkić.
"Cene jeftinijih, odnosno nebrendiranih proizvoda skaču više u odnosu na brendirane proizvode. Na primer, proizvod kifle, fundamentalno je inflacija i dalje tu. Osnovni elementi proizvodnje za ovaj proizvod kao što su žito, ulje koji ulazi u sastav ovog proizvoda njihove cene skaču, ali brendirani proizvodi koji imaju premijum cenu, ne moraju u tom momentu da podignu cenu, nego će imati manju maržu, ali brend ili subbrend koji nema tu priliku jednostavno može da uđe u crveno. Dakle da su troškovi proizvodnje veći, nego cenu koju mogu da dobiju na tržištu. To je taj fenomen čipflacije", objašnjava za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.
Utisak da je inflacija veća nego što jeste
Jedan od razloga za brži rast cena jeftinijih brendova je niska elastičnost potražnje. Potrošači koji nisu u mogućnosti da priušte skuplje proizvode sve više kupuju jeftinije alternative, što stvara dodatne cenovne pritiske.
U takvoj situaciji tržište diktira da se povećani troškovi proizvođača i trgovaca lakše preliju na potrošače, što dodatno podstiče inflaciju. Ovaj fenomen takođe stvara utisak da je inflacija veća nego što stvarno jeste.
"Ako dobro živite da imate porast cene avionskog saobraćaja, potrošač će u skladu sa time da smanji kupovinu avio karata. Kada cene proizvoda ili usluga porastu za 20 odsto, a potražnja padne za 30, možemo govoriti o vrlo elastičnoj tražnji. Mala je šansa da neko kaže porasla je cena hrane za 20 odsto, ja ću da jedem 30 procenata manje. Tu je reč o neeleastičnoj tražnji. Ukoliko cena hrane poraste 20 odsto, niko neće smanjiti količinu hrane koje konzumira, to je svakodnevna životna potreba, ne možete manje da jedete", rekao je za Newsmax Balkans ekonomista Aleksandar Stevanović.
Osim toga, "čipflacija" je prisutna i kroz prodaju robnih marki koje trgovci plasiraju po nižim cenama, a zatim postupno povećavaju njihove cene, čime se podstiče dalji rast cena i iznos potrošnje jeftinijih proizvoda, a sve na štetu potrošača pogotovu onih sa nižim primanjima.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE ( R )
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
16:30
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
17:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
17:30
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Dekanka FPN Maja Kovačević rekla je za Newsmax Balkans da studenti koji su u blokadi nisu blizu odluke da nastava bude nastavljena, navodeći da ne smatra da su protesti obojena revolucija, već da je reč o autentičnom pokretu, čiji je povod bio pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
"Napad na Republiku Srpsku je koordinisan sa napadom na Srbiju. U interesu stranih planera je da Srbija bude zabavljena unutrašnjim problemima i da nema fokus na događaje u BiH", izjavio je istoričar Aleksandar Raković.
NATO bombardovanje SR Jugoslavije je počelo pre 26 godina i bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. General u penziji Jovan Milanović izjavio je za Newsmax Balkans da je tokom boravka u Briselu za četiri godine poslao blizu 4.000 stranica informacija s tim u vezi.
Srbija je već nekoliko godina zaredom lider u regionu po privlačenju stranih direktnih investicija. Tokom prošle godine privukla je 5,1 milijardu evra stranih direktnih investicija.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je za Newsmax Balkans da je oko 30 odsto stranih turista otkazalo rezervacije u poslednje vreme, dok je oko 40 odsto onih koji su otkazali neku vrstu kongresnog turizma.
Udruženje "Efektiva" i studenti u blokadi pozvali su na novi bojkot trgovinskih lanaca zbog rasta cena, a poziv za ovu nedelju odnosi se na lanac supermarketa "DIS".
Srbija je već nekoliko godina zaredom lider u regionu po privlačenju stranih direktnih investicija. Tokom prošle godine privukla je 5,1 milijardu evra stranih direktnih investicija.
Nekada su se novčanici punili papirnim novcem, a danas su sve tanji, ali ne zato što imamo manje novca, već zato što sve češće koristimo kartice za plaćanja. Da li će papirni novac otići u prošlost?
Oko 1.500 zahteva za stambene kredite za mlade podneto je Banci Poštanska štedionica. U toj grupi mladih najviše je onih između 30 i 35 godina starosti.
Maksimalna maloprodajna cena dizela u Srbiji biće niža za dva dinara u narednih sedam dana i litar će koštati 195 dinara, dok će cena benzina (BMB95) ostati na istom nivou od 181 dinar, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Programski direktor organizacije Novi treći put Dimitrije Milić u autorskom tekstu za Newsmax Balkans analizira zašto će bankrot švedskog giganta za baterije Nortvolta biti udarac za EU.
Republika Južni Sudan zvanično je potvrdila učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd, koja će biti održana od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine sa temom ''Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve'', saopštio je pres tim EXPO.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da postoji mogućnost dodatnog odlaganja rokova za uvođenje američkih sankcija Naftnoj industiji Srbije.
Komentari (0)