(VIDEO) Deo osnovnih škola prekinuo sa štrajkom zbog pritisaka, većina gimnazija ušla u jedanaestu nedelju obustave rada

Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole u Srbiji su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

31.03.2025. 19:37

(VIDEO) Deo osnovnih škola prekinuo sa štrajkom zbog pritisaka, većina gimnazija ušla u jedanaestu nedelju obustave rada

Deo osnovnih škola koje su bile u obustavi, neke i od 20. januara, od ove nedelje počele su sa nastavom.

Smanjenje plata bio je jedan od faktora koji je uticao na odluku nastavnika o obustavi, ali uticali su i pritisci od strane resornog ministarstva, školske uprave i roditelja.

Nastavnici su poručili da nisu odustali od pružanja podrške studentima i drugim profesorima i da će se, ukoliko dođe do represije, vratiti obustavi ili štrajku.    

"Važno boriti se, ali sve ima cenu"

Nastavnica OŠ "Ivo Andrić" Jelena Pantić istakla je da da je ta škola nakon deset nedelja otvorila vrata za svoje đake.

"Bilo je jako dirljivo. U prednjem delu dvorišta škole dočekali su nas roditelji i deca. Vratili smo se na nastavu u zajedništvu. Nastava je bila temaski opredeljena i pričali smo o zajedništvu. Ono što sam im rekla na prvom času je da sam ih u ovih deset nedelja možda naučila jednoj važnoj životnoj lekciji. To je da se za ono u šta veruju i što im je važno valja boriti, ali da sve ima i svoju cenu", izjavila je nastavnica.

"Relaksiraćemo gradivo"

Mnogo je lekcija koje treba ispredavati i naučiti. Kroz sažimanje gradiva stići će se sve, poručuju učitelji i nastavnici.

Istakli su da će učenici naučiti najvažnije i da će dinamiku nastave prilagoditi tako da ih ne opterete. 

"Potrudićemo se da ih ne zatrpavamo sadržajem, da imaju relaksirane časove u smislu rasporeda časova, a ne da im dodajemo. Napravićemo najbolje moguće sažimanje gradiva koje će im biti najkorisnije", ukazala je Pantić.

U 21 gimnaziji nastavnici i dalje u obustavi

U gimnazijama u većim gradovima situacija je drugačija. Učenici su u blokadi, neki i u dvadesetčetvoročasovnoj.

Deo nastavnika predaje, deo ne, a ima i onih škola u kojima učenici nisu za održavanje nastave, iako su nastavnici glasali da se počne sa predavanjima

"U Šestoj beogradskoj gimnaziji je većina nastavnika i dalje u obustavi, već jedanaestu nedelju. Postoji i osipanje nakon isplaćene dve umanjene zarade i najava da možda sledećeg meseca nećemo ništa dobiti. Ipak, i dalje je većina u obustavi i generalno u svim beogradskim gimnazijama kojih je 21 u Beogradu", rekao je za Newsmax Balkans profesor Šeste beogradske gimnazije Željko Matić.

Printscreen: Newsmax Balkans

U pojedinim srednjim školama deo nastavnika organizuje nastavu onlajn ili u školi, ali je, kako ističu iz Foruma beogradskih gimnazija, sporno to što se ti časovi evidentiraju kao održani uprkos malom broju učenika koji ih pohađa.

"U suštini ovo sada što se računa kao nastava je tu da se vodi evidencija da se drži nastava i da nastavnici dobiju pune plate. To se tretira kao nešto što treba da se nadoknadi od strane direktora škola", istakao je Matić.

One škole koje su u proteklom periodu bile samo nekoliko dana u delimičnoj ili potpunoj obustavi nastave, sada su završile sa realizacijom nadoknade i nastavnicima je isplaćena razlika, poručuju iz Ministarstva prosvete. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)