(VIDEO) Gošća Newsmax Balkans: Digitalno nasilje u Srbiji je u porastu, država nema adekvatan odgovor
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC) rekla je u emisiji Sinteza da je digitalno nasilje u porastu u svim sferama života, posebno kada je u pitanju nasilje prema ženama i devojčicama i da je jako važno da se uspostavi sistem koji može da ga prepozna kao krivično delo.
"Poražavajuća je činjenica da država Srbija nema adekvatan odgovor na tu vrstu nasilja i da prosto zanemaruje da se digitalno nasilje povećava, da ga ima sve više", rekla je Macanović u "Sintezi".
Prema njenim rečima, postoje države u Evropi koje ipak pokušavaju blagovremeno da reaguju.
"Imamo državu koja pet godina, ako ne i više, potpuno ignoriše to da ovaj problem postoji, da on eskalira i da će biti samo sve gore i gore. Trenutno nema nikakvog rešenja", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković rekla je da su najčešći oblici digitalnog nasilja sa kojim se suočavaju deca zloupotreba fotografija, pozivi i poruke od nepoznatih osoba, kao i ucene i pretnje eksplicitnim fotografijama.
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Kako je navela, država fokus stavlja na ono što su novčane prevare u digitalnom prostoru i na onaj deo koji se tiče dece kao žrtava u digitalnom prostoru, ali faktički se devojčice i žene ne prepoznaju.
"Ono što je problem, to je u stvari način na koji će se urediti sistem koji može da to podrži kao novo krivično delo. Imamo veliki otpor, bar je bio, od strane tužioca, posebno tužioca za visokotehnološki kriminal, koji su smatrali da će, ako se uvede digitalno nasilje kao krivično delo, to ozbiljno da poveća njihov posao, broj slučajeva koji se prijavljuju" ukazala je Macanović, navodeći da je nemoguće dokazati ova dela i nemoguće goniti učinioce ako nemate državni aparat iza sebe.
Šta bi žrtva digitalnog nasilja trebalo da uradi
Macanović je istakla da je jedini način na koji može da se zaustavi digitalno nasilje da žena kojoj se to dešava, proba da prikupi dokaze.
"Tu veliku pomoć i podršku ženama pruža ustvari njihova porodica, prijatelji, ukoliko stvarno dođe do tog objavljivanja, ukoliko oni dobiju tu vrstu snimka i fotografija, da odmah sve to zabeleže i naprave 'screenshot'. Takođe i devojke koje su ucenjenje da moraju nešto da urade, ili će u suprotnom biti objavljene njihove fotografije, da isto to urade i naprave 'screenshot' kao dokaz", pojasnila je gošća.
Ozbiljan porast digitalnog nasilja u školama
Macanović je navela da u Srbiji imamo ozbiljan porast digitalnog nasilja u školskom sistemu.
"Imate mlade koji barataju jako dobro ovim novim tehnologijama. Postoje programi koji će nečije telo da skinu. Ti programi su aplikacije na telefonu koje to bukvalno za manje od minuta urade. Očas posla možete nekome da napravite problem. Ne samo da su to bili dečaci u uzrastu od 14 godina koji su to radili svojim drugaricama, već su to radili svojim nastavnicama", navela je Macanović, dodajući da treba razumeti da to nisu prave fotografije, da su one zloupotrebljene i napravljene tako verovatno iz šale.
Digitalno nasilje kao krivično delo
Istakla je i da neće odustati od toga da digitalno nasilje postane krivično delo.
"Iskreno se nadamo da ćemo to uspeti sada, kada je Krivični zakonik u proceduri izmena, ali ako i ne prođe sada, nećemo od toga odustajati, zato što ovo jeste bitno. Ovo jeste ozbiljna potreba danas, u 21. veku. Da se na neki način proba da se ovako ogroman broj svega što se dešava, ipak na određeni način zaustavi", zaključila je Macanović.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Advokatska komora Srbije (AKS) izglasala je jednoglasno odluku o sedmodnevnoj potpunoj obustavi rada, u znak podrške zahtevima studenata koji mesecima blokiraju fakultete širom zemlje.
U centru Zemuna održana je petnaestominutna blokada saobraćaja, u znak sećanja na žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, a skup je, kao i prethodnog dana, obezbeđivala saobraćajna policija koja nije dozvoljavala vozačima da priđu učesnicima protesta.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, doneto je rešenje o zadržavanju kineskog državljanina zbog krivičnog dela nedozvoljene polne radnje, rečeno je Tanjugu u Trećem osnovnom javnom tužilaštvu.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da se u velikom broju škola širom Srbije vrše formalni i neformalni pritisci na zaposlene zbog najavljene potpune obustave rada i protestnog skupa "Učitelji i nastavnici su uz studente", zakazanog za ponedeljak, 20. januar u Beogradu.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Komentari (0)