(VIDEO) Veran Matić: Novinari pod pritiskom, hronično bolesni i plaćeni ispod republičkog proseka
Novinarstvo je doživelo veliku transformaciju, tehnologija i veštačka inteligencija uticali su na ogromna pomeranja kroz koja prolaze mediji, ocenjuje izvršni direktor ANEM i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić, gostujući u emisiji "Sinteza" Newsmax Balkans televizije.
Matić ističe da je na tradicionalne postulate novinarstva uticala tehnologija, posebno na vesti, i da se stvari u novinarstvu jako brzo menjaju.
"Četrdeset godina sam u novinarstvu i ovo što se sada dešava u medijima je jedno veliko ubrzanje. Promene su kvantitativne ali ne i kvalitativne, a novac jako utiče na ono što će se pojaviti na ekranima", kaže sagovornik Newsmax Balkans.
Kao primer, navodi Insajder, još dok je bio u okviru programa B92.
"Insajder je napunio 20 godina postojanja. U vreme kada je nastao bio je premijum program, a tih pet, šest emisija koje su se radile tokom čitave godine, sa novinarima istraživačima, bile su kvalitetne, danas je sve površnije. Nekada, kada su istraživačke emisije Insajdera emitovane, ulice su bile puste i sledećeg dana se moglo očekivati neko hapšenje", kaže Matić.
Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti novinara trebalo je bude organizovan 17. septembra u Inđiji, ali je zbog nemogućnosti da bude pronađen prostor u tom gradu, skup održan u Sremskoj Mitrovici.
Rovinj će od 19. do 22. septembra ponovo biti medijsko središte regiona. U ovom hrvatskom gradu na 17. Weekend Media Festivalu (WMF) okupiće se profesionalaci iz sveta medija, komunikacija i biznisa, a svoj panel imaće i nova kablovska televizija u Srbiji - Newsmax Balkans.
Dodaje da danas postoji više od 12 informativnih kanala, što je, kaže, nezapamćeno i da su informativni kanali postali važni ovom društvu iz političkih razloga.
Matić naglašava da u borbi za gledaoce nije dovoljno samo promeniti format, što je jedan deo priče, ali da je sadržaj najvažniji.
"Jako je malo programa koji su sa empatičnim, pozitivnim pristupom. Vesti treba da počinju dobrim vestima, jer se svi mi nalazimo u vrtlogu negativizma, što mentalno šteti naciji", ističe Matić.
"U komercijalnim medijima vlada površnost"
On kaže da nove generacije ne prate medije na televizoru, već na mobilnom telefonom, dakle "iz ruke".
"Podaci govore da je na primer dramatično pala gledanost Dnevnika RTS, jer je sve manje gledalaca koji se informišu preko TV ekrana. Zato, nije ni čudo što političari sve više posežu za društvenim mrežama. Ako hoćeš da pokrivaš, kao ciljnu grupu, mlađu populaciju, moraš da otvoriš Tik Tok", smatra Matić.
On kaže da u komercijalnim medijima vlada površnost i da je nešto moralo da ostane sveto.
"U moru lažnih vesti, zabrinut sam za takav proces informisanja tradicionalnog društva. Javni servis je imao obavezu da emancipuje ali je ušao u trku sa komercijalnim medijima i samim tim svoj program podredio tome. Društvene mreže vam daju mogućnost da imate i po 100.000 pratilaca, što je dobro ali ne razumem zašto se oni međusobno ne povezuju i da te objave onda prati dva miliona ljudi", kaže naš sagovornik.
Novinarstvo pod pritiskom
Matić ističe da i pored sve veće uloge veštačke inteligencije, za koju kaže da olakšava posao i da se veoma ozbiljno koristi, novinarstvo je pod "užasnim pritiskom". Rezultate tog pritiska vidi u tome da je sve manje medija.
"Govorim to iz iskustva, jer često obilazim Srbiju. Ako nađete privatni medij, obično je u njemu zaposlena žena koju muž vozi na snimanja, a on je i snimatelj, i obično imaju iznad 50 godina. To što snime, šalju nekom i tako žive i rade", navodi Matić.
U emisiji "Sinteza" objašnjava zašto novinarstvo u praktičnom smislu umire.
Printscreen: Newsmax
"Mi smo pravili analizu o mentalnom stanju novinara Srbije prošle godine i šokirali se rezultatima. Od nekih 200 ispitanika čak 30 odsto je za neku vrstu mentalne pomoći, psihijatra, ili urgentnu stručnu pomoć, a 60 odsto ima neku hroničnu bolest, čiji je uzrok stres. Kada smo pitali novinare zašto ne potraže stručnu pomoć, govorili su da nemaju novca, a ni vremena. Novinari su plaćeni ispod republičkog proseka i od pritisaka na poslu nemaju vremena za sebe, što je poražavajuće", kaže Matić.
Problem i politička polarizacija
Kao problem, ističe da u Srbiji postoji politička polarizacija koja ide dotle da pojedini političari neće da gostuju na nekim medijima.
"To je nešto što je ušlo u praksu, a regulator, koji treba da bude REM, neće da se meša u svoj posao”, kaže Matić.
Pretnje novinarkama u porastu
Matić upozorava da su pretnje novinarima u porastu i to najviše preko društvenih mreža.
"Naročito, raste broj vređanja koleginica. Novinarke su ugrožene pretnjama putem interneta u 70 odsto od ukupnog broja slučajeva", ističe Matić.
On se obavezao da će se Stalna radna grupa za bezbednost novinara tematski baviti ugrožavanjem bezbednosti novinarki.
"Očekujemo i da će Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal uspeti da identifikuje one koji su pod različitim pseudonimima pretili", navodi Matić.
Printscreen: Newsmax
Mišljenja je da je potrebno što pre menjati i krivični zakonik, ali je potrebna i solidarnost u samoj profesiji.
"Potrebno je da i sami novinari, odnosno mediji, prestanu sa targetiranjem svojih koleginica i kolega, kroz tekstove koji obiluju lažima, uznemirujućim porukama i izjavama", kaže Matić.
U prvih devet meseci ove godine, po evidenciji Vrhovnog javnog tužilaštva, formirana su 44 predmeta u vezi sa pretnjama i napadima na 38 novinara, a od toga je 17 novinara i 22 novinarke, koje su posebno ugrožene pretnjama putem interneta, zaključio je Matić.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski potpisali su u Beogradu Sporazum o uspostavljanju zajedničkih kontrola na graničnim prelazima za međunarodni drumski saobraćaj, Preševo (RS) i Tabanovce (RSM).
Sindikat zaposlenih u Agenciji za bezbednost saobraćaja izrazio je duboko žaljenje i zabrinutost zbog hapšenja troje zaposlenih u toj agenciji zbog osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela.
Vučić u Moskvi, studenti trče ka Briselu. Vode li ti putevi ka izborima, kada i kako? Gost u prvom delu GrađaNIN-a je komentator Zoran Panović, a kodomaćin urednik u NIN-u, Milan Grujić.
U borskom rudniku "Jama" povređen je rudar N. G. (54) kada se na njega obrušila stenska masa dok je upravljao mašinom za okucavanje hodnika, rečeno je Tanjugu iz Ziđina.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je D. S. (40) zbog postojanja osnovane sumnje da je dana 6. maja izvršio krivično delo Nasilje u porodici na Novom Beogradu.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
U pasažu između zgrada u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu otpala je izolacija sa plafona, a povređenih nije bilo. Dan kasnije, mesto nezgode je obeleženo trakom i onemogućen je prolaz.
Komentari (0)