


(FOTO) Policajka u unakrsnoj vatri ubila pljačkaša banke u centru Splita
Mlađi muškarac smrtno je stradao u unakrsnoj paljbi sa policijom koja se dogodila oko podneva u centru Splita ispred Erste banke.
13:06Pre 100 d28.03.2025.
AutorNewsmax Balkans aplikaciju možete preuzeti sa Google Play i App Store-a.
Na današnji dan pre 34 godine, na katolički Uskrs, hrvatski specijalci upali su na područje Nacionalnog parka "Plitvice". Tada su ubijeni hrvatski policajac i srpski teritorijalac, dok je 17 Srba zarobljeno i mučeno do razmene, saopšteno je još tada iz Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
Prve dve žrtve prvog oružanog sukoba na teritoriji tada još zajedničke države SFRJ bili su srpski teritorijalac iz Korenice Rajko Vukadinović (32) i hrvatski policajac Josip Jović (22).
Njemu je prethodilo više događaja, a jedan od najznačajnijih zbio se u avgustu 1990. godine kada je došlo do takozvane balvan revolucije. To je bio naziv protestnog pokreta Srba u Hrvatskoj, koji je postojao u početnoj etapi ratnih sukoba u bivšoj Jugoslaviji 1990. godine. Nacionalističke mere hrvatskih vlasti, kao i njihova težnja ka otcepljenju od ostatka Jugoslavije, izazvale su talas protesta kod Srba, koji se pretvorio u pokret za autonomiju sa izrazitom željom za ostankom u jedinstvenoj državi.
Mlađi muškarac smrtno je stradao u unakrsnoj paljbi sa policijom koja se dogodila oko podneva u centru Splita ispred Erste banke.
13:06Pre 100 d28.03.2025.
AutorPotpisivanje sporazuma o pristupanju Trojnom paktu 25. marta 1941. godine bilo je iznuđeno jer Kraljevina Jugoslavija nije imala izbora zbog brojnih unutrašnjih i spoljašnjih problema, ocenio je u razgovoru za portal Newsmax Balkans istoričar Danijel Kulačin.
08:01Pre 104 d25.03.2025.
AutorProtestni pokret je dobio naziv po putnim barikadama koje su pravljene od oborenog drveća i velikog kamenja, kojima su Srbi blokirali brojne puteve širom Dalmacije 17. avgusta 1990. godine, kako bi spriječili Hrvatsku policiju da omete srpski referendum o autonomiji. Ishod revolucije je stvaranje Srpske autonomne oblasti (SAO) Krajina.
Tako je Hrvatska u februaru 1991. godine donela odluke o nevaženju saveznih zakona na njenoj teritoriji i o razdruživanju od SFR Jugoslavije, nakon čega je i Srpska autonomna oblast Krajina donela Rezoluciju o razdruživanju od Hrvatske.
Polovinom marta te godine JNA je zatražila od Predsedništva SFRJ da se u državi uvede vanredno stanje, što nije prošlo usled protivljenja predstavnika Hrvatske, BiH i Makedonije.
Plitvički događaj se po mnogim izvorima uzima kao početak rata u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina prošlog veka. Tog dana pravoslavni vernici su slavili Cveti, a katolici Uskrs.
Krajiški Srbi organizovali su 25. marta "miting istine" na Plitvicama, sa zahtevom da Nacionalni park "Plitvička jezera" ostane u sastavu SAO Krajine.
Dva dana kasnije, na ulazima u nacionalni park na jarbolima postavljene su srpske i jugoslovenske zastave, a sledećeg dana, 29. marta, pripadnici milicije iz Knina zauzeli su upravne zgrade Nacionalnog parka "Plitvička jezera".
U ranim jutarnjim časovima 31. marta 1991. godine iz Zagreba je prema Plitvicama sa nekoliko autobusa, kombija, privatnih vozila i jednim transporterom krenula kolona od oko 400 hrvatskih specijalaca radi "uvođenja ustavnopravnog poretka na području Nacionalnog parka".
U tom momentu u plitvičkim hotelima bilo je oko 400 turista, među kojima i grupa hrvatskih specijalaca sa oružjem u koferima.
Hrvatski specijalci su se pomešali sa turistima s namerom da “prepadom iznutra”, u koordinaciji sa onima koji su bili napolju, savladaju krajiške teritorijalce i "martićevce".
I Srbi su očekivali napad hrvatskih specijalaca, pa su ih, na prilazima Plitvicama od Slunja, sačekali u zasjedi i sa barikadama od porušenih stabala. Puškaranje je započelo ujutro između šest i sedam časova.
Brojčano nadmoćniji hrvatski specijalci, uz pomoć onih kamufliranih u goste, uspeli su da zauzmu hotele i do podneva uspostave kontrolu nad nacionalnim parkom. Eskalaciju sukoba sprečila je Jugoslovenska narodna armija (JNA), koja se između suprotstavljenih strana postavila kao tampon zona.
Toga dana je ranjeno i dvadesetak hrvatskih specijalaca.
Zarobljeno je 17 srpskih teritorijalaca, koji su zbog pogibije hrvatskog vojnika prebijani i mučeni sve do njihove razmene 13. avgusta iste godine.
Hrvatska je poginulog Jovića proglasila za prvu žrtvu "domovinskog rata" i svake godine, na vrlo visokom nivou, obeležava godišnjicu njegove pogibije.
Zvanični Zagreb to čini iako je tadašnji ministar policije Josip Boljkovac više puta javno govorio i u svojoj knjizi “Istina mora izaći van” zapisao da je obdukcija pokazala da je Jović pogođen metkom iz takozvane pumparice, jurišne američke automatske puške uvezene iz Singapura, kakvih je bilo samo u hrvatskoj policiji.
"Posle ove akcije hrvatska policija je na Plitvicama formirala policijsku stanicu, koja se održala do kraja avgusta te godine, kada je, zbog nemogućnosti funkcionisanja usled kontrole koju je vršila JNA, i rasformirana. Kontrolu nad Nacionalnim parkom 'Plitvička jezera' preuzele su vlasti Krajine i zadržale je do avgusta 1995. godine", podsetio je Veritas.
Javni prevoz u Beogradu saobraća normalno, bez izmena, izuzev u delu gde su grupe građana blokirale pojedine saobraćajnice. Studenti u blokadi najavili su blokade ulica od sedam do 10 časova, pripadnici MUP ih sprečavaju i upozoravaju građane da je zaustavljanje saobraćaja protivzakonito.
08:26Pre 42 min07.07.2025.
AutorUpis učenika u srednje škole obavljaće se 7. i 8. jula, a u prvom krugu raspoređeno je 57.628 učenika, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
07:21Pre 1 h07.07.2025.
AutorDok se većina građana Srbije u julu i avgustu sprema za odlazak na more, retko ko razmišlja o mogućim zdravstvenim problemima tokom putovanja. Ipak, jedno nepredviđeno trovanje hranom, bol u zubu ili povreda na plaži mogu lako pretvoriti odmor iz snova u noćnu moru - i to uz visoke troškove.
07:10Pre 1 h07.07.2025.
AutorU Srbiji će u ponedeljak biti pretežno sunčano i veoma toplo, a posle podne na severu i zapadu zemlje promenljivo oblačno, ponegde sa kratkotrajnom kišom ili pljuskom sa grmljavinom, uz manji pad temperature.
07:02Pre 2 h07.07.2025.
AutorDvoje putnika hospitalizovano je zbog opekotina nakon što je došlo do požara na čamcu na Dunavu kod Zemuna, potvrđeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.
22:30Pre 10 h06.07.2025.
AutorNa deponiji Golo brdo kod Novog Pazara izbio je veliki požar, a vetar koji neprestano duva otežava njegovo gašenje, rekao je za Tanjug direktor JKP "Gradska čistoća Novi Pazar" Faruk Suljević i istakao da će vatrogasne službe uraditi sve kako bi se sprečilo širenje vatre na okolna šumska gazdinstva.
22:17Pre 10 h06.07.2025.
AutorU Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Čačku, Užicu i još nekim mestima u Srbiji su studenti i građani tokom večeri nastavili sa blokadama pojedinih ulica, raskrsnica i magistralnih pravaca.
21:54Pre 11 h06.07.2025.
AutorDeo Mitićeve rupe na Slaviji, između Beogradske ulice i Kralja Milana poneće ime romskog dečaka Dušana Jovanovića, koga su pre 28 godina skinhedsi pretukli na smrt.
21:22Pre 11 h06.07.2025.
AutorMarko Perković Tompson je verovatno projekat države Hrvatske, crkve i svih segmenata hrvatskog društva, kaže za Newsmax Balkans Savo Štrbac iz Veritasa. On se osvrnuo na poruke sa koncerta, ikonografiju sa skupa na kome je prisustvovalo više od pola miliona ljudi svih generacija.
20:13Pre 12 h06.07.2025.
Autor
Komentari (0)