(VIDEO) Dr Ristić o uticaju zvučnih talasa na srčane bolesnike: Srce trpi najviše, moguće su i ozbiljne posledice
Srčani bolesnici sa ugrađenim pejsmejkerom, stentom i bajpasom žalili su se na probleme nakon zvuka koji se čuo na protestu u Beogradu u subotu, a kardiolog Miljko Ristić je za Newsmax Balkans objasnio koliko su oni ugroženi u situacijama u kojima naglo reaguju.
Neki su, kako tvrde, imali i ozbiljne posledice poput srčanog udara.
"Svakako su ugroženi, a ako je već došlo do nekog akustičnog udara, došlo je do napetosti organizma i pre svega trpi srce kao rukovodeći faktor i centar kardiovaskularnog sistema. Poremećaji u srčanom radu javljaju se i kod najzdravijih u takvim trenucima straha, panike, neizvesnosti koje se pojavača pogotovo kad vidimo reakcije okoline", istakao je dr Ristić u jutarnjem programu "Otvori oči".
Prema njegovim rečima, oni koji imaju problem sa srcem trebalo bi da uvek imaju terapiju sa sobom, pogotovo ukoliko postoji mogućnost da dođe do nepredviđene situacije.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da, na osnovu do sada prikupljenih podataka, za vreme petnaestominutne tišine 15. marta u centru Beograda nije upotrebljen "zvučni top".
Načelnik Klinike za ORL Kliničkog centra Srbije prof. dr Nenad Arsović izjavio je za Newsmax Balkans da nije tačno da su pacijenti koji su se žalili na tegobe usled udara "zvučnog topa" bili odbijeni.
Dodao je da je definitivno moglo doći do posledica za srčane bolesnike usled zvučnih talasa koji su se osetili.
"Kod pacijenata koji imaju pejsmejker može se reagovati lekovima, oni bi trebalo da nose sa sobom terapiju i to su obično lekovi za smirenje. Naše srce može da podnese 200 otkucaja u minuti. Pejsmejker štiti srčane bolesnike u ovim slučajevima, jer je on naštelovan na određenu frekvencu, ali to se poljulja pod određenim naponima", naveo je dr Ristić.
Kako je objasnio, ubrzanje pulsa remeti i rad pejsmejkera.
"Zvučni talasi mogu da utiču na ove pacijente, jer srce reaguje ubrzanjem pulsa u tim situacijama, pa svakako remete funkciju uređaja. Generalno se ljudima koji imaju ugrađen pejsmejker savetuje da izbegavaju uređaje visokog napona da ne bi remetilo rad uređaja na srcu", naglasio je Ristić.
On je objasnio da postoje posebni uređaji za kontrolisanje frekvencije uređaja, ali je dodao da pod naponom ne funkcionišu kao inače.
Razgovor sa dr Miljkom Ristićem možete pogledati u videu:
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Rimokatolička crkva dobila je u četvrtak popodne novog papu. Kardinal Robert Fransis Prevost postao je Lav XIV i prvi je poglavar koji je seo na tron Svete stolice sa američkog kontinenta.
U subotu ujutro i pre podne biće umereno do potpuno oblačno i suvo vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) u vremenskoj prognozi za 10. maj.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kralјevu isklјučili su iz saobraćaja četrdesetpetogodišnjeg vozača "renoa" koji je vozio sa 3,9 promila alkohola u organizmu.
Patrijarh srpski Porfirije čestitao je papi Lavu XIV izbor za poglavara Rimokatoličke crkve ističući da je sabor kardinala u njemu prepoznao dostojnog naslednika blažene uspomene pape Franje, koji će u našem ličnom, ali i kolektivnom pamćenju srpskog naroda, ostati u najlepšem sećanju.
Sagovornici Newsmax Balkans govorili su oprečno o posledicama kojima bi Evropska unija eventualno mogla da pribegne zbog prisustva predsednika Srbije Aleksandra Vučića na proslavi Dana pobede u Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Nakon što su studenti izašli sa zahtevom za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, postavilo se pitanje kako će kreirati izbornu listu. Studenti Pavle Petrović i Nikola Ilić objasnili su u emisiji Južnih vesti "15+15 minuta" kako će taj proces izgledati.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je na prijemu povodom Dana Evrope da očekuje da EU završi proširenje, a da Srbija zauzme mesto koje joj pripada u evropskoj porodici.
Ne postoji veća bola u životu jednog čoveka nego kada izgubi dete. Kragujevčanin Slavoljub Milanović je 2019. godine izgubio sina Bogdana, koji je nakon šestogodišnje borbe sa bolešću preminuo u Americi, gde je bio uspešan mladi inženjer.
Komentari (0)