(VIDEO) Uvođenje obavezog vojnog roka: Da li su Srbija i Hrvatska usamljene u ovoj ideji?
Sa vestima o uvođenju obavezog vojnog roka u Hrvatskoj, ponovo je aktuelna i priča o obaveznom, redovnom vojnom roku u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u septembru prošle godine potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka od 75 dana.
Obaveza o redovnom vojnom roku je na vidiku i za hrvatske državljane.
Hrvatski mediji navode da će vojni rok trajati dva meseca, a da će vojnici primati platu u iznosu od po 1.100 evra mesečno.
Vreme provedeno u kasarnama računaće se kao radni staž, a imaće i prednost u zapošljavanju u javnim i državnim službama.
Slična rešenja su planirala i za Srbiju.
"Mala trka između Srbije i Hrvatske"
Stručnjaci ove najave tumače u sklopu aktuelnih političkih zbivanja. Srbija ima manje proceduralnih koraka pred sobom jer obavezan vojni rok nije ukinut. On je suspendovan odlukom Narodne Skupštine 2011. godine. U Hrvatskoj je izmenama zakona ukinut 2008. godine. Činjenica je da obe zemlje kao i mnoge druge evropske zemlje imaju problema sa popunom kapaciteta redovne vojske.
U centrima za obuku Vojske Srbije u Somboru, Valjevu i Leskovcu realizovana je provera osnovne individualne obučenosti vojnika koji su dobrovoljno služenje vojnog roka započeli početkom decembra prošle godine, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Većina Francuza se zalaže za vraćanje vojne službe, pa čak i obaveznog služenja vojnog roka u kontekstu pojačanih međunarodnih tenzija, pokazalo je istraživanje Ipsos-CESI School of Engineering, prenosi Figaro.
Urednik Balkanske bezbednosne mreže Aleksandar Radić rekao je za Newsmax Balkans da kad je 2017. godine kod nas prvi put pomenuta ozbiljna ideja da se obnovi služba vojnog roka, to je bilo mnogo godina pre početka rata napada Rusije na Ukrajinu.
"Od tada se ta ideja polako pripremala, odomaćila se i u međuvremenu je Hrvatska shvatila da i oni moraju da prate taj rok. Oni su onda odlučili da takođe uvedu u isto vreme obaveznu službu vojnog roka i u ovom trenutku je to neka vrsta male trke. U Srbiji je zapravo mehanizam obnove službe vojnog roka jednostavan jer nije ukinut taj mehanizam, samo je umrtvljen u zakonu član koji se odnosi na obavezu služenja vojnog roka, ali još nije na pomolu ništa konkretno", naglasio je Radić.
Kako je dodao, još u septembru prošle godine je rečeno da je vlada donela odluke, ali te odluke niko nije video i ne znamo šta se dešava.
"Mislim da će dnevna politika bitno uticati na dinamiku u Srbiji jer unutrašnja nestabilnost i podela društva naravno da ima i svoju refleksiju", naveo je naš sagovornik.
Nemačka sprovela anketu
Ako je za utehu, uvođenje obaveznog vojnog roka nije samo balkanska priča. I u drugim evropskim zemljama traže se rešenja po pitanju uvođenja vojnog roka jer su sve manji kapaciteti ljudstva na koje države mogu da računaju u vojnom smislu, a rizičnih situacija sve više.
Radić je naglasio da većina zemalja Evrope traži pogodan model kako da obnovi služenje vojnog roka. Prema njegovim rečima, jasno je da jedino kroz obavezu može da se postigne masovnost i sad je problem kako stvoriti pozitivan stav javnog mnjenja o toj temi.
"Recimo, Nemačka ima interesantnu situaciju jer je zamrzla službu vojnog roka kao i Srbija 2011. godine. Oni su prvo poslali anketu svim mladićima i devojkama. Za mladiće je obavezno bilo da odgovore, za devojke je to bilo stvar izbora, ali to su bila pitanja koja su bila usmerena na to da se prepozna koliki je stvarni interes. Dobro znamo šta se zapravo iza brda valja. Nemačka polako priprema javno mnjenje za obnovu služenja vojnog roka", zaključio je Aleksandar Radić.
Kako će izgledati kasarne na jesen u Srbiji, a kako u Hrvatskoj videćemo. Za sada, najbitnije je da ove promene u vojsci budu u cilju jačanja odbrambenih kapaciteta, što obe države i Hrvatska, i Srbija tvrde.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
08:00
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Pre ukučenja na most Gazela u Beogradu došlo je do lančanog sudara, jedna osoba je vozilom Hitne pomoći prevezena u zdravstvenu ustanovu, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Ujutru će biti umereno oblačno vreme, a tokom dana očekuje se pretežno sunčano i toplo uz slab do umeren razvoj dnevne oblačnosti u brdsko-planinskim predelima, ssaopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Policijski službenici Policijske uprave za grad Beograd uhapsili su K. P. (28) neposredno nakon izvršenja krivičnog dela, zbog sumnje da je neovlašćeno koristio tuđe vozilo.
Viši sud u Subotici produžio je za još 30 dana pritvor bivšem pripadniku specijalne jedinice kosovske policije Arbnoru Spahiu, osumnjičenom za ubistvo u selu Banjska.
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom Zlatanom Elekom sastala se sa visokom delegacijom Stejt Departmenta koju je predvodio Brendan Hanrahan u Prištini.
Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama, ali i kriza fertiliteta. Između 2002. i 2022. broj žena u fertilnom periodu se smanjio za gotovo 440.000. Šta ljude deli od braka, porodice i željenog broja dece?
Brojni izazovi roditeljstva utiču na to da nas je pola miliona manje samo na osnovu prirodnog priraštaja u prethodnih 10 godina. Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče o negativnom priraštaju i u prošloj godini, kada je Srbija ostala bez skoro 38.000 stanovnika.
Tokom tehno žurke pod nazivom "Rave The Planet", održane u Berlinu, došlo je više incidenata u kojima je povređeno 89 osoba, saopštila je gradska vatrogasna služba, dodajući da je 69 učesnika hospitalizovano, dok je nekoliko osoba zadobilo povrede opasne po život.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Komentari (0)