(VIDEO) Femicid u Kragujevcu, osmi od početka godine: "Priča se samo kada se desi, žene nepoverljive da prijave nasilje"
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41). Njemu je određeno zadržavanje do 48 sati zbog sumnje da je izvršio krivično delo teško ubistvo, saopšteno je iz Policijske uprave u Kragujevcu.
Beker je navela da se udruženje Femplac zalagao da se femicid tretira kao posebno krivično delo i da se kvalifikuje kao teško ubistvo, međutim kako tvrdi, jednostavno još uvek nema nikakav odgovor.
"Generalno gledano, kada se desi femicid, tada se o tome razgovara, ali u principu nemamo na tom polju napredak", rekla je Beker navodeći da u Srbiji ne posotoji ni registar femicida.
Printscreen: Newsmax Balkans
Prema njenim rečima, kada bi tužioci prepoznavali društvenu opasnost od femicida, i kada bi se svaki femicid tretirao i kvalifikovao kao teško ubistvo, to bi, kako je navela sagovornica, bilo za početak dovoljno da se ovakvi slučajevi adekvatno kazne, ali to "nije poruka koju žena u našem društvu dobija".
U prošloj godini registrovano je 19 žrtava femicida u Srbiji, dok svaka druga trpi psihičko zlostavljanje u porodici. U odnosu na pretprošlu, to je za sedam žrtava manje, ali to ne znači da je borba protiv femicida u Srbiji efikasna.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura rekla je za Newsmax Balkans da je samo tri procenta žena u Srbiji prijavilo nasilje u porodici.
"Ako se vratimo samo koji dan ranije, svedočili smo tome kako je nakon snimka koji se u medijima takođe pojavio gde je čovek koji radi u MUP, tukao i pretio svojim bivšim partnerkama i prislanjao im pištolj na čela. Tužilaštvo sve to zajedno kvalifikuje na način da se traži godinu dana jedinstvene kazne, vama je to jasan pokazatelj da ovaj sistem ne radi kako treba", navela je Beker u emisiji Presek.
Dodala je da kada je u pitanju femicid imamo mnogo toga što bi trebalo da se popravi, kao i da se postavi sistem zaštite.
"Kako bi žene koje se u bilo kom momentu nađu u situaciji nasilja imale vrstu poverenja da mogu da prijave i da će dobiti adekvatnu zaštitu, što sada trenutno nije slučaj i to je ono što istraživanja pokazuju", naglasila je naša sagovornica.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Premijer pokrajine Bajern Markus Zeder, u čuvenoj kraljevskoj rezidens palati u centru Minhena, uručio je svečana priznanja i ordenje građanima pokrajine koji su proteklih godina svojim nesebičnim, hrabrim i ličnim angažovanjem spasavali ljudske živote. Među njima je i naš građanin Nenad Bošković.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)