(VIDEO) "U Srbiji ima između dve i po i tri i po hiljade divljih deponija": Godišnje proizvodimo 12 miliona tona otpada
Privreda i domaćinstva u Srbiji godišnje proizvedu više od 12 miliona tona otpada, od čega najveći deo završi na deponijama ili u prirodi. Međutim, otpad predstavlja energetsku sirovinu i može da posluži za proizvodnju struje, zagrevanje ili hlađenje domova i pokretanje industrijskih fabrika.
Preradom i ponovnom upotrebom otpada smanjilo bi se korišćenje nekih drugih energenata, a voda, zemlja i vazduh bi bili manje zagađeni otrovnim i kancerogenim jedinjenjima. Nažalost, kultura sortiranja i reciklaže otpada u Srbiji je na niskom nivou.
Cirkularna ekonomija i zelena tranzicija nekome još uvek zvuče kao direktive briselske administracije, iako su se njima bavili naši preci.
"Mi, na ovim prostorima, cirkularnu ekonomiju imamo i pre dvesta godina. Naši pradedovi, naši dedovi su bili cirkularno domaćinstvo u kome se ništa nije bacalo, nije se zagađivao izvor pijaće vode, nisu se zagađivali potoci. Sve se ponovo koristilo. Nije bilo generisanja otpada", izjavio je za Newsmax Balkans Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju PKS.
Gradsko veće Birmingema proglasilo je veliki incident zbog štrajka službe za odnošenje smeća koji je u toku, zbog čega je 17.000 tona otpada ostalo na ulicama.
"Ono što su zvanični podaci pokazuju da pored desetak sanitarnih deponija mi imamo preko 130 nesanitarnih deponija koje se koriste i između dve i po i tri i po hiljade divljih deponija. Ove deponije, koje nisu sanitarne, predstavljaju ozbiljan problem za životnu sredinu jer nekontrolisano puštaju zagađenja u sve parametre životne sredine, a nažalost sa ovom katastrofom koja se desila u Užicu na deponiji Duboko vidimo da i loše upravljanje sanitarnim deponijama isto predstavlja ozbiljan problem po životnu sredinu", rekao je Igor Jezdimirović, predsednik udruženja "Inžinjeri zaštite životne sredine".
Broj požara na deponijama u Srbiji je u poslednih sedam godina utrostručen. U prošloj godini je zabeleženo više od 1200 požara na deponijama i smetlištima.
"Mi ne možemo da shvatimo da su deponije nešto što je prošlost. Mi danas imamo mnogo kvalitetnih rešenja. Tim sa kojim sam radio, tu su bili Inženjeri zaštite životne sredine, je napravio vodič kako da se otpad pretvori u energiju", objasnio je Mitrović.
Printscreen: Newsmax Balkans
Tehnologija dobijanja energije iz otpada se u Evropi primenjuje decenijama, a trenutno je u radu više od 500 takvih postrojenja, tretirajući više od 100 miliona tona otpada godišnje.
U "Beloj knjizi" je više puta istaknuto da tretiranje otpada ima svoju hijerarhiju i da je pre spaljivanja smeća za dobijanje energije mnogo važnija reciklaža.
"Kada upravljamo otpadom, ono što moramo da vodimo računa jeste da postoje različiti segmenti koji se u hijerarhiji predstavljaju i da tu postoji i dobijanje energije iz otpada kao, da kažemo, pretposlednji korak pre deponovanja", rekao je Jezdimirović.
Printscreen: Newsmax Balkans
U "Beloj knjizi" je iznet zabrinjavajući podatak, da stopa reciklaže iznosi tek nepunih 18 odsto. Podaci Privredne komore Srbije pokazuju da se u Srbiji svake godine spali ili gurne pod zemlju reciklabilnih sirovina u vrednosti od 100 miliona evra.
"Ogroman resurs i potencijal leži u tome što se zove Zelena tranzicija Srbije. Kredibilno dajem podatak da jedan posto BDP-a Srbije može da raste ako ide na modele Zelene tranzicije", dodao je Mitrović.
U "Beloj knjizi" piše da se Srbija zakonski dobro uskladila sa pravilima Evropske unije o upravljanju otpadom, ali i da ono što piše u zakonu ne funkcioniše u praksi. Trenutni način upravljanja otpadom u Srbiji je na veoma niskom nivou, sa posledicama po životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
Oko pet časova ujutru došlo je do saobraćajne nesreće u mestu Vranovo kod Smedereva, prilikom čega je jedna osoba poginula, potvrđeno je iz MUP Srbije za Newsmax Balkans.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Moskvu, gde ga je na aerodromu Vnukovo sačekao zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je hitno upozorenje na intenzivne pljuskove sa grmljavinom i gradom za područje Šumadije i južnog Banata.
Kardinali elektori okupili su se u Vatikanu, gde pod svodovima Sikstinske kapele, u potpunoj tajnosti počinje konklava, odnosno proces izbora novog pape.
U četvrtak na severu i severozapadu Srbije oblačno i hladno za ovaj period godine, povremeno s kišom i lokalnim plјuskovima uz slab do umeren severoistočni vetar, koji će do kraja dana biti u skretanju na severozapadni.
Romski glas za pravdu, mreža pro bono romskih pravnika, saopštila je da je u selu Tavnik kod Kraljeva 4. maja grupa od oko 20 osoba došla pred kuću romske porodice Gaši, donela bale sena i zapalila ih oko objekta. Članovi porodice su fizički napadnuti, a među njima i beba.
Pirotska policija je, u saradnji sa graničnom policijom uhapsila tri muškarca iz Zrenjanina koji su pokušali da preko granice između Srbije i Bugarske u kombiju prokrijumčare 37 migranata.
Podaci govore o manjinskom udelu žena u preduzetništvu i preprekama sa kojima se suočavaju zbog pola, ali se to menja. Zašto žena ne bi bila bagerista, ako za taj posao ima potencijal, izjavila je predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini produžio je za dva meseca pritvor dvojici Srba osumnjičenih za napad na kanal Ibar - Lepenac u selu Varage kod Zubinog Potoka u novembru prošle godine, potvrdio je advokat Miloš Delević.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Inspekcija Uprave za veterinu sprovela je vanredni inspekcijski nadzor na pijacama širom Srbije, a sa tržišta je povučeno i naloženo uništavanje oko dve tone mesnih, ribljih i mlečnih proizvoda, kao i hrane za životinje.
Srbija na evropskom putu beleži tri i po godine zastoja, od 2021. nije otvoreno nijedno poglavlje. Prilikom prošlonedeljne posete Beogradu komesarka Marta Kos zatražila je hitno sprovođenje reformi. Nema nas ni na projekcijama za pridruživanje evropskim integracijama do 2029. godine.
Povodom informacija o padu plafona u KBC "Bežanijska kosa", pri čemu je povređena jedna medicinska radnica, iz te zdravstvene ustanove su saopštili da je vest koju su kao takvu preneli određeni mediji tendenciozna.
Komentari (0)