(VIDEO) "Trend koji je ekspanziju doživeo tokom korone": Svakog dana tokom 2024. obavljeno 225.000 onlajn kupovina

U Srbiji je u prošloj godini zabeleženo povećanje broja internet kupovina. Prema podacima Narodne banke Srbije, dinarske kupovine u 2024. godini beleže rast od 39,6 odsto u odnosu na 2023. godinu.

Autor:  

Ivana Bisenić

|  

30.03.2025. 21:51

(VIDEO) "Trend koji je ekspanziju doživeo tokom korone": Svakog dana tokom 2024. obavljeno 225.000 onlajn kupovina

Lane je u proseku svakog dana obavljeno 225.000 kupovina. Šta je dovelo do toga da se sve više kupaca odlučuje za kupovinu iz udobnosti svog doma u odnosu na klasičnu radnju?

"To je dugogodišnji trend, koji je svoju ekspanziju doživeo tokom korone. Onlajn trgovina raste iz godine u godinu, zašto je sad baš ove godine toliko porasla? Zato što smo imali drastičan skok, pa nakon toga smanjenje rasta, sada se ponovo vraća taj zamah koji se uhvatio za vreme korone. Mislim da je to prirodno u jednoj oblasti koja je u ekspanziji, da budu ovako veliki porasti", rekao je za Newsmax Balkans marketing stručnjak Ivan Bildi.

Na kraju prošle godine, kako navodi Narodna banka Srbije, broj domaćih internet prodavnica porastao je na oko 4.700, što je za gotovo 18 odsto više nego na kraju 2023. godine.

Da li se prodavcima isplati da svoje poslovanje iz klasičnih radnji preorijentišu isključivo na onlajn kupovinu ili da kupcima ponude obe mogućnosti u zavisnosti od njihovih potrošačkih navika?

Nema troškova zakupa prostora, struje

"Što se tiče onlajn prodaje njen glavni benefit je što nemate fiksne troškove koje imate kada imate radnju, morate da imate zaposlene, ljude koji su podeljeni u smenama, da plaćate struju, zakup prostora ili izgradnju prostora kako bi vašim kupcima nešto pružili. U onlajnu to ne postoji, postoje sniženi troškovi i danas tehnički svako ko ima pristup internetu i nekoliko stotina evra, može da pokrene veb sajt i da krene da se bavi prodajom", istakao je za našu televiziju ekonomista Luka Antić.

Dodao je i da, kada je reč o onlajn kupovini, ne moraju da postoje magacini.

"Možete da se bavite dropshipping, da prodajete tuđu robu, samo da je  predstavite na neki drugačiji način, bolji način, kako bi privukli kupce da baš vi budete taj posrednik, koji će njima omogućiti da nešto kupite. Definitivno, onlajn je snizio te operativne i fiksne  troškove koji se dešavaju u maloprodajama i tržnim centrima. Veliki broj brendova ima paralelno i radnje i onlajn šopove kako bi pokrili veći broj tržišta. Na primer, kupci iz Novog Pazara, Novog Sada mogu da kupuju vaše proizvode iako ste iz Beograda", objasnio je naš sagovornik.

Zašto kupci odustaju?

Najčešći razlozi zbog kojih kupci odustaju od kupovine su potraga za boljim cenama, negativne recenzije i nedostatak informacija o dostavi ili povratima.

Ovaj trend ukazuje na potrebu za unapređenjem korisničkog iskustva i boljim informisanjem potrošača.

Takođe, sve je veći trend za povećanje onlajn kupovine koja snižava troškove prodavaca, a država ubira porez po osnovu oba vida kupovine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)