Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog čestitalo je predsedniku Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Daliboru Nakiću i pripadnicima romske nacionalne zajednice u Srbiji njihov praznik, 8. april - Međunarodni dan Roma.
"Ovaj dan je prilika da se podsetimo na kulturu, tradiciju i doprinos Roma našem društvu, ali i na potrebu za kontinuiranim radom na unapređenju njihovog položaja", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, iako se procenjuje da je ukupan broj Roma u zemlji daleko veći. Romi su široko disperzivna zajednica, a najveći broj ih živi u Beogradu i AP Vojvodina, naročito u Južnobanatskom okrugu, kao i u delovima centralne Srbije - u Nišu, Kragujevcu, Boru, Zaječaru i drugim urbanim i ruralnim sredinama.
Prema dostupnim podacima, Niš je grad sa najviše evidentiranih slučajeva trgovine ljudima u Srbiji. Među žrtvama je najviše žena i romske dece, koja se primoravaju na prosjačenje.
Dan osnivanja Svetske zdravstvene organizacije, 7. april, obeležava se širom sveta kao Svetski dan zdravlja. Pod sloganom "Zdrav početak - Budućnost puna nade", ove godine poseban akcenat je stavljen na zdravlje majki i novorođenčadi.
Romi u Srbiji su prepoznati kao jedna od najugroženijih i najdiskriminisanijih društvenih grupa, sa brojnim izazovima u oblastima obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i zdravstva.
Međunarodni dan Roma ustanovljen je 1990. godine u poljskom gradu Serocku, u znak sećanja na Prvi međunarodni kongres Roma koji je održan u Londonu od 4. do 8. aprila 1971. godine.
Na prvom internacionalnom okupljanju predstavnika romske zajednice iz 14 zemalja sveta usvojen je međunarodni naziv Rom, što na romskom znači čovek, a za himnu je izabrana pesma "Đelem, đelem", što znači "Išao sam, išao".
Takođe, doneta je odluka da romsku zastavu čini plavo-zelena dvobojnica sa crvenim točkom u sredini.
Plava boja je simbol neba, slobode i bezgraničnog prostranstva, zelena predstavlja travu, put, život obeležen putovanjima, dok crveni točak označava simbol stalnog kretanja.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno i nestabilno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom, koji će biti izraženiji u drugom delu dana, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Generalni direktor Radio-televizije Srbije Dragan Bujošević i glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS Nenad Lj. Stefanović ocenili su da dvonedeljna blokada javnog servisa nema nikakve veze sa izborom novog Saveta REM-a i da je krajnji cilj studenata u blokadi promena vlasti.
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je kako se govori da je Evropa stara, ali da treba pogledati države koje su živele pod vlašću Sovjetskog Saveza, da se događaju čudesa i da pravoslavne crkve cvetaju i da to govori za Srbiju.
Na Balkanu i u našoj zemlji postoji zamor od pristupanja EU, a prisutno je i razočaranje jer proces traje dugo. Ipak, mislim da je stepen podrške članstvu EU i dalje visok i da je to prirodan prostor za razvoj Srbije, izjavio je ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.
Komentari (0)