(VIDEO) (Ne)efikasna borba protiv femicida u Srbiji: Koji su preduslovi za sprečavanje nasilja nad ženama?
U prošloj godini registrovano je 19 žrtava femicida u Srbiji, dok svaka druga trpi psihičko zlostavljanje u porodici. U odnosu na pretprošlu, to je za sedam žrtava manje, ali to ne znači da je borba protiv femicida u Srbiji efikasna.
Zašto nije i šta bi trebalo da bude prvi korak da bi se ugrožene žene osetile sigurnije?
Nasilje ne počinje i ne završava se samo tragičnim ishodima. Važno je razumeti da zlostavljanje ima svoje faze. Ono se ne događa odjednom, već je reč o procesu koji traje godinama, posebno u slučaju psihičkog i porodičnog nasilja. Stručnjaci razlikuju psihičko, verbalno, ekonomsko i fizičko.
Žrtve psihičkog nasilja su konstantno ponižavane, omalovažavane, nasilnici pokušavaju da ih kontrolišu i sa njima manipulišu. U tom procesu žena često postepeno gubi samopouzdanje i osećaj sopstvene vrednosti. Gde je granica između verbalne rasprave, koja je deo svakodnevice u životu partnera i psihičkog nasilja? Gde god bila ona je tako tanka, upozoravaju stručnjaci.
"Svađe su normalan deo, aspekt našeg života i mi svi možemo da se posvađamo. I ono što je, kako da kažem, razlika između svađe i nasilja, verbalnog nasilja, je u tome da li se jedna strana plaši druge strane. To jeste, da li ako ja nešto izgovorim, a evo, naprimjer, vama se to ne sviđa, da li imam strah od toga da ćete vi mene da povredite, zato što sam ja to rekla, ali nemam. E sad to je ta razlika. Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške", navodi Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC).
Oko 30 odsto nasilja u porodici počinje već tokom trudnoće, pa je važno da zdravstveni radnici budu edukovani da prepoznaju nasilje nad trudnicama, izjavila je predstavnica Kabineta ministarke bez portfelja Valentina Opančina.
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura izjavila je za Newsmax Balkans da je u prošloj godni bilo za 42 odsto manje ubistava u slučajevima porodičnog nasilja u odnosu na period od pre petnaestak godina.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je na konferenciji "Jednake, sigurne, osnažene" da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu prijavile.
Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške okruženja. S druge strane, ekonomski samostalne žene često pružaju jači otpor nasilnicima. I obrnuto, kada žene nemaju stabilne prihode, a muškarci izbegavaju plaćanje alimentacije, često upadaju u bezizlazne situacije i nemajući kuda vraćaju se nasilnim partnerima, što se često tumači kao njihov poraz.
"Prema nekim podacima organizacija civilnog društva, skoro 80 odsto roditelja izbegava da plaća alimentaciju za svoje dete na različite načine, a pravni postupak ostvarivanja prava na alimentaciju je zaista dugačak i često vrlo komplikovan za roditelja koji očekuje da se plati alimentacija za dete. To je jedan izuzetno važan segment kroz koji se vrlo često vrši i ekonomsko nasilje nad ženama, gde se njima preti, ucenjuju itd. i zbog čega one vrlo često odlučuju da se vrate u nasilnu zajednicu jer su svesne da u tom momentu ne mogu ekonomski da obezbede sebe i svoje dete", kaže Jelena Ružić iz Ženskog udruženja kolubarskog okruga.
Kamen spoticanja i nepoverenje
Kada se žene odluče da prijave nasilnika, institucije moraju da odišu poverenjem. Umesto toga, one nailaze kod njih na kamen spoticanja i nepoverenje.
"Institucije mogu i da pomognu, i da odmognu. U AŽC uglavnom ne vidimo žene koje su dobro prošle kroz institucije. One koje su naišle na prepoznavanje, razumevanje, na prosto jedan profesionalizam, kako treba da se postupa u ovim slučajevima, ali, nažalost, vidimo u stvari mnogo više ovog gde žene nisu dobile odgovarajuću podršku i pristup kada su prijavljivale. To nekada može da bude policija, nekada može biti centar za socijalni rad, nekada može biti i tužilaštvo, znači nekada i sud", istakla je Macanović.
Kroz borbu za jednakost žene su nešto dobile, ali i nešto izgubile. Od žene se oduvek očekivalo da obavlja kućne poslove.
Danas, mnogo više od toga. Društvo od savremene žene zahteva da bude majka, domaćica, uspešna u svojoj profesiji, ali i upućena u politiku i naravno, uvek nasmejana i dobro raspoložena. Žene su, u krajnjem slučaju, i to svakodnevno, žrtve očekivanja. Svih.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Svaki fakultet ima plan za nadoknadu nastave čim se završe blokade fakulteta, a s tim u skladu i sprovođenje ispitnih rokova kako akademska godina ne bi bila izgubljena, poručuju dekani Ekonomskog i Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Roditelji učenika OŠ "Mihajlo Pupin" u zemunskom naselju Nova Galenika održali su skup podrške nastavnicima koji su u petak odlučili da ove nedelje potpuno obustave rad.
Advokat Žarko Mićin, odbornik sa izborne liste "Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra", izabran je za gradonačelnika Novog Sada. Opozicija je pozvala građane na protest ispred Skupštine grada, građani koje je policija potisnula sa ulaza, gađali su ih jajima, brašnom, jogurtom...
Sindikat "Centar – GSP Beograd" apelovao je na gradskog sekretara za saobraćaj da se hitno promeni režim rada semafora koji su pušteni u rad u nedelju na Autokomandi i da se što pre dođe do rešenja kojim će tramvaji imati prednost.
Više od dve hiljade ljudi u Srbiji čeka na transplantaciju nekog organa, a najveći broj je onih koji čekaju na transplantaciju bubrega. Iz godine u godinu, donora je sve manje, a sve više onih koji čekaju da im jedan poziv promeni život.
I dalje se situacija po pitanju održavanja nastave razlikuje od učionice do učionice. Dok roditelji, nastavnici, direktori i Ministarstvo drže svako svoju stranu, između četiri vatre nalaze se oni najslabiji - deca.
Osnovni sud u Novom Sadu odbio je predlog Tužilaštva da se opozicionom poslaniku u vojvođanskom parlamentu Predragu Dragojeviću odredi pritvor do 30 dana, rekao je FoNetu njegov advokat Borislav Prica.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković govorio je sa saradnicima u sedištu Ujedinjenih nacija (UN) u Ženevi o nepodnošljivim uslovima za život Srba na KiM, s posebnim osvrtom na teško ugrožavanje elementarnih ljudskih prava našeg naroda na KiM.
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je određivanje pritvora za sve uhapšene zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, kada je poginulo 15 osoba.
Kosovska policija, odnosno Sektor za istraživanje ratnih zločina, privela je na prelazu Jarinje D. R, osumnjičenog da je počinilo ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom rata na Kosovu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sastanak sa izvestiocem Evropskog parlamenta Toninom Piculom bio dobar i otvoren i da mu je za Nacrt rezolucije koju je pripremio rekla da je "sraman i pun dezinformacija".
Roditelji učenika OŠ "Mihajlo Pupin" u zemunskom naselju Nova Galenika održali su skup podrške nastavnicima koji su u petak odlučili da ove nedelje potpuno obustave rad.
Komentari (0)