(VIDEO) Milivojević u Sintezi: Spoljna politika Srbije na mestu, otvorena komunikacija sa svim ključnim akterima

Posle promena u Vašingtonu pokazuje se da je spoljna politika Srbije na mestu i odgovara interesima onoga što je u njenoj osnovi - nezavisnost, vojna neutralnost i odsustvo članstva u bilo čemu. Srbija ima otvorenu komunikaciju sa ključnim akterima na svetu, izjavio je diplomata Zoran Milivojević.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

10.04.2025. 22:43

(VIDEO) Milivojević u Sintezi: Spoljna politika Srbije na mestu, otvorena komunikacija sa svim ključnim akterima

Govoreći o međunarodnom položaju Srbije, gost emisije Sinteza istakao je da Srbija ima nešto što nema niko u regionu.

"Imamo otvorenu komunikaciju sa svim ključnim akterima u svetu, dobru komunikaciju sa novom američkom administracijom i kompatibilnost,rekao bih nove spoljno-političke doktrine, koju promoviše predsednik SAD Donald Tramp i njegova republikanska ekipa sa onim što smo i mi rekli u suštini. Tu je i komunikacija sa Moskvom, Pekingom. To vam daje jedan mnogo bolji manevarski prostor i mnogo bolje mogućnosti da možda svoje interese iskažete", pojasnio je Milivojević.

Komentarišući carine koje je američki predsednik Donald Tramp uveo brojnim zemljama, među kojima je i Srbija, diplomata je naveo da nas se one dotiču, ali da nam njihovo odlaganje pruža priliku za komunikaciju.

"Dotiče nas jer smo ekonomski međuzavisni od faktora zahvaćenih carinama. Trenutni tajmaut daje nam priliku da se o tome razgovara i da sa američkom administracijom imamo "kanal", kao kada je bilo reči o NIS. Produžili smo taj period sa tendencijom da to može pozitivno da se završi. To je najvažnije što se dogodilo u Vašingtonu za nas", napomenuo je Milivojević.

Printscreen: Newsmax Balkans

Osvrnuvši se na gostovanje predsednika Aleksandra Vučića u emisiji Stav dana, gde je naglasio da Srbija neće uvoditi kontramere, Milivojević je prokomentarisao da je to šansa Srbije za pregovore.

"Primena mera je politička poruka Amerike da hoće da ispregovara sa svima i to je naša šansa da to i učinimo", naveo je diplomata.

Situacija u BiH

Komentarišući uvođenje sankcija predsedniku RS Miloradu Dodiku premijeru, RS Radovanu Viškoviću i predsedniku Skupštine RS Nenadu Stevandiću zbog napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, gost Sinteze rekao je da je ta odluka politički motivisana i opasna.

"Slavićemo 30 godina od Dejtonskog ugovora, koji nas oslobađa od sukoba u BiH. Ta država funkcioniše na osnovu njega 30 godina. To su dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Oni moraju da se dogovore", naglasio je Milivojević.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je da je pristup RS i Srbije prema svemu što trenutno pogađa RS, takav kakav je jer polazimo od slova Dejtona.

"Polazimo od slova. Tamo piše da on mora da bude verifikovan u Savetu bezbednosti. Opasna je stvar pretnja sa mogućim hapšenjem jer bi dovela do eskalaciji BiH. Tu ima znakova razuma, a to je Interpol koji to nije prihvatio, drugo bitno je što EU nije prihvatila da asistira u tome", istakao je sagovornik.

Naveo je da su Dodik, Stevandić i Višković predstavnici izabran u skladu sa demokratskim normama i Ustavom BiH.

"Morate i to da imate u vidu. Pravo je srpskog naroda da bira predstavnike i ima institucije", napomenuo je Milivojević.

Evropa izgubila kredibilitet i autoritet

"Prvi faktor u sprečavanju sukoba bi trebalo da bude EU. Smatram da je EU najuspešniji projekat u istoriji, ali kao mirnodopski, zasnovan na ekonomiji, a danas je usmeren ka ratnoj opciji i geopolitici. Eu je izgubila autoritet, a posledica toga je i stanje u našem regionu.

Dodao je i to da od pada Berlinskog zida EU nije uspela da postigne jedinstvenu spoljnu i bezbednosnu politiku.

"Po strukturi dominira geopolitika, a ne vladavina prava, institucija i ekonomija. Tu je izgubila kredibilitet i autoritet. Nema njenog uticaja u rešavanju problema. Dejton su Amerikanci završili, kao i Severnu Makedoniju. To je dokaz da je EU izgubila, a ima sve mehanizme, potencijale da sve završi na najbolji način. Ima pravne instrumente, jedinstveno tržište, što niko ne može da odbije jer podrazumeva bolji život, razvoj i visoki standard", ukazao je MIlivojević.

Šunter: Nabavka Rafala strateško opredeljenje Srbije za Zapad

Govoreći o vojnoj saradnji Srbije sa Francuskom i nabavkom modernog naoružanja Rafal, novinar Danijel Šunter iz Balkanske bezbednosne mreže, koji se uključio u emisiju Sinteza, naveo je da je to ozbiljna nadogradnja za Srbiju.

"Odluka o nabavci borbernih aviona Rafal vidi se kao strateško opredeljenje Srbije za zapad, što je važno za ulazak u EU i približavanje standrdu NATO. To nije samo puko vojno ili finansijsko pitanje nego i političko. Zemlja se tako strateški vezuje za drugu zemlju na duže staze. U tom smislu je to dobra vest za Srbiju", napomenuo je Šunter.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je i to da opredeljenje za Rafal podrazumeva da se srpsko osoblje obučava u Francuskoj i da aerodrom Batajnica mora da se modernizuje.

"Rafal nije prvi aranžman koji Srbija ima sa Francuskom, pre toga su nabavljeni sistemi PVO Mistral. Tako da tu postoji sinergija između francuskih tehnologija i onoga što Srbija pravi. I Rafal je ozbiljna dogradnja u odnosu na ono što smo već ostvarili kupovinom Mistrala i jedan, pre svega, ozbiljan politički signal", pojasnio je Šunter.

Govoreći o tome postoji li mogućnost da se američka vojska povuče sa prostora KiM, sagovornik je ocenio da ne veruje u to, kao i da ekspresno pomeranje nije tehnički moguće.

"Tamo je rezerva američke vojske, ali za SAD to nije prioritetna misija. Tamo su više zemlje regiona i taj trend regionalizacije i balkanizacije KFOR će se nastaviti. Ne msilim da će se američki vojnici povući sa Kosova", rekao je Šunter.

Dodao je i to da Evropa ne može da se oslanja na američku vojnu podršku, već da mora da gradi svoje kapacitete. 

Pogledajte celu emisiju Sinteza u kojoj je gost bio Zoran Milivojević:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)