"Skoro 3.000 prijava vršnjačkog nasilja od 2023": Kakva je procedura, ko je sve odgovoran, a ko dužan da se uključi

Prema statističkim podacima o nasilju među učenicima, koji su dostupni na platformi "Čuvam te" u okviru Nacionalne platforme za prevenciju nasilja koje uključuje decu, prijavljeno je 2.968 slučajeva u kojima su i počinilac i žrtva deca.

10.05.2025. 08:14

"Skoro 3.000 prijava vršnjačkog nasilja od 2023": Kakva je procedura, ko je sve odgovoran, a ko dužan da se uključi

Kakva je procedura po prijavi nasilja, pojasnili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova za Newsmax Balkans.

Govoreći o tome ko je dužan da prvi prijavi kada dođe do vršnjačkog nasilja u školama, iz MUP su istakli da to može da bude svako ko makar posumnja da je došlo do nasilja.

"Svako ko ima sumnju da se nasilje među učenicima dogodilo u obrazovno-vaspitnoj ustanovi ili na bilo kom drugom mestu, ima zakonsku obavezu da to prijavi odeljenskom starešini ili timu za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja", precizirali su iz MUP.

Koraci zavise od stepena težine nasilja

Kako su naveli, nakon što se nasilje prijavi, dalja procedura podrazumeva procenu stepena težine nasilja.

Foto: Envato

"Prema Pravilniku o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, za sve slučajeve nasilja između učenika, vrši se procena oblika nasilja, od strane odeljenskog starešine i Tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, koji se potom razvrstavaju prema nivoima u zavisnosti od učestalosti dešavanja i težine posledica", pojasnili su. 

Dodali su da postoji prvi, drugi i treći nivo.

"U situacijama prvog nivoa nasilja, aktivnosti preduzima odeljenski starešina u saradnji sa roditeljima učenika i odeljenskom zajednicom. U slučaju drugog nivoa, aktivnosti preduzimaju odeljenski starešina i Tim za zaštitu. Kada je reč o trećem nivou, aktivnosti sprovodi direktor sa Timom za zaštitu uz obavezno uključivanje spoljašnje zaštitne mreže - Centra za socijalni rad, zdravstvene ustanove, javnog tužilaštva i policije.

Mere koje se preduzimaju

1) Proverava se sumnja na nasilje, utvrđuju se činjenice i okolnosti.

2) Nasilje se zaustavlja u slučaju neposrednog dešavanja.

3) Obaveštavaju se roditelji učenika.

4) Sprovode se konsultacije unutar ustanove.

5) Preduzimaju se mere i aktivnosti:

- za prvi nivo nasilja, odeljenski starešina u saradnji sa roditeljima, sprovodi pojačan vaspitni rad sa odeljenskom zajednicom, grupom učenika ili individualno, pri čemu se može konsultovati s psihologom ili pedagogom.

- za drugi ili treći nivo nasilja, donosi se Plan zaštite od nasilja za učenika za konkretnu situaciju, za učenike koji su pretrpeli nasilje ili su bili svedoci i sačinjava se plan pojačanog vaspitnog rada učenika, takođe za konkretnu situaciju, za učenike koji su izvršili nasilje, podstrekavali ili pasivno podržavali situaciju nasilja.

6) Sprovodi se analiza efekata preduzetih mera i aktivnosti u ustanovi.

"Ako se roditelj učenika koji je počinio nasilje ne odazove na poziv, sledi krivična prijava"

Kada je reč o odgovornosti roditelja deteta koje je bilo nasilno, iz MUP su istakli da je roditelj dužan da sarađuje sa ustanovom, učestvuje u preventivnim merama i aktivnostima, uvažava i poštuje ličnost svog deteta, druge dece i učenika, zaposlenih, drugih roditelja i trećih lica.

"Roditelj ne sme svojim ponašanjem u ustanovi da izazove ili doprinese pojavi nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja prema detetu, učeniku, zaposlenom, drugom roditelju i trećim licima, a kada to učini direktor je dužan da odmah o tome obavesti javnog tužioca i policiju, a nakon toga elektronskim putem nadležnu školsku upravu", ukazali su.

Dodali su i to da je roditelj u obavezi da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom, kao što su pojačan vaspitni rad, društveno-humanitarni rad i drugi oblici.

"Odnosno da sarađuje sa školom u postupku zaštite učenika od nasilja. Ako se roditelj ne odazove na poziv škole, u skladu sa zakonom škola podnosi prekršajnu, odnosno krivičnu prijavu za utvrđivanje odgovornosti roditelja i obraća se nadležnom Centru za socijalni rad da protiv roditelja preduzme mere iz svoje nadležnosti", objasnili su iz MUP.

Prijavljeno 2.968 slučajeva vršnjačkog nasilja od 2023. do sada

Prema statističkim podacima o nasilju među učenicima u Republici Srbiji, koji su dostupni na platformi "Čuvam te" u okviru Nacionalne platforme za prevenciju nasilja koje uključuje decu, prijavljeno je 2.968 slučajeva u kojima su i počinilac i žrtva deca.

Od toga je 1.280 slučajeva psihičkog, 559 digitalnog, 144 socijalnog i 115 seksualnog nasilja.

Broj slučajeva nasilja koje uključuje decu je 6.407.

Ovi podaci obuhvataju period od 9. maja 2023. godine do danas.

Foto: Envato

Policija kao saradnik škole

Kada je reč o saradnji policije sa školom, iz MUP navode da je policija jedan od partnera u okviru spoljašnje zaštitne mreže obrazovno-vaspitnih ustanova.

"Naši službenici po potrebi mogu biti uključeni u rad Tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kako u preventivnim, tako i u interventnim aktivnostima", pojasnili su.

Napomenuli su da se u rešavanju slučajeva u okviru trećeg nivoa nasilja policija obavezno uključuje.

"U tom smislu, policijska intervencija se sprovodi u cilju sprečavanja daljeg vršenja nasilja, identifikacije aktera takvih događaja i preduzimanja daljih mera iz svoje nadležnosti, ako se utvrdi da nasilni događaj ima pravna obeležja krivičnog dela ili prekršaja", naveli su iz MUP.

Kada policija obavezno reaguje

- Kada je potrebno zaustaviti nasilje i osigurati bezbednost lica.

- Kada postoji sumnja da prijavljeni događaj ima obeležja krivičnog dela ili prekršaja.

- Kada roditelj ili bilo koje drugo lice preti ili izvrši nasilje prema zaposlenom u školi.

- Kada postoji sumnja ili saznanje da je izvršeno nasilje u porodici ili bilo koji drugi vid nasilja.

- Kada se dogodi takozvano vršnjačko nasilje trećeg nivoa, a akteri su učenici koji su krivično i prekršajno odgovorni (stariji od 14 godina), kao i kada lica na ovom uzrastu izvrše nasilje prema zaposlenom u školi.

- Ako postoji saznanje o nasilnom događaju u koji su bili uključeni učenici, a koje se dogodilo van škole.

- Kada postoji saznanje da učenici ili zaposleni u školi poseduju, koriste i distribuiraju psihoaktivne kontrolisane supstance u školskoj zoni, kao i onda kada se takve supstance pronađu u prostorijama škole i njenoj neposrednoj okolini.

- Kada se kod učenika pronađe oružje ili eksplozivne materije.

- Kada je potrebno ukloniti neprimeren i štetan sadržaj sa interneta koji uključuje učenike.

- Ako postoji sumnja na aktivnosti koje su u vezi sa nasilnim ekstremizmom.

- Kada postoji sumnja na trgovinu ljudima, kao i u svim drugim slučajevima kada se obrazovno-vaspitna ustanova obrati za pomoć i zaštitu.

Šta kada su učesnici u nasilju učenici mlađi od 14 godina

Pojasnili su da je događajima sa elementima nasilja, u kojima su učestvovali učenici koji nemaju navršenih 14 godina, zadatak policije da zaustavi nasilje i prikupi osnovne informacije o mestu i akterima događaja.

"Posle čega se ingerencije policije završavaju i dalji rad nastavlja obrazovno-vaspitna ustanova u saradnji sa službama socijalne i zdravstvene zaštite, kao i roditeljima, odnosno drugim zakonskim zastupnikom maloletnog učenika, iz razloga što su lica na ovom uzrastu neodgovorna prema krivičnom i prekršajnom zakonodavstvu Republike Srbije i prema njima se ne mogu voditi krivični i prekršajni postupci", istakli su.

Dodali su da se prema učenicima na ovom uzrastu obavezno sprovode postupci u skladu sa odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, zatim Porodičnog zakona, Zakona o socijalnoj zaštiti, Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.

"Ukoliko posle događaja u školi, roditelji ipak dođu u policiju, policija će ih uputiti na nadležne institucije radi daljeg ostvarivanja svojih i prava svoje maloletne dece", ukazali su.

Procedura za učenike starije od 14 godina

U slučajevima kada se utvrdi da su učesnici događaja učenici na uzrastu od 14 do 18 godina, koja su krivično i prekršajno odgovorna, policija može, po nalogu javnog tužioca za maloletnike, ako takav događaj ima pravna obeležja krivičnog dela ili prekršaja, preduzeti mere i radnje u skladu sa Zakonom o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica.

"Kao i drugim zakonskim propisima i prema ovim licima podneti odgovarajuće prijave ili ih uhapsiti i sprovesti kod javnog tužioca za maoletnike i sudije za maloletnike u slučaju izvršenja krivičnog dela, odnosno kod sudije za prekršaje, u slučaju izvršenja prekršaja", naveli su iz MUP.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)