(VIDEO) "Nedovoljna ili preterana aktivnost, loša ishrana, duvan...": Zašto sve više mladih umire usled srčanog udara
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Kardiohirurg Miljko Ristić rekao je za Newsmax Balkans da se broj srčanih pacijenata povećava u globalu, i kada su u pitanju mladi, ali i stari. Međutim, kako je naveo, neobično je da već sa 20 godina dolaze na neku srčanu operaciju.
Ristić smatra da je to posledica ranog profesionalnog angažovanja mladih ljudi.
"Sada je došlo vreme da već u 14, 15 godina imate mlade po kafićima, oni gledaju da zarade neki dinar i, naravno, to je jedan dodatni faktor i stres koji utiče na koronarnu bolest. A za sportiste moram da izdvojim, mislim da je tu osnovni razlog da se ne rade ti pregledi koji su predviđeni, recimo u fudbalu u UEFA i u Svetskoj fudbalskoj organizaciji. Postoje jasna pravila koja se u našoj zemlji strože primenjuju nego što se tiče stranih zemalja", istakao je naš sagovornik.
Srčani bolesnici sa ugrađenim pejsmejkerom, stentom i bajpasom žalili su se na probleme nakon zvuka koji se čuo na protestu u Beogradu u subotu, a kardiolog Miljko Ristić je za Newsmax Balkans objasnio koliko su oni ugroženi u situacijama u kojima naglo reaguju.
Broj obolelih i preminulih od kardiovaskularnih bolesti u svetu je izuzetno zabrinjavajući, a samo u Srbiji više od 50 ljudi na dnevnom nivou doživi infarkt ili šlog, a oko 14 njih umre, rečeno je na edukativnim tribinama održanim u Paraćinu i Kruševcu u okviru "Karavana zdravlja".
Govoreći o pregledima sportista, dodao je da se postavlja pitanje da li su oni rađeni na vreme.
"Ne može se utakmica početi ukoliko sudija koji pregleda dokumenta jednog i drugog protivničkog tima ne utvrdi u sportskoj zdravstvenoj knjižici, koju oni moraju da imaju, da ne postoje kontraindikacije za bavljanje sportom", istakao je Ristić u emisiji "Otvori oči".
Koji faktori utiču na razvoj bolesti srca?
Pored toga, postoje i brojni drugi faktori koji su u vezi sa svakodnevnim životom, a koji utiču na razvoj koronarne bolesti.
"Ove srčane mane, one su više nekog genetskog karaktera. Međutim, angina pektoris nije genetskog karaktera. Ona je posledica načina života koji posebno utiče na koronarnu bolest, odnosno na infarkte", pojasnio je on.
Kako je precizirao, u te faktore spadaju nedovoljna aktivnost ili preterana aktivnost, nepravilna ishrana.
"Sve više imamo neke slave, proslave, kafiće, prešlo nam je u naviku da idemo posle posla da se nađemo sa društvom. I pušenje. Duvan je tu veoma, veoma važan faktor, jedan od najvažnijih faktora za koronarnu bolest", naglasio je kardiohirurg.
Foto: Newsmax Balkans
Najmlađe dete u koje je operisano u Srbiji zbog koronarne bolesti ima šest godina.
"Bajpas u šestoj godini života. Ali to su ekstremi, znate. Takođe jako retko da ispod 30 godina starosti života neko dođe da mu se radi koronarni bajpas. Ja sam dosta operisao, da kažem, različitih pacijenata u starosnoj dobi od koronarne bolesti i bilo mi je veliko iznenađenje pre desetak, petnaest godina da sam operisao mladića od 25 godina sa četiri bajpasa", rekao je Ristić.
Ipak, prema njegovim rečima, to je retkost.
Karakteristični znaci i lako postavljanje dijagnoze
Znaci infarkta su veoma karakteristični, a to je pre svega bol u grudima.
"Infarkt nikada ne ide bez bola u grudima. To je bol u sredini grudnog koša koji, recimo, budi pacijenta iz sna, mora da ustane noću, da uzme neki lek. I mislim da tu prvo postoji neka sumnja kod nas lekara, da kod pacijenata koji dolaze sa tim bolom u grudima, sumnjamo na infarkt miokarda", naveo je Ristić.
Dodao je i da je dijagnoza veoma jednostavna, a postavlja se pre svega na osnovu elektrokardiograma.
"To je traka i taj pregled traje pet minuta. Na toj traci se već vide znaci koji ukazuju na infarkt miokarda, a sigurna potvrda da li je samo došlo do spazma, suženja krvnog suda iz nekih razloga, je ta koronarografija koja je danas veoma, veoma pojednostavljena", dodao je.
Kako je pojasnio, sada postoji skenerska koronarografija kojom je postavljanje dijagnoze olakšano.
"Sadašnja, klasična koronarografija podrazumeva ulazak sondi preko arterija, ruku ili nogu, što je potpuno isto bezbolno, ali to je procedura koja ipak traje duže u odnosu na skenersku koronarografiju, koja podrazumeva kontrast koji se daje u cirkulatorni sistem preko vene. To je mala infuzija, kad istekne deset minuta, onda se na skeneru slika ta koronarna krvna mreža", objasnio je dr Miljko Ristić.
Ceo razgovor sa kardiohirurgom Miljkom Ristićem možete pogledati na snimku:
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST I ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su I. D. (31) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo napad na službeno lice.
Predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut i potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić uručili su u Svrljigu osam rezervoara za pijaću vodu koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova ustupilo na korišćenje kao podršku stanovništvu u uslovima nestašice vode.
Studenti beogradskog Pravnog fakulteta su, tokom javnog obraćanja ispred zgrade fakulteta, zatražili raspisivanje izbora, uz poruku da represija nad studentima i građanima nije dopustiva.
Savetnik potpredsednika Vlade Srbije Ibro Ibrahimović smatra da je UNMIK vrlo važan na Kosovu i Metohiji pre svega zbog bezbednosti Srba i da Srbija mora da ima jednu diplomatsku ofanzivu kada je ostanak UNMIK u pitanju.
Treće osnovno javno tužilaštvo (OJT) u Beogradu saopštilo je da je naložio podnošenje krivičnih prijava protiv V. G. (55), osumnjičenog za krivično delo Teška telesna povreda na štetu svog komšije J. I. (46), kao i protiv I. K. (47), osumnjičene za krivično delo Nasilje u porodici.
Zamenica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušica Nikolić i pomoćnica Milica Dakić posetile su Zvečan povodom Dana opštine i meštanima prenele čestitke i podršku države Srbije, direktora i Kancelarije za KiM.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Psihološki savetnik Dunja Ilić istakla je da se razvodi najčešće dešavaju u srednjim godinama, kada se čovek preispituje i podvlači šta je do tada uradio u životu.
Komentari (0)