Poslodavci i sindikati o socijalnom dijalogu: "Poverenje postoji, problem je nesprovođenje usvojenih inicijativa"

Poslodavci i sindikati saglasni su da međusobno poverenje postoji, ali da problem leži u tome što se inicijative koje se jednoglasno donesu u Socijalno-ekonomskom savetu i pošalju nadležnim institucijama, ne sprovedu do kraja i ne realizuju na nivou Vlade.

Autor:  

G. M.

|  

09.04.2025. 10:56

Poslodavci i sindikati o socijalnom dijalogu: "Poverenje postoji, problem je nesprovođenje usvojenih inicijativa"

Prošlo je četvrt veka od sporazuma Vlade, poslodavaca i sindikata da odluke koje se tiču ekonomskih i socijalnih prava radnika donose zajedno.

O ovome se razgovaralo na nedavnoj konferenciji povodom 25 godina uspostave socijalnog dijaloga u Srbiji, koju je organizovao Socijalno-ekonomski savet (SES), a prisustvovale su srodne organizacije iz više od 20 zemalja.

Tim povodom, gošća jutarnjeg programa Newsmax Balkans bila je Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije (UPS), dok se video linkom uključio Goran Milić, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS).

"Unija poslodavaca Srbije i sindikati kao naši poslovni partneri ukazuju na to da se rešenja za dobrobit društva ne mogu donositi jednostrano. Mi svi poštujemo autoritet države, ali državni službenici moraju malo da izađu iz kancelarije, jer su suviše isključeni iz nekih realnih dešavanja. Poslodavci i sindikati su tu da snagom argumenata donesu najbolja rešenja. Svima nam je u interesu da živimo u uređenom društvu, a ono može da bude samo kad je jaka ekonomija", uverena je Budimčević.

Foto: Milena Đorđević

Kaže da mudar zakonodavac mora da osluškuje šta se dešava u društvu i da predviđa promene.

"Zakon ne sme da bude kočnica, već da omogući razvoj društva i dostojanstven rad zaposlenih i konkurentnost naše privrede. Tu je nekada teško naći balans, ali je dobro saslušati obe strane, razumeti pozicije i dati dobra rešenja dobra za sve. Nije poenta samo doneti zakon, već on mora da bude dobro rešenje za sve, odakle izvire snaga koja će uticati na to da se on i primenjuje", ističe ona.

O problemima sa kojima se suočavaju obe strane socijalnog dijaloga govorio je sindikalista Goran Milić.

"Problemi sa kojima se srećemo su nedovoljna realizacija zaključaka na nivou Vlade. SES donosi odluke konsenzusom i, u nemalom broju slučajeva, tu bude kraj, ne dolazi do realizacije. U tom smislu, efikasnost socijalnog dijaloga nedostaje. Sindikati očekuju da se promene i Zakon o radu i Zakon o štrajku, jer su sve prethodne izmene Zakona o radu bile na štetu radnika. Članovi sindikata se suočavaju sa činjenicom da su nezaštićeni, da mogu svakog trenutka mogu da dobiju otkaz. Što se tiče Zakona o štrajku, kome će sledeće godine biti 30 godina kako je donesen, on je apsolutno neusklađen sa evropskim zakonodavstvom. To je više Zakon protiv štrajka, nego Zakon o štrajku. Kruna socijalnog dijaloga treba da budu granski kolektivni ugovori", poentirao je potpredsednik SSSS.

Sa ovom "dijagnozom" problema saglasna je i Budimčević.

"Inicijative koje se donesu jednoglasno u Socijalno-ekonomskom savetu i pošalju nadležnim institucijama ne sprovedu se do kraja. Ako se neka inicijativa pretoči u zakon, SES bi trebalo da se uključi u proces zakonodavnih reformi, da sasluša mišljenja i sindikata i poslodavaca. SES ima pravo i pred Vladom i pred Skupštinom da daju svoje mišljenje u daljem koraku ka usvajanju zakona koji će tako biti dobar za najširu moguću zajednicu i da će doneti rezultate", ukazuje sagovornica Newsmax Balkans.

Milić: Naš glas se slabo čuje

Milić smatra da se glas sindikata u Srbiji nedovoljno čuje, ali i glas poslodavaca.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Naš glas se apsolutno nedovoljno čuje, jer da nije tako naši radnici bi bili zaštićeni. Nedovoljan broj realizovanih zaključaka SES jedan je od razloga što imamo ovakvo stanje u zemlji. Ubeđen sam, da je 30-40 odsto zaključaka SES realizovano na Vladi, da se ovo danas ne bi dešavalo. Dakle, ne samo da se naš glas slabo čuje, nego i glas poslodavaca u Srbiji. Poverenje je preduslov bilo kakvog razgovora i pregovaranja. Mogu da kažem da, što se tiče socijalnih partnera, poverenje postoji i tu nema problema u socijalnom dijalogu, ali je problem što se rezultat socijalnog dijaloga apsolutno ignoriše kad je u pitanju viša instanca. Što se tiče samih aktera socijalnog dijaloga, nas i poslodavaca, ubeđen sam da je poverenje na izuzetno visokom nivou", objašnjava Milić.

Pravo radnika na prigovor

Prema rečima Budimčević, radnik mora da bude osiguran ukoliko ukaže na kršenje svojih prava u radnom odnosu.

"Zakon treba da bude kvalitetan, jasan i donet kao kompromis svih zainteresovanih strana, sa kratkim, razumljivim rešenjima. Ne sme da se dozvoli da u radnim odnosima bude nejasnoća ni za jednu stranu. Za zaposlenog je jako bitno da razume svoja prava i obaveze, za poslodavca takođe, jer mnogi radni sporovi nastanu iz nerazumevanja. U sistemu se ne sme dozvoliti pravna nesigurnost. Radnik mora da bude osiguran time da nema šta da izgubi ako da neki svoj predlog ili prigovor, što mora biti jasno uređeno kroz zakon", navela je Budimčević.

Gostovanje Budimčević i Milića možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)