(VIDEO) Veran Matić: Novinari pod pritiskom, hronično bolesni i plaćeni ispod republičkog proseka
Novinarstvo je doživelo veliku transformaciju, tehnologija i veštačka inteligencija uticali su na ogromna pomeranja kroz koja prolaze mediji, ocenjuje izvršni direktor ANEM i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić, gostujući u emisiji "Sinteza" Newsmax Balkans televizije.
Matić ističe da je na tradicionalne postulate novinarstva uticala tehnologija, posebno na vesti, i da se stvari u novinarstvu jako brzo menjaju.
"Četrdeset godina sam u novinarstvu i ovo što se sada dešava u medijima je jedno veliko ubrzanje. Promene su kvantitativne ali ne i kvalitativne, a novac jako utiče na ono što će se pojaviti na ekranima", kaže sagovornik Newsmax Balkans.
Kao primer, navodi Insajder, još dok je bio u okviru programa B92.
"Insajder je napunio 20 godina postojanja. U vreme kada je nastao bio je premijum program, a tih pet, šest emisija koje su se radile tokom čitave godine, sa novinarima istraživačima, bile su kvalitetne, danas je sve površnije. Nekada, kada su istraživačke emisije Insajdera emitovane, ulice su bile puste i sledećeg dana se moglo očekivati neko hapšenje", kaže Matić.
Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti novinara trebalo je bude organizovan 17. septembra u Inđiji, ali je zbog nemogućnosti da bude pronađen prostor u tom gradu, skup održan u Sremskoj Mitrovici.
Rovinj će od 19. do 22. septembra ponovo biti medijsko središte regiona. U ovom hrvatskom gradu na 17. Weekend Media Festivalu (WMF) okupiće se profesionalaci iz sveta medija, komunikacija i biznisa, a svoj panel imaće i nova kablovska televizija u Srbiji - Newsmax Balkans.
Dodaje da danas postoji više od 12 informativnih kanala, što je, kaže, nezapamćeno i da su informativni kanali postali važni ovom društvu iz političkih razloga.
Matić naglašava da u borbi za gledaoce nije dovoljno samo promeniti format, što je jedan deo priče, ali da je sadržaj najvažniji.
"Jako je malo programa koji su sa empatičnim, pozitivnim pristupom. Vesti treba da počinju dobrim vestima, jer se svi mi nalazimo u vrtlogu negativizma, što mentalno šteti naciji", ističe Matić.
"U komercijalnim medijima vlada površnost"
On kaže da nove generacije ne prate medije na televizoru, već na mobilnom telefonom, dakle "iz ruke".
"Podaci govore da je na primer dramatično pala gledanost Dnevnika RTS, jer je sve manje gledalaca koji se informišu preko TV ekrana. Zato, nije ni čudo što političari sve više posežu za društvenim mrežama. Ako hoćeš da pokrivaš, kao ciljnu grupu, mlađu populaciju, moraš da otvoriš Tik Tok", smatra Matić.
On kaže da u komercijalnim medijima vlada površnost i da je nešto moralo da ostane sveto.
"U moru lažnih vesti, zabrinut sam za takav proces informisanja tradicionalnog društva. Javni servis je imao obavezu da emancipuje ali je ušao u trku sa komercijalnim medijima i samim tim svoj program podredio tome. Društvene mreže vam daju mogućnost da imate i po 100.000 pratilaca, što je dobro ali ne razumem zašto se oni međusobno ne povezuju i da te objave onda prati dva miliona ljudi", kaže naš sagovornik.
Novinarstvo pod pritiskom
Matić ističe da i pored sve veće uloge veštačke inteligencije, za koju kaže da olakšava posao i da se veoma ozbiljno koristi, novinarstvo je pod "užasnim pritiskom". Rezultate tog pritiska vidi u tome da je sve manje medija.
"Govorim to iz iskustva, jer često obilazim Srbiju. Ako nađete privatni medij, obično je u njemu zaposlena žena koju muž vozi na snimanja, a on je i snimatelj, i obično imaju iznad 50 godina. To što snime, šalju nekom i tako žive i rade", navodi Matić.
U emisiji "Sinteza" objašnjava zašto novinarstvo u praktičnom smislu umire.
"Mi smo pravili analizu o mentalnom stanju novinara Srbije prošle godine i šokirali se rezultatima. Od nekih 200 ispitanika čak 30 odsto je za neku vrstu mentalne pomoći, psihijatra, ili urgentnu stručnu pomoć, a 60 odsto ima neku hroničnu bolest, čiji je uzrok stres. Kada smo pitali novinare zašto ne potraže stručnu pomoć, govorili su da nemaju novca, a ni vremena. Novinari su plaćeni ispod republičkog proseka i od pritisaka na poslu nemaju vremena za sebe, što je poražavajuće", kaže Matić.
Problem i politička polarizacija
Kao problem, ističe da u Srbiji postoji politička polarizacija koja ide dotle da pojedini političari neće da gostuju na nekim medijima.
"To je nešto što je ušlo u praksu, a regulator, koji treba da bude REM, neće da se meša u svoj posao”, kaže Matić.
Pretnje novinarkama u porastu
Matić upozorava da su pretnje novinarima u porastu i to najviše preko društvenih mreža.
"Naročito, raste broj vređanja koleginica. Novinarke su ugrožene pretnjama putem interneta u 70 odsto od ukupnog broja slučajeva", ističe Matić.
On se obavezao da će se Stalna radna grupa za bezbednost novinara tematski baviti ugrožavanjem bezbednosti novinarki.
"Očekujemo i da će Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal uspeti da identifikuje one koji su pod različitim pseudonimima pretili", navodi Matić.
Mišljenja je da je potrebno što pre menjati i krivični zakonik, ali je potrebna i solidarnost u samoj profesiji.
"Potrebno je da i sami novinari, odnosno mediji, prestanu sa targetiranjem svojih koleginica i kolega, kroz tekstove koji obiluju lažima, uznemirujućim porukama i izjavama", kaže Matić.
U prvih devet meseci ove godine, po evidenciji Vrhovnog javnog tužilaštva, formirana su 44 predmeta u vezi sa pretnjama i napadima na 38 novinara, a od toga je 17 novinara i 22 novinarke, koje su posebno ugrožene pretnjama putem interneta, zaključio je Matić.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)