Meteorolog o narednom periodu: Nismo završili sa hladnim vremenom u aprilu
Metereolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u narednih četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni, ali upozorava da još uvek nismo završili sa prolaznim hladnim vremenom koje je karakteristično za april.
On je Tanjugu rekao da je moguća kiša tokom noći u pojedinim delovima zemlje, ali da će zatim biti suvo i toplo.
"Već od srede 23. aprila, počeće oblaci i u sredu i četvrtak moguće su manje kiše, ali već 26. i 27. aprila stižu lokalni pljuskovi sa grmljavinom, što je tipično vreme za kraj aprila i početak maja. Mislim da će padavine u aprilu biti manje od prosečnih, ali da će ih zato u maju biti više", rekao je Todorović.
Naglasio je i da su u maju neminovne nepogode, kiše sa grmljavinama, ali da ne može da kaže u kojoj količini.
"To je karakteristika naše klime. Pljuskovi sa grmljavinama počinju od kraja aprila, pa se zahuktavaju u maju i junu. Najučestalija pojava tih nepogoda je druga polovina juna i prva polovina jula", rekao je Todorović.
Istakao je da građani ne treba da se žale na kišu.
"To je bogatstvo koje pada sa neba. Prvo energetski zbog hidroelektrana i reka, zbog vodosnabdevanja, jer treba nešto da se pije, a i zbog poljoprivrede. Normalno je da u letnjim danima, posebno u maju, postoje lokalne nepogode koje napreve štetu, ali to je danak koji mora da se plati prirodi", objasnio je Todorović.
Evropa je doživela svoj najtopliji mart od kada su počeli da se beleže podaci, jer klimatske promene nastavljaju da podižu temperature na nivoe bez presedana, saopštili su naučnici Evropske unije.
Evropa je prošle godine bila najbrže zagrevajući kontinent sa izraženim klimatskim razlikama - istočni delovi suočili s ekstremnim vrućinama i sušom, dok su zapadni delovi bili izuzetno topli i vlažni, pokazuje najnoviji izveštaj Evropskog stanja klime.
Što se tiče pijavica koje se sve češće pojavljuju u Srbiji, Todorović je rekao da one funkcionišu slično kao velika tornada u Americi.
"Mi ovde u Evropi imamo mala tornada, za razliku od Amerike. I to je oduvek tako bilo. Njihova učestalost je u Evropi veća u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Hrvatskoj, i oni imaju višestruko veći broj tih pojava od nas. Mi smo negde tu na granici sa tim zemljama", naveo je metereolog.
Naglasio je i da nije svaka godina ista.
"Kod nas u proseku ima dva do tri takve pojave i ponekad ih je nemoguće registrovati, jer su to mali vrtlozi, dimenzija od nekoliko desetina metara. Ali može se na osnovu posledica, rušenja drveća i odnešenih krovova, kao i specifičnog traga koji ostavi za sobom, videti da se radi o pijavici", objasnio je Todorović.
Istakao je da postoje godine koje su pogodnije za pojavu pijavica kao što je bila 2014, kada smo imali više kiša i poplava, i kada je, na osnovu podataka koje je on prikupio, bilo sedam do osam u Srbiji i još tri do četiri u Crnoj Gori, a ima i godina kada nema nijedna.
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
PERSPEKTIVA
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ukazao je da je, na današnji dan, pre tačno 12 godina, potpisan Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum i naglasio da se EU, kao garant potpisanog, ne angažuje da Prištinu "privoli na poštovanje".
Na svim auto-putevima i magistralnim putnim pravcima očekuju se povremeni talasi pojačanog saobraćaja, s obzirom na to da će mnogi krenuti ka odredištima na kojima će provesti praznične, uskršnje dane, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Studenti i građani koji ih podržavaju peti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis nije emitovao Jutarnji program, a neće biti ni prenosa ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.
U Srbiji će biti pretežno sunčano, osim na istoku i jugoistoku Srbije gde se uz promenljivu oblačnost još ponegde očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Veliki doček priređen je za studente koji su biciklima išli od Novog Sada do Strazbura kako bi skrenuli pažnju evropskih zvaničnika, kao i cele javnosti, na dešavanja u Srbiji prethodnih meseci.
Patrijarh srpski Porfirije ocenio je da se čitav svet, pa i srpski narod, nalazi u dubokoj krizi, ali da je ona uvek ispit i šansa da kroz lično i zajedničko preispitivanje prepoznamo svoje nedostatke, kao i da otkrijemo put izlaska iz nje.
Komentari (0)