Poslodavci i sindikati o socijalnom dijalogu: "Poverenje postoji, problem je nesprovođenje usvojenih inicijativa"
Poslodavci i sindikati saglasni su da međusobno poverenje postoji, ali da problem leži u tome što se inicijative koje se jednoglasno donesu u Socijalno-ekonomskom savetu i pošalju nadležnim institucijama, ne sprovedu do kraja i ne realizuju na nivou Vlade.
Prošlo je četvrt veka od sporazuma Vlade, poslodavaca i sindikata da odluke koje se tiču ekonomskih i socijalnih prava radnika donose zajedno.
O ovome se razgovaralo na nedavnoj konferenciji povodom 25 godina uspostave socijalnog dijaloga u Srbiji, koju je organizovao Socijalno-ekonomski savet (SES), a prisustvovale su srodne organizacije iz više od 20 zemalja.
Tim povodom, gošća jutarnjeg programa Newsmax Balkans bila je Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije (UPS), dok se video linkom uključio Goran Milić, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS).
"Unija poslodavaca Srbije i sindikati kao naši poslovni partneri ukazuju na to da se rešenja za dobrobit društva ne mogu donositi jednostrano. Mi svi poštujemo autoritet države, ali državni službenici moraju malo da izađu iz kancelarije, jer su suviše isključeni iz nekih realnih dešavanja. Poslodavci i sindikati su tu da snagom argumenata donesu najbolja rešenja. Svima nam je u interesu da živimo u uređenom društvu, a ono može da bude samo kad je jaka ekonomija", uverena je Budimčević.
Foto: Milena Đorđević
Kaže da mudar zakonodavac mora da osluškuje šta se dešava u društvu i da predviđa promene.
"Zakon ne sme da bude kočnica, već da omogući razvoj društva i dostojanstven rad zaposlenih i konkurentnost naše privrede. Tu je nekada teško naći balans, ali je dobro saslušati obe strane, razumeti pozicije i dati dobra rešenja dobra za sve. Nije poenta samo doneti zakon, već on mora da bude dobro rešenje za sve, odakle izvire snaga koja će uticati na to da se on i primenjuje", ističe ona.
O problemima sa kojima se suočavaju obe strane socijalnog dijaloga govorio je sindikalista Goran Milić.
U slučajevima gde se štrajk sprovodi mimo zakona postoji mogućnost otkaza ugovora o radu. Ako je u pitanju veliki broj, nisam siguran da će neko imati hrabrost da sve te ljude sankcioniše, izjavio je za Newsmax Balkans stručnjak za socijalnu i ekonomsku politiku sindikata Nezavisnost Zoran Ristić.
Unija poslodavaca Srbije se neće opredeliti ni za ni protiv upućenog poziva da se u petak, 24. januara, organizuje neka vrsta generalnog štrajka i obustave rada u celoj zemlji.
"Problemi sa kojima se srećemo su nedovoljna realizacija zaključaka na nivou Vlade. SES donosi odluke konsenzusom i, u nemalom broju slučajeva, tu bude kraj, ne dolazi do realizacije. U tom smislu, efikasnost socijalnog dijaloga nedostaje. Sindikati očekuju da se promene i Zakon o radu i Zakon o štrajku, jer su sve prethodne izmene Zakona o radu bile na štetu radnika. Članovi sindikata se suočavaju sa činjenicom da su nezaštićeni, da mogu svakog trenutka mogu da dobiju otkaz. Što se tiče Zakona o štrajku, kome će sledeće godine biti 30 godina kako je donesen, on je apsolutno neusklađen sa evropskim zakonodavstvom. To je više Zakon protiv štrajka, nego Zakon o štrajku. Kruna socijalnog dijaloga treba da budu granski kolektivni ugovori", poentirao je potpredsednik SSSS.
Sa ovom "dijagnozom" problema saglasna je i Budimčević.
"Inicijative koje se donesu jednoglasno u Socijalno-ekonomskom savetu i pošalju nadležnim institucijama ne sprovedu se do kraja. Ako se neka inicijativa pretoči u zakon, SES bi trebalo da se uključi u proces zakonodavnih reformi, da sasluša mišljenja i sindikata i poslodavaca. SES ima pravo i pred Vladom i pred Skupštinom da daju svoje mišljenje u daljem koraku ka usvajanju zakona koji će tako biti dobar za najširu moguću zajednicu i da će doneti rezultate", ukazuje sagovornica Newsmax Balkans.
Milić: Naš glas se slabo čuje
Milić smatra da se glas sindikata u Srbiji nedovoljno čuje, ali i glas poslodavaca.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Naš glas se apsolutno nedovoljno čuje, jer da nije tako naši radnici bi bili zaštićeni. Nedovoljan broj realizovanih zaključaka SES jedan je od razloga što imamo ovakvo stanje u zemlji. Ubeđen sam, da je 30-40 odsto zaključaka SES realizovano na Vladi, da se ovo danas ne bi dešavalo. Dakle, ne samo da se naš glas slabo čuje, nego i glas poslodavaca u Srbiji. Poverenje je preduslov bilo kakvog razgovora i pregovaranja. Mogu da kažem da, što se tiče socijalnih partnera, poverenje postoji i tu nema problema u socijalnom dijalogu, ali je problem što se rezultat socijalnog dijaloga apsolutno ignoriše kad je u pitanju viša instanca. Što se tiče samih aktera socijalnog dijaloga, nas i poslodavaca, ubeđen sam da je poverenje na izuzetno visokom nivou", objašnjava Milić.
Pravo radnika na prigovor
Prema rečima Budimčević, radnik mora da bude osiguran ukoliko ukaže na kršenje svojih prava u radnom odnosu.
"Zakon treba da bude kvalitetan, jasan i donet kao kompromis svih zainteresovanih strana, sa kratkim, razumljivim rešenjima. Ne sme da se dozvoli da u radnim odnosima bude nejasnoća ni za jednu stranu. Za zaposlenog je jako bitno da razume svoja prava i obaveze, za poslodavca takođe, jer mnogi radni sporovi nastanu iz nerazumevanja. U sistemu se ne sme dozvoliti pravna nesigurnost. Radnik mora da bude osiguran time da nema šta da izgubi ako da neki svoj predlog ili prigovor, što mora biti jasno uređeno kroz zakon", navela je Budimčević.
Gostovanje Budimčević i Milića možete pogledati u videu:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
04:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRIČE PRIRODE ( R )
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)