(VIDEO) Lažne vesti preuzimaju društvene mreže? "U zemljama komšiluka imamo fejk njuz, a u Srbiji ignorisanje realnosti"

Istraživanja Evrobarametra za 2023. godinu pokazuju da više od četvrtine građana Evropske unije smatra da su često ili vrlo često izloženi lažnim vestima, a većina misli da može lako da ih prepozna. Sagovornica Newsmax Balkans ističe da je u Srbiji najveći problem "prikrivanje realnosti".

Autor:  

Ognjen Medić

|  

07.04.2025. 19:41

(VIDEO) Lažne vesti preuzimaju društvene mreže? "U zemljama komšiluka imamo fejk njuz, a u Srbiji ignorisanje realnosti"

Građani EU više veruju tradicionalnim elektronskim i štampanim medijima nego portalima i društvenim mrežama, a skoro polovina očekuje od javnih servisa da pruže tačne i objektivne informacije. 

Čini se da je danas brzina postala važnija od istine. Sve češće nailazimo na primere širenja lažnih vesti u svakodnevnom životu. Istraživanja Evrobarametra za 2023. godinu govore i da su najčešći izvor širenja dezinformacija upravo društvene mreže

Tamara Bajčić, izvršna direktorka Demostata, koja se bavi ovim temama, izjavila je za Newsmax Balkans da u našem komšiluku ima mnogo pojava lažnih vesti, a da je u Srbiji to skrivena realnost.

"Instrument za merenje javnog mnenja Evrobarometar pitao je ispitanike koliko su često bili izloženi lažnim vestima u samo poslednjih sedam dana, a čak trećina ispitanika je rekla da je bila često ili jako često. Dok je tako u komšiluku, u Srbiji je vrlo prisutno ignorisanje stvarnosti, pa to dovodi do toga da se plasira paralelna realnost. Posledice toga su iste kao i širenje lažnih vesti, jer ljudi veruju u stvarnost koja ne postoji", rekla je Bajčić.

Mišljenje građana koje smo ispitali je uglavnom jednako, a to je da ne objavljuju na društvenim mrežama ništa bez provere i da isto tako retko veruju onome što pročitaju na mrežama.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)