(VIDEO) Uvođenje obavezog vojnog roka: Da li su Srbija i Hrvatska usamljene u ovoj ideji?
Sa vestima o uvođenju obavezog vojnog roka u Hrvatskoj, ponovo je aktuelna i priča o obaveznom, redovnom vojnom roku u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u septembru prošle godine potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka od 75 dana.
Obaveza o redovnom vojnom roku je na vidiku i za hrvatske državljane.
Hrvatski mediji navode da će vojni rok trajati dva meseca, a da će vojnici primati platu u iznosu od po 1.100 evra mesečno.
Vreme provedeno u kasarnama računaće se kao radni staž, a imaće i prednost u zapošljavanju u javnim i državnim službama.
Slična rešenja su planirala i za Srbiju.
"Mala trka između Srbije i Hrvatske"
Stručnjaci ove najave tumače u sklopu aktuelnih političkih zbivanja. Srbija ima manje proceduralnih koraka pred sobom jer obavezan vojni rok nije ukinut. On je suspendovan odlukom Narodne Skupštine 2011. godine. U Hrvatskoj je izmenama zakona ukinut 2008. godine. Činjenica je da obe zemlje kao i mnoge druge evropske zemlje imaju problema sa popunom kapaciteta redovne vojske.
U centrima za obuku Vojske Srbije u Somboru, Valjevu i Leskovcu realizovana je provera osnovne individualne obučenosti vojnika koji su dobrovoljno služenje vojnog roka započeli početkom decembra prošle godine, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Većina Francuza se zalaže za vraćanje vojne službe, pa čak i obaveznog služenja vojnog roka u kontekstu pojačanih međunarodnih tenzija, pokazalo je istraživanje Ipsos-CESI School of Engineering, prenosi Figaro.
Urednik Balkanske bezbednosne mreže Aleksandar Radić rekao je za Newsmax Balkans da kad je 2017. godine kod nas prvi put pomenuta ozbiljna ideja da se obnovi služba vojnog roka, to je bilo mnogo godina pre početka rata napada Rusije na Ukrajinu.
"Od tada se ta ideja polako pripremala, odomaćila se i u međuvremenu je Hrvatska shvatila da i oni moraju da prate taj rok. Oni su onda odlučili da takođe uvedu u isto vreme obaveznu službu vojnog roka i u ovom trenutku je to neka vrsta male trke. U Srbiji je zapravo mehanizam obnove službe vojnog roka jednostavan jer nije ukinut taj mehanizam, samo je umrtvljen u zakonu član koji se odnosi na obavezu služenja vojnog roka, ali još nije na pomolu ništa konkretno", naglasio je Radić.
Kako je dodao, još u septembru prošle godine je rečeno da je vlada donela odluke, ali te odluke niko nije video i ne znamo šta se dešava.
"Mislim da će dnevna politika bitno uticati na dinamiku u Srbiji jer unutrašnja nestabilnost i podela društva naravno da ima i svoju refleksiju", naveo je naš sagovornik.
Nemačka sprovela anketu
Ako je za utehu, uvođenje obaveznog vojnog roka nije samo balkanska priča. I u drugim evropskim zemljama traže se rešenja po pitanju uvođenja vojnog roka jer su sve manji kapaciteti ljudstva na koje države mogu da računaju u vojnom smislu, a rizičnih situacija sve više.
Radić je naglasio da većina zemalja Evrope traži pogodan model kako da obnovi služenje vojnog roka. Prema njegovim rečima, jasno je da jedino kroz obavezu može da se postigne masovnost i sad je problem kako stvoriti pozitivan stav javnog mnjenja o toj temi.
"Recimo, Nemačka ima interesantnu situaciju jer je zamrzla službu vojnog roka kao i Srbija 2011. godine. Oni su prvo poslali anketu svim mladićima i devojkama. Za mladiće je obavezno bilo da odgovore, za devojke je to bilo stvar izbora, ali to su bila pitanja koja su bila usmerena na to da se prepozna koliki je stvarni interes. Dobro znamo šta se zapravo iza brda valja. Nemačka polako priprema javno mnjenje za obnovu služenja vojnog roka", zaključio je Aleksandar Radić.
Kako će izgledati kasarne na jesen u Srbiji, a kako u Hrvatskoj videćemo. Za sada, najbitnije je da ove promene u vojsci budu u cilju jačanja odbrambenih kapaciteta, što obe države i Hrvatska, i Srbija tvrde.
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Ovih dana stvaraju se redovi ispred policijskih stanica u beogradskim opštinama zbog izdavanja novih ličnih dokumenata pred početak letnje sezone, a zahtevi se mogu predati neposrednim dolaskom i po sistemu čekanja u redu ili se termin može zakazati putem Portala e-Uprava.
Ministarstvo odbrane Srbije najavilo je da će Vojnotehnički institut sprovoditi redovna i planska ispitivanja u kasarni Žarkovo u Beogradu, u periodu od 12. do 16. maja.
Pojačan je intenzitet saobraćaja na gradskim saobraćajnicama, zbog čega vozači mogu očekivati usporenu vožnju, ali se broj vozila osetno povećava i na ostalim frekventnim pravcima, saopšteno je iz AMSS.
U Srbiji je česta praksa da se lekovi uzimaju samoinicijativno. Iako zakon propisuje da se većina medikamenata izdaje isključivo na recept, stvarnost pokazuje da se lekovi lako nabavljaju, čak i bez konsultacije sa lekarom. Istraživali smo koliko je opasno uzimati lekove na svoju ruku.
Svet se ubrzano kreće ka vrućinama čije poslediće će biti tolike da osiguravajuće kuće više neće nuditi pokriće za mnoge klimatske rizike, upozorila je jedna od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija. Da li će u budućnosti štete usled ekstremnih vremenskih prilika biti nenadoknadive i kod nas?
Učenici Zemunske gimnazije blokirali su u nedelju tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz. Srednjoškolci navode da su se na taj potez odlučili jer su saznali da je planiran nastavak nastave od sutra, i to sa časovima u trajanju od 45 minuta i upisivanjem učenika koji neće doći na nastavu.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Delegacija Ratnog vazduhopovstva i protivvazduhoplovne odbrane je, povodom Dana sećanja, položila venac na spomen-obeležje u Gornjem Crniljevu pukovniku pilotu Milenku Pavloviću koji je poginuo u vazdušnoj borbi tokom NATO agresije 1999. godine.
Komentari (0)