Svetski dan borbe protiv raka jajnika: U Srbiji godišnje oboli 800 žena, a više od polovine izgubi bitku
Obeležava se Svetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma, od kog u svetu godišnje oboli 250.000 žena, a više od polovine izgubi bitku s ovom bolešću.
Već 12. godinu zaredom Svetski dan borbe protiv raka jajnika obeležava se i u Srbiji, gde svakog dana tri žene dobiju dijagnozu, a jedna, nažalost premine od ove opake bolesti, rekla je za Tanjug Gorica Đokić iz Udruženja pacijenata obolelih od raka jajnika i grlića materice "Progovori".
Ove godine Međunarodni dan borbe protiv kancera jajnika u Srbiji će biti obeležen pod sloganom: "Ko kaže da ribe ne govore" edukativnom tribinom i projekcijom dokumentarnog filma "Sreća, pazi, snima se" Udruženja "Progovori" u 19 časova.
"U našoj zemlji godišnje od raka jajnika oboli oko 800 žena, dok njih 450 izgubi bitku s ovom opakom bolešću. Praktično, svakog dana tri žene dobiju dijagnozu, a jedna od njih, nažalost, premine. U borbi protiv ovih poražavajućih brojeva ključni su rano otkrivanje bolesti, prepoznavanje simptoma, pravovremena dijagnostika i optimalno lečenje", navela je Gorica Đokić.
Međunarodni dan dece obolele od raka obeležava se svakog 15. februara. Podaci kažu da u Srbiji svakog dana jedno dete oboli od nekog oblika karcinoma, a jedno dete nedeljno izgubi bitku sa tom bolešću.
"Slogan 'Ko kaže da ribe ne govore' nosi višeslojnu simboliku. Riba je simbol dubina, tišine, ali i plodnosti i vere. Prema nekim verovanjima, ispunjava želje, prema drugim, ona ćuti, ali ne zauvek. Naše 'ribe' danas govore glasno. One dižu svest, udružuju se, bore i postaju sve jače. Izranjaju na površinu, ne samo da bi uzele vazduh, već da bi pričale. Jer, kada progovore, menjaju svet. One su heroine", objasnila je Ðokić.
"U 70 odsto slučajeva rak se otkriva u uznapredovaloj fazi"
Rak jajnika zauzima neslavno osmo mesto od svih maligniteta, a prema najnovijoj statistici jedna od 78 žena suočava se sa ovim problemom.
Đokić je ukazala na to da je petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali nažalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto.
"Ne postoji skrining program, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća verovatnoća povratka bolesti. Zato se ne sme propustiti nijedna mogućnost poboljšanja ishoda lečenja i preživljavanja kroz pravovremeno i optimalno lečenje", rekla je Đokić i dodala da je 12 godina otkad su žene u Udruženju progovorile i kako podižu svest o raku jajnika, edukuju, sarađuju sa zdravstvenim vlastima, sa ciljem da se ideja o ranom otkrivanju simptoma bolesti i pravovremenom lečenju što više proširi.
"Udruženje je osnovano sa ciljem da što brže i konkretnije pomogne pacijentkinjama koje boluju od ove teške bolesti. Kao sto nam je svaki dan važan, tako nam je i svaka terapija važna", istakla je Đokić.
Testiranje za pacijentkinje sa rakom jajnika
Ona je napomenula da je važno reći i da je u Srbiji pre šest meseci pokrenuto HRD testiranje za pacijentkinje sa karcinomom jajnika. Kako je objasnila, dok već uspostavljeno BRCA testiranje traži samo mutacije u BRCA genima, HRD testiranje ide korak dalje i gleda širu genetsku sliku tumora.
"Dakle, HRD test daje šansu da dvostruko veći broj pacijentkinja ima korist od ciljane terapije, odnosno od PARP inhibitora. Nadamo se da ćemo u partnerstvu sa zdravstvenim vlastima uspeti da obezbedimo ovu terapiju i za HRD pozitivne pacijentkinje, kako bi i one imale jednaku šansu za lečenje kao i pacijentkinje sa BRCA mutacijama", rekla je Đokić.
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Policija je uhapsila šest osoba zbog sumnje da su nezakonito prisvojile više od 18,8 miliona dinara prodajom otpadnog aluminijuma i falsifikovanjem dokumentacije. Među uhapšenima je i jedan kineski državljanin.
Veće Apelacionog suda u Hagu donelo je presudu kojom se Pjetru Šalji kazna za ratni zločin smanjuje sa 18 na 13 godina zatvora. Šalja, koji nije bio prisutan u sudnici, već je izricanje pratio putem video-konferencije, odbio je da ustane tokom čitanja presude.
Komentari (0)