(VIDEO) (Ne)efikasna borba protiv femicida u Srbiji: Koji su preduslovi za sprečavanje nasilja nad ženama?
U prošloj godini registrovano je 19 žrtava femicida u Srbiji, dok svaka druga trpi psihičko zlostavljanje u porodici. U odnosu na pretprošlu, to je za sedam žrtava manje, ali to ne znači da je borba protiv femicida u Srbiji efikasna.
Zašto nije i šta bi trebalo da bude prvi korak da bi se ugrožene žene osetile sigurnije?
Nasilje ne počinje i ne završava se samo tragičnim ishodima. Važno je razumeti da zlostavljanje ima svoje faze. Ono se ne događa odjednom, već je reč o procesu koji traje godinama, posebno u slučaju psihičkog i porodičnog nasilja. Stručnjaci razlikuju psihičko, verbalno, ekonomsko i fizičko.
Žrtve psihičkog nasilja su konstantno ponižavane, omalovažavane, nasilnici pokušavaju da ih kontrolišu i sa njima manipulišu. U tom procesu žena često postepeno gubi samopouzdanje i osećaj sopstvene vrednosti. Gde je granica između verbalne rasprave, koja je deo svakodnevice u životu partnera i psihičkog nasilja? Gde god bila ona je tako tanka, upozoravaju stručnjaci.
"Svađe su normalan deo, aspekt našeg života i mi svi možemo da se posvađamo. I ono što je, kako da kažem, razlika između svađe i nasilja, verbalnog nasilja, je u tome da li se jedna strana plaši druge strane. To jeste, da li ako ja nešto izgovorim, a evo, naprimjer, vama se to ne sviđa, da li imam strah od toga da ćete vi mene da povredite, zato što sam ja to rekla, ali nemam. E sad to je ta razlika. Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške", navodi Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC).
Oko 30 odsto nasilja u porodici počinje već tokom trudnoće, pa je važno da zdravstveni radnici budu edukovani da prepoznaju nasilje nad trudnicama, izjavila je predstavnica Kabineta ministarke bez portfelja Valentina Opančina.
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura izjavila je za Newsmax Balkans da je u prošloj godni bilo za 42 odsto manje ubistava u slučajevima porodičnog nasilja u odnosu na period od pre petnaestak godina.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je na konferenciji "Jednake, sigurne, osnažene" da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu prijavile.
Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške okruženja. S druge strane, ekonomski samostalne žene često pružaju jači otpor nasilnicima. I obrnuto, kada žene nemaju stabilne prihode, a muškarci izbegavaju plaćanje alimentacije, često upadaju u bezizlazne situacije i nemajući kuda vraćaju se nasilnim partnerima, što se često tumači kao njihov poraz.
"Prema nekim podacima organizacija civilnog društva, skoro 80 odsto roditelja izbegava da plaća alimentaciju za svoje dete na različite načine, a pravni postupak ostvarivanja prava na alimentaciju je zaista dugačak i često vrlo komplikovan za roditelja koji očekuje da se plati alimentacija za dete. To je jedan izuzetno važan segment kroz koji se vrlo često vrši i ekonomsko nasilje nad ženama, gde se njima preti, ucenjuju itd. i zbog čega one vrlo često odlučuju da se vrate u nasilnu zajednicu jer su svesne da u tom momentu ne mogu ekonomski da obezbede sebe i svoje dete", kaže Jelena Ružić iz Ženskog udruženja kolubarskog okruga.
Kamen spoticanja i nepoverenje
Kada se žene odluče da prijave nasilnika, institucije moraju da odišu poverenjem. Umesto toga, one nailaze kod njih na kamen spoticanja i nepoverenje.
"Institucije mogu i da pomognu, i da odmognu. U AŽC uglavnom ne vidimo žene koje su dobro prošle kroz institucije. One koje su naišle na prepoznavanje, razumevanje, na prosto jedan profesionalizam, kako treba da se postupa u ovim slučajevima, ali, nažalost, vidimo u stvari mnogo više ovog gde žene nisu dobile odgovarajuću podršku i pristup kada su prijavljivale. To nekada može da bude policija, nekada može biti centar za socijalni rad, nekada može biti i tužilaštvo, znači nekada i sud", istakla je Macanović.
Kroz borbu za jednakost žene su nešto dobile, ali i nešto izgubile. Od žene se oduvek očekivalo da obavlja kućne poslove.
Danas, mnogo više od toga. Društvo od savremene žene zahteva da bude majka, domaćica, uspešna u svojoj profesiji, ali i upućena u politiku i naravno, uvek nasmejana i dobro raspoložena. Žene su, u krajnjem slučaju, i to svakodnevno, žrtve očekivanja. Svih.
Hoće li Trampovo naoružavanje Ukrajine vratiti Putina za pregovarački sto? Kakvo je psihičko zdravlje policajaca, pitamo savetnicu ministra Slavicu Đukić Dejanović. Danci će imati autorska prava na svoje telo ako se usvoji zakon o AI. Koliko je Srbija daleko od takvog zakona?
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ ( R )
U novom izdanju emisije Tražim reč bavili smo se temom bolesti zavisnosti od kockanja. Gosti: specijalista neuropsihijatrije Snežana Alčaz, predsednik udruženja "Novi početak za život bez kocke" Filip Žugić, predsednik udruženja "Preobraženje" Božidar Dragutinović i Mila Milić iz udruženja "Majke sa troje dece".
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
Požar koji je izbio na otvorenom prostoru u Batajnici, zahvativši travu i nisko rastinje, lokalizovan je oko 13.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 110 osoba, dok su tri osobe dovedene do službenih prostorija, a podneto je 19 prekršajnih prijava.
Promenljive vremenske prilike sa mogućim padavinama mogu usporavati vožnju, ali će prijatnije dnevne temperature činiti putovanje lakšim i tokom dana, upozoravaju iz AMSS.
U stanici "Beograd Centar" u Prokopu započeti su radovi na ojačanju peronskih greda izgrađenih 1997. godine, koje nisu bile obuhvaćene radovima na novoj staničnoj zgradi napravljenoj pre dve godine, rečeno je Tanjugu u Infrastrukturi železnice Srbije.
Sve ulice u Beogradu su prohodne i bez većih gužvi i zastoja, a linije gradskog prevoza funkcionišu po redovnom režimu, rečeno je za Tanjug iz Gradskog saobraćajnog preduzeća.
U Srbiji se očekuje promenljivo i svežije vreme, ujutro i pre podne iznad većeg dela zemlje pretežno oblačno, mestimično s kišom, osim na krajnjem jugu i jugoistoku gde će biti pretežno sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji su prošle godine podnete 2.724 krivične prijave protiv maloletnih počinilaca krivičnih dela, što je za 5,0 odsto više nego 2023. godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Blokada ispred Visoke škole računarstva i elektrotehnike (VIŠER) na Voždovcu, koju su organizovali studenti i građani, razbijena je dolaskom policije, a više učesnika skupa dobilo je prekršajne prijave.
Komentari (0)