Savetnica za medije predsednika Srbije: Dezinformacije su kao virus, celo društvo mora da se bori protiv lažnih vesti

"Mediji i izbori – politički i profesionalni izazovi" bila je tema ovogodišnjeg dvodnevnog XVIII South East Europe Media Forum (SEEMF) koji je održan u Podgorici, okupivši više od 100 učesnika iz Crne Gore i regiona.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

29.11.2024. 19:50

Savetnica za medije predsednika Srbije: Dezinformacije su kao virus, celo društvo mora da se bori protiv lažnih vesti

Na panelu "Medijska strategija u eri dezinformacija - uloga javne komunikacije" govorila je i savetnica za medije predsednika Republike Srbije Suzana Vasiljević. Osim nje su učestvovali i Danijel Holtgen, portparol Generalnog sekretara Saveta Evrope, Vuk Vojinović, iz delegacije EU u Podgorici, Zrinka Vrabec Mojzes, urednica hrvatskog radija Nacional i novinarka nedeljnika "Nacional" i Vinćenco Le Voci, generalni sekretar Venecijanskog kluba.

Obraćajući se na panelu, Vasiljević je rekla da je država Srbija uradila mnogo na polju medijskih reformi, donoseći Medijsku strategiju i medijske zakone, u saradnji sa EU, kako bi se postavili pravni okviri za poboljšanje kvaliteta medijske scene, ali je istakla da zbog nedostatka volje u društvu Srbija nije dostigla zadovoljavajući nivo.

Foto: Newsmax Balkans

Istakla je da je medijska scena u Srbiji duboko podeljena, da su izvori dezinformacija često, pored društvenih mreža, i sami mediji, "naročiti mediji pod kontrolom opozicionih stranaka koji medije koriste za dobijanje političkih poena, stvarajući često paniku i haos u društvu".

Kao primer je navela priču sa naslovne strane jednih dnevnih novina, koja je glasila -"Srbija skladište francuskog nuklearnog otpada", objavljena pred dolazak francuskog predsednika, koja je i pored demantija francuske i srpske strane ponovljena više puta, a sve u cilju stvaranja panike u javnosti. Kao primer je navela i vest o snajperisti na krovu Skupštine Srbije.

Savetnica za medije predsednika Srbije je istakla da izvori dezinformacija često dolaze i iz inostranstva, naročito kada je tema evropski put Srbije.

"Dezinformacije su kao virus i šire se neverovatnom brzinom. Na njih nisu imuna ni razvijena, ni društva u razvoju. Moramo da radimo zajedno, celo društvo mora da bude uključeno u kampanju borbe protiv lažnih vesti, od obrazovanja dece u školama, do učešća medijskih udruženja, nevladinog sektora i državnih institucija. Dobre prakse i alati za prepoznavanje lažnih vesti, koje je EU već razvila, mogu mnogo da pomognu u ovoj borbi", zaključila je ona.

Vujović: Brojni napadi na novinare nerasvetljeni

Na skupu je generalni sekretar Medijske organizacije Jugoistočne Evrope (SEEMO) Oliver Vujović ukazao na brojne napade na novinare koji su i posle 20 godina ostali nerasvetljeni.

Mnoga pitanja su, kako je dodao, još uvek otvorena u vezi sa ubistvom Duška Jovanovića od pre 20 godina.

Šefica Evropske radiodifuzne unije (EBU) za odnose sa članovima za centralnu i istočnu Evropu Radka Bečeva rekla je da se izazovi  o kojima se svake godine govori na Medijskom forumu ne umanjuju, već se, naprotiv, dodatno komplikuju, uključujući političko i ekonomsko okruženje u kojem funkcionišu mediji na nivou Jugoistočne Evrope.

Prisutnima se obratio i crnogorski predsjednik Jakov Milatović, kao i Johan Satler, ambasador Evropske unije u Crnoj Gori.

Na Forumu su su dodeljene i regionalne nagrade za izuzetne zasluge u istraživačkom novinarstvu, u organizaciji Centralnoevropske inicijativa (CEI) i Medijske organizacija jugoistočne Evrope (South East Europe Media Organisation – SEEMO).

Ovaj forum organizovli su Medijska organizacija Jugoistočne Evrope (SEEMO), Srednjoevropska inicijativa i Fondacija Konrad Adenauer Štiftung.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)