(VIDEO) Zaječar 120 dana godišnje prekomerno zagađen: Zbog nepreciznosti merne stanice meštani toga nisu svesni

Zaječar je predvodnik na listi gradova sa najvećim brojem dana od početka ove godine u kojima su merne stanice beležile prekomerno zagađenje vazduha. Najveći izvor zagađenja su individualna ložišta i takva situacija je od oktobra do aprila.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

13.04.2025. 21:46

(VIDEO) Zaječar 120 dana godišnje prekomerno zagađen: Zbog nepreciznosti merne stanice meštani toga nisu svesni

Problem je i u tome što građani ne mogu biti zvanično obavešteni o kocentraciji PM10 čestica u vazduhu jer u gradu postoji samo jedna automatska merna stanica, ali ona ne daje podatke u realnom vremenu.

Na osnovu rezultata iz 2019. godine, od kada se mere koncentracije PM10 čestica, Zaječar ima treću kategoriju kvaliteta vazduha, što znači prekomerno zagađen vazduh.

Ako u toj lošoj vesti ima nečeg dobrog, to je da Zaječarci jako zagađen vazduh udišu od oktobra do aprila, odnosno tokom grejne sezone.

U gradu je na sistem daljinskog grejanja priključeno tek desetak stanova, a većina stanovnika se greje na drva i ugalj, što je glavni razlog stvaranja tipičnog smoga koji često pritiska grad.

Printscreen: Newsmax Balkans

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, Zaječar godišnje ima 120 dana prekomernog zagađenja.

Jedina automatska stanica u Zaječaru nema mogućnost da koncentraciju čestica PM10 prati u realnom vremenu.

"Zaječarci u trenutku kada su izloženi zagađenju nisu svesni toga. Naime, nemamo razvijen sistem monitoringa kvaliteta vazduha. Imamo automatsku mernu stanicu koja ne izbaci u realnom vremenu podatke, već sa zakašnjenjem", izjavio je za Newsmax Balkans Boban Pogarčić iz Udruženja građana "Za česme".

Udruženje se obratilo nadležnoj agenciji da ustupi mernu stanicu, međutim odgovor nikada nije stigao.

Grad nudi subvencije za energetsku efikasnost koja bi smanjila zagađenje

"Ideja je da popisivači uđu u svako domaćinstvo i popišu na šta se oni greju i koji su to kotlovi, uređaji koje koriste. Nadamo se da će nam to pomoći u daljem planiranju nekih subvencija, to jest mera da te kotlove na ugalj, drvo i neprihvatljive energente prebacimo ili na pelet, biomasu, toplotne pumpe i slično", naveo je načelnik Odeljenja za javne nabavke GU Zaječar Ivan Živković.

Grejna sezona se privodi kraju, pa će Zaječarci konačno prodisati.

Međutim, po rečima stručnjaka, usled dugotrajne izloženosti lošem vazduhu dolazi do povećanja obolevanja od astme, a po karcinomu pluća ovaj kraj i inače prednjači.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)