(VIDEO) Gošća Newsmax Balkans: Digitalno nasilje u Srbiji je u porastu, država nema adekvatan odgovor
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC) rekla je u emisiji Sinteza da je digitalno nasilje u porastu u svim sferama života, posebno kada je u pitanju nasilje prema ženama i devojčicama i da je jako važno da se uspostavi sistem koji može da ga prepozna kao krivično delo.
"Poražavajuća je činjenica da država Srbija nema adekvatan odgovor na tu vrstu nasilja i da prosto zanemaruje da se digitalno nasilje povećava, da ga ima sve više", rekla je Macanović u "Sintezi".
Prema njenim rečima, postoje države u Evropi koje ipak pokušavaju blagovremeno da reaguju.
"Imamo državu koja pet godina, ako ne i više, potpuno ignoriše to da ovaj problem postoji, da on eskalira i da će biti samo sve gore i gore. Trenutno nema nikakvog rešenja", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković rekla je da su najčešći oblici digitalnog nasilja sa kojim se suočavaju deca zloupotreba fotografija, pozivi i poruke od nepoznatih osoba, kao i ucene i pretnje eksplicitnim fotografijama.
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Kako je navela, država fokus stavlja na ono što su novčane prevare u digitalnom prostoru i na onaj deo koji se tiče dece kao žrtava u digitalnom prostoru, ali faktički se devojčice i žene ne prepoznaju.
"Ono što je problem, to je u stvari način na koji će se urediti sistem koji može da to podrži kao novo krivično delo. Imamo veliki otpor, bar je bio, od strane tužioca, posebno tužioca za visokotehnološki kriminal, koji su smatrali da će, ako se uvede digitalno nasilje kao krivično delo, to ozbiljno da poveća njihov posao, broj slučajeva koji se prijavljuju" ukazala je Macanović, navodeći da je nemoguće dokazati ova dela i nemoguće goniti učinioce ako nemate državni aparat iza sebe.
Šta bi žrtva digitalnog nasilja trebalo da uradi
Macanović je istakla da je jedini način na koji može da se zaustavi digitalno nasilje da žena kojoj se to dešava, proba da prikupi dokaze.
Foto: Newsmax Balkans
"Tu veliku pomoć i podršku ženama pruža ustvari njihova porodica, prijatelji, ukoliko stvarno dođe do tog objavljivanja, ukoliko oni dobiju tu vrstu snimka i fotografija, da odmah sve to zabeleže i naprave 'screenshot'. Takođe i devojke koje su ucenjenje da moraju nešto da urade, ili će u suprotnom biti objavljene njihove fotografije, da isto to urade i naprave 'screenshot' kao dokaz", pojasnila je gošća.
Ozbiljan porast digitalnog nasilja u školama
Macanović je navela da u Srbiji imamo ozbiljan porast digitalnog nasilja u školskom sistemu.
"Imate mlade koji barataju jako dobro ovim novim tehnologijama. Postoje programi koji će nečije telo da skinu. Ti programi su aplikacije na telefonu koje to bukvalno za manje od minuta urade. Očas posla možete nekome da napravite problem. Ne samo da su to bili dečaci u uzrastu od 14 godina koji su to radili svojim drugaricama, već su to radili svojim nastavnicama", navela je Macanović, dodajući da treba razumeti da to nisu prave fotografije, da su one zloupotrebljene i napravljene tako verovatno iz šale.
Digitalno nasilje kao krivično delo
Istakla je i da neće odustati od toga da digitalno nasilje postane krivično delo.
"Iskreno se nadamo da ćemo to uspeti sada, kada je Krivični zakonik u proceduri izmena, ali ako i ne prođe sada, nećemo od toga odustajati, zato što ovo jeste bitno. Ovo jeste ozbiljna potreba danas, u 21. veku. Da se na neki način proba da se ovako ogroman broj svega što se dešava, ipak na određeni način zaustavi", zaključila je Macanović.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Carinski rat je pogrešan odgovor – Amerika kasno shvatila da zavisi od Kine. Za emisiju SINTEZA govori bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO-RADE PAŠIĆ
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da bi glavni javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić trebalo da se izuzme iz postupanja u predmetu "nadstrešnica".
Sve veći broj penzionera u Srbiji, uprkos godinama i stečenom pravu na odmor, ne odlaže radne obaveze. Neki to čine iz finansijske nužde, drugi iz osećaja profesionalnog poziva, treći iz potrebe da ostanu aktivni i korisni.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije nastavilo je akciju dopremanja pijaće vode na područje Suve planine, gde je zbog ekstremne suše ugroženo više od hiljadu grla krupne stoke.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je K. G. (24), osumnjičen za izazivanje teške saobraćajne nesreće u Zemunu, u kojoj je teško povređena jedna žena. Osumnjičeni je pobegao sa mesta događaja, a tužilaštvo je predložilo pritvor zbog opasnosti od bekstva i ponavljanja dela.
Službenici Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Uprave carina su na graničnom prelazu Gradina sprečili pokušaj krijumčarenja gotovog novca, privremeno zadržavši 21.700 neprijavljenih evra preko dozvoljenog limita.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi Srbija mogla da otvori Klaster 3 tokom jeseni ako u međuvremenu ispuni potrebne uslove, ali je ocenila da Srbija sporo napreduje u ključnoj oblasti vladavine prava.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, brzom i efikasnom akcijom, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su S. G. (21) iz okoline Pećinaca, zbog sumnje da je pretio i tukao radnicu menjačnice, pokušavajući da je opljačka.
Srbiju su nedavno pogodili požari, a prema rečima Danijela Aleksića iz Štaba za vanredne situacije u Boru i gradonačelnika Prokuplja Miroslava Antovića situacija je stabilna, sada se radi na raščišćavanju terena i proceni štete.
Komentari (0)