ANEM: Novinari u manjim mestima više izloženi pritiscima od kolega iz velikih gradova

Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti novinara trebalo je bude organizovan 17. septembra u Inđiji, ali je zbog nemogućnosti da bude pronađen prostor u tom gradu, skup održan u Sremskoj Mitrovici.

Autor:  

V. Š.

|  

18.09.2024. 16:29

ANEM: Novinari u manjim mestima više izloženi pritiscima od kolega iz velikih gradova
Foto: OEBS/Miroslav Janković Veljko Milić, Saša Mirković, Kruna Savović i Veran Matić

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) istakla je u saopštenju da je u Inđiji bilo nemoguće pronaći prostor za sastanak i trening. 

"Nismo mogli da dobijemo termin u zgradi opštine Inđija, tamošnjem Kulturnom centru, Poslovno-obrazovnom centru, pa čak i u nekim privatnim objektima. Kontaktirali smo nadležne u opštini, ali posle dugog čekanja, dobili smo odgovor da ne postoji mogućnost iznajmljivanja sale", navodi ANEM.

Ovaj sastanak okupio je tužioce i predstavnike policije, kontakt tačke Stalne radne grupe za bezbednost novinara, koji pokrivaju Sremsku Mitrovicu, Rumu, Staru Pazovu i Inđiju.

Gradonačelnik Sremske Mitrovice, Branislav Nedimović ponudio je sale u Gradskoj kući gde su sastanak i trening na kraju uspešno održani, sa više od 25 učesnika, navodi se u saopštenju. 

Monitoring medijske scene u Srbiji

Advokatica Kruna Savović, autorka ANEM Monitoringa medijske scene u Srbiji, predstavila je ključne zaključke iznete u julskom izdanju monitoringa.

Govorila je o najtežim problemima sa kojima se novinari susreću. Izdvojila je slučajeve pristisaka i napada kojima su bili izloženi novinarka Tamara Skrozza, zamenica glavnog urednika novinske agencije FoNet, novinar Srđan Škoro i televizija KTV.

Savović je ukazala i na problematična saopštenja Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Prisutne je uputila na slučajeve napada na novinare u Kosovskoj Mitrovici, kao i na slučaj vandalizma usmerenog prema vranjskom OK Radiju, a zatim i na krivičnu prijavu koju je Dejan Nikolić Kantar (lice koje trenutno izdržava zatvorsku kaznu zbog pretnji koje je uputio vlasnici i zaposlenoj u tom mediju) podneo protiv Verana Matića.

Pritisak na medije koji kritički izveštavaju

Savović je govorila i o pritisku koje podnose mediji koji kritički izveštavaju o aktulenoj vlasti, ali i njihovi sagovornici, pritisku realizovanom u formi spota, vrlo spornog sadržaja, koji su prvo objavili tabloidi, a nakon njih i mediji sa nacionalnom frekvencijom.

Foto: OEBS/Miroslav JankovićVeran Matić, predsednik UO ANEM

Advokat Veljko Milić iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine, rekao je „da broj krivičnih prijava zbog krivičnih dela na štetu novinara ne oslikava u dovoljnoj meri težak položaj novinara, jer se pored krivičnih dela novinari suočavaju i sa brojnim drugim vrstama pritisaka".

Ti pritisci, rekao je Milić, mnogo teže pogađaju novinare koji rade u manjim lokalnim sredinama, nego novinare iz velikih gradova.

"Posebno je zabrinjavajući trend masovnih, višednevnih kampanja protiv novinara, gde se novinar napada iz svih raspoloživih sredstava i gde se ne biraju sredstva- od uvredljivih grafita na mestu gde novinar živi, do objavljivanja mobilnog telefona novinara, na koji ga nepoznata lica neprestano uznemiravaju. Sve su ovo problemi na koje ćemo u budućnosti morati da damo odgovor, ukoliko želimo da omogućimo novinarima da se slobodno bave svojim poslom", rekao je Milić.

Novinarka Verica Marinčić iz portala InMedia iz Inđije, ima više prijava za ugrožavanje bezbednosti u evidenciji Vrhovnog javnog tužilaštva, u odnosu na sve druge novinare iz celog Srema.

Foto: OEBS/Miroslav JankovićNovinarke iz Inđije Verica Marinčić i Emilija Gorjanović

„U početku je u policiji bilo potpunog nerazumevanja problema ugrožavanja bezbednosti novinara. Ali, kasnije se stanje popravilo. Za nadležno tužilaštvo iz Stare Pazove koje pokriva moje slučajeve imam pohvale, iako samo u jednom slučaju postoji epilog - presuda na kaznu zatvora od jedne godine, uslovno na tri godine. Pored direktnih pretnji i napada, najveći problem je što stalno razmišljam o tome ko bi mogao od meni bliskih živih da bude napadnut, jer mrtve već napadaju (oskrnavljen je spomenik moje majke na groblju). Pored podrške koju dobijam iz NDNV, NUNS-a i Slavko Ćuruvija fondacije, htela bih da naglasim i psihološku podršku koja mi je veoma važna i koju sam dobila uz pomoć Verana Matića i ANEM-a“, navela je Marinčić.

U odbrani profesije važna novinarska solidarnost

Novinarska solidarnost je izuzetno važna u prvoj liniji odbrane profesije, zaključak je sastanka, ali i unapređenje zakonskih okvira, tužilačke i sudske prakse, kako bi se smanjila nekažnjivost za ugrožavanje bezbednosti novinara.

Sastanku stalne radne grupe za bezbednost novinara prisustvovali su i Miroslav Janković i Dominik Tieri, koji vodi medijsko odeljenje OEBS-a u Beogradu.

Posle sastanka, novinar Branko Čečen, uspešno je održao trening posvećen unapređenju bezbednosti novinara iz ovog regiona.

Sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara i trening za unapređenje bezbednosti novinara u Sremskoj Mitrovici održani su u sklopu ANEM-ovog projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara” koji podržavaju Evropska komisija, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija kao i medijsko odeljenje misije OEBS u Srbiji.

Komentari (0)