Studenti u blokadi izneli peti zahtev: Traže od nadležnih detaljnu istragu o incidentu 15. marta

Studenti u blokadi izneli su peti zahtev u kom traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u Beogradu.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

04.04.2025. 18:11

Studenti u blokadi izneli peti zahtev: Traže od nadležnih detaljnu istragu o incidentu 15. marta

Podsetili su da je na protestu 15. marta  u 19.11 časova, tokom odavanja pošte za 15 nastradalih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, došlo do pojave nepoznatog porekla, koja je izazvala strah i paniku među građanima.

"Nešto što je izazvalo strah, paniku, zbunjenost. Nepoznata pojava uzburkala je centar grada. Postavlja se pitanje, ko stoji iza ovoga? Zahtevamo odgovore. Koja tehnologija je korišćena i odakle je aktivirana? Ko je izdao naređenje? Ko je sproveo ovu akciju? I najvažnije, kako će nadležni organ sprečiti da se ovo ponovi", upitali su studenti na snimku objavljenom na društvenim mrežama.

To, kako su naveli, nije pitanje samo jednog incidenta.

"Ovo je pitanje bezbednosti svih nas. Ovaj zahtev nije samomoralan. On je zagarantovan po Ustavu i Zakonu o javnom okupljanju. Građani imaju pravo na mirno protestovanje. Upotreba neidentifikovane tehnologije kao sredstvo prinude predstavlja presedan na koji moramo dati odgovor. Danas tražimo pravdu. Sutra će možda biti kasno. Možda", rekli su studenti.

Ovaj zahtev, kako su studenti u blokadi naglasili, proizlazi iz potrebe za zaštitom prava građana na mirno okupljanje, koje je jasno definisano Ustavom Republike Srbije i Zakonom o javnom okupljanju.

"Prava na slobodu okupljanja i izražavanja mišljenja predstavljaju jedne od osnovnih stubova demokratskog društva. Evidentno je da je ovo čin zastrašivanja građana i narušavanje osnovnih ljudskih prava", istakli su.

U saopštenju je naglašeno da se, prema Zakonu o javnom tužilaštvu, od nosilaca javnotužilačke funkcije očekuje da stručno, savesno, nepristrasno, pravično i bez nepotrebnog odlaganja vrše tu funkciju, kao i da se poštuje samostalnost u radu javnog tužilaštva.

"Prema Zakonu o policiji, od pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova očekuje se da se ponašaju profesionalno, da delaju nepristrasno i depolitizovano, kao i da poštuju zakonske propise. Utvrđivanje činjenica i konkretne odgovornosti za primenu neidentifikovane tehnologije koja je upotrebljena kao sredstvo prinude tokom mirnog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu predstavlja ključni korak ka osiguranju zaštite ljudskih prava i sprečavanju sličnih pojava u budućnosti", zaključili su u saopštenju.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)