Predstavnica Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, istakla važnost uloge zdravstvenih radnika koji su, uz policijske službenike, najznačajniji u sistemu prevencije i zaštite od nasilja u porodici jer često prvi prepoznaju posledice nasilja.
Opančina je u svom obraćanju na završnoj konferenciji Integrativnog global centra pod nazivom "Izgradimo poverenje - zajedno protiv nasilja" u Kragujevcu napomenula da su ono što zabrinjava jesu podaci istraživanja koji ukazuju da oko 30 odsto nasilja u porodici počinje već tokom trudnoće, pa je važno da zdravstveni radnici budu edukovani da prepoznaju nasilje nad trudnicama.
Kada je reč o osetljivim grupama, Opančina je ukazala na istraživanje prema kojem je 55 odsto ispitanih pripadnica romske populacije bilo izloženo porodičnom nasilju, a 73 odsto njih nije prijavilo nasilje.
Opančina je navela da prema podacima Policijske uprave u Kragujevcu nijedna žena u prošloj godini nije nastradala kao žrtva porodičnog nasilja, kao i da je smanjen broj krivičnih prijava i događaja povezanih sa porodičnim nasiljem.
S obzirom na zabrinjavajući podatak da je 45 odsto nasilnika povratnika u Kragujevcu, Opančina je poručila da će Kabinet u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova raditi na unapređenju prevencuje ove negativne pojave.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)