(VIDEO) (Ne)efikasna borba protiv femicida u Srbiji: Koji su preduslovi za sprečavanje nasilja nad ženama?
U prošloj godini registrovano je 19 žrtava femicida u Srbiji, dok svaka druga trpi psihičko zlostavljanje u porodici. U odnosu na pretprošlu, to je za sedam žrtava manje, ali to ne znači da je borba protiv femicida u Srbiji efikasna.
Zašto nije i šta bi trebalo da bude prvi korak da bi se ugrožene žene osetile sigurnije?
Nasilje ne počinje i ne završava se samo tragičnim ishodima. Važno je razumeti da zlostavljanje ima svoje faze. Ono se ne događa odjednom, već je reč o procesu koji traje godinama, posebno u slučaju psihičkog i porodičnog nasilja. Stručnjaci razlikuju psihičko, verbalno, ekonomsko i fizičko.
Žrtve psihičkog nasilja su konstantno ponižavane, omalovažavane, nasilnici pokušavaju da ih kontrolišu i sa njima manipulišu. U tom procesu žena često postepeno gubi samopouzdanje i osećaj sopstvene vrednosti. Gde je granica između verbalne rasprave, koja je deo svakodnevice u životu partnera i psihičkog nasilja? Gde god bila ona je tako tanka, upozoravaju stručnjaci.
"Svađe su normalan deo, aspekt našeg života i mi svi možemo da se posvađamo. I ono što je, kako da kažem, razlika između svađe i nasilja, verbalnog nasilja, je u tome da li se jedna strana plaši druge strane. To jeste, da li ako ja nešto izgovorim, a evo, naprimjer, vama se to ne sviđa, da li imam strah od toga da ćete vi mene da povredite, zato što sam ja to rekla, ali nemam. E sad to je ta razlika. Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške", navodi Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC).
Oko 30 odsto nasilja u porodici počinje već tokom trudnoće, pa je važno da zdravstveni radnici budu edukovani da prepoznaju nasilje nad trudnicama, izjavila je predstavnica Kabineta ministarke bez portfelja Valentina Opančina.
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura izjavila je za Newsmax Balkans da je u prošloj godni bilo za 42 odsto manje ubistava u slučajevima porodičnog nasilja u odnosu na period od pre petnaestak godina.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je na konferenciji "Jednake, sigurne, osnažene" da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu prijavile.
Strah od osude okruženja, partnera i finansijska zavisnost često su razlozi zbog kojih žene ostaju bez razumevanja i podrške okruženja. S druge strane, ekonomski samostalne žene često pružaju jači otpor nasilnicima. I obrnuto, kada žene nemaju stabilne prihode, a muškarci izbegavaju plaćanje alimentacije, često upadaju u bezizlazne situacije i nemajući kuda vraćaju se nasilnim partnerima, što se često tumači kao njihov poraz.
"Prema nekim podacima organizacija civilnog društva, skoro 80 odsto roditelja izbegava da plaća alimentaciju za svoje dete na različite načine, a pravni postupak ostvarivanja prava na alimentaciju je zaista dugačak i često vrlo komplikovan za roditelja koji očekuje da se plati alimentacija za dete. To je jedan izuzetno važan segment kroz koji se vrlo često vrši i ekonomsko nasilje nad ženama, gde se njima preti, ucenjuju itd. i zbog čega one vrlo često odlučuju da se vrate u nasilnu zajednicu jer su svesne da u tom momentu ne mogu ekonomski da obezbede sebe i svoje dete", kaže Jelena Ružić iz Ženskog udruženja kolubarskog okruga.
Kamen spoticanja i nepoverenje
Kada se žene odluče da prijave nasilnika, institucije moraju da odišu poverenjem. Umesto toga, one nailaze kod njih na kamen spoticanja i nepoverenje.
"Institucije mogu i da pomognu, i da odmognu. U AŽC uglavnom ne vidimo žene koje su dobro prošle kroz institucije. One koje su naišle na prepoznavanje, razumevanje, na prosto jedan profesionalizam, kako treba da se postupa u ovim slučajevima, ali, nažalost, vidimo u stvari mnogo više ovog gde žene nisu dobile odgovarajuću podršku i pristup kada su prijavljivale. To nekada može da bude policija, nekada može biti centar za socijalni rad, nekada može biti i tužilaštvo, znači nekada i sud", istakla je Macanović.
Kroz borbu za jednakost žene su nešto dobile, ali i nešto izgubile. Od žene se oduvek očekivalo da obavlja kućne poslove.
Danas, mnogo više od toga. Društvo od savremene žene zahteva da bude majka, domaćica, uspešna u svojoj profesiji, ali i upućena u politiku i naravno, uvek nasmejana i dobro raspoložena. Žene su, u krajnjem slučaju, i to svakodnevno, žrtve očekivanja. Svih.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Premijer pokrajine Bajern Markus Zeder, u čuvenoj kraljevskoj rezidens palati u centru Minhena, uručio je svečana priznanja i ordenje građanima pokrajine koji su proteklih godina svojim nesebičnim, hrabrim i ličnim angažovanjem spasavali ljudske živote. Među njima je i naš građanin Nenad Bošković.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Komentari (0)