(VIDEO) Gošća Newsmax Balkans: Digitalno nasilje u Srbiji je u porastu, država nema adekvatan odgovor

Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC) rekla je u emisiji Sinteza da je digitalno nasilje u porastu u svim sferama života, posebno kada je u pitanju nasilje prema ženama i devojčicama i da je jako važno da se uspostavi sistem koji može da ga prepozna kao krivično delo.

Autor:  

S. K. Ž.

|  

30.10.2024. 22:01

(VIDEO) Gošća Newsmax Balkans: Digitalno nasilje u Srbiji je u porastu, država nema adekvatan odgovor
Foto: Newsmax Balkans

"Poražavajuća je činjenica da država Srbija nema adekvatan odgovor na tu vrstu nasilja i da prosto zanemaruje da se digitalno nasilje povećava, da ga ima sve više", rekla je Macanović u "Sintezi".

Prema njenim rečima, postoje države u Evropi koje ipak pokušavaju blagovremeno da reaguju.

"Imamo državu koja pet godina, ako ne i više, potpuno ignoriše to da ovaj problem postoji, da on eskalira i da će biti samo sve gore i gore. Trenutno nema nikakvog rešenja", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.

Kako je navela, država fokus stavlja na ono što su novčane prevare u digitalnom prostoru i na onaj deo koji se tiče dece kao žrtava u digitalnom prostoru, ali faktički se devojčice i žene ne prepoznaju.

"Ono što je problem, to je u stvari način na koji će se urediti sistem koji može da to podrži kao novo krivično delo. Imamo veliki otpor, bar je bio, od strane tužioca, posebno tužioca za visokotehnološki kriminal, koji su smatrali da će, ako se uvede digitalno nasilje kao krivično delo, to ozbiljno da poveća njihov posao, broj slučajeva koji se prijavljuju" ukazala je Macanović, navodeći da je nemoguće dokazati ova dela i nemoguće goniti učinioce ako nemate državni aparat iza sebe.

Šta bi žrtva digitalnog nasilja trebalo da uradi

Macanović je istakla da je jedini način na koji može da se zaustavi digitalno nasilje da žena kojoj se to dešava, proba da prikupi dokaze.

Foto: Newsmax Balkans

"Tu veliku pomoć i podršku ženama pruža ustvari njihova porodica, prijatelji, ukoliko stvarno dođe do tog objavljivanja, ukoliko oni dobiju tu vrstu snimka i fotografija, da odmah sve to zabeleže i naprave 'screenshot'. Takođe i devojke koje su ucenjenje da moraju nešto da urade, ili će u suprotnom biti objavljene njihove fotografije, da isto to urade i naprave 'screenshot' kao dokaz", pojasnila je gošća.

Ozbiljan porast digitalnog nasilja u školama

Macanović je navela da u Srbiji imamo ozbiljan porast digitalnog nasilja u školskom sistemu.

"Imate mlade koji barataju jako dobro ovim novim tehnologijama. Postoje programi koji će nečije telo da skinu. Ti programi su aplikacije na telefonu koje to bukvalno za manje od minuta urade. Očas posla možete nekome da napravite problem. Ne samo da su to bili dečaci u uzrastu od 14 godina koji su to radili svojim drugaricama, već su to radili svojim nastavnicama", navela je Macanović, dodajući da treba razumeti da to nisu prave fotografije, da su one zloupotrebljene i napravljene tako verovatno iz šale. 

Digitalno nasilje kao krivično delo

Istakla je i da neće odustati od toga da digitalno nasilje postane krivično delo.

"Iskreno se nadamo da ćemo to uspeti sada, kada je Krivični zakonik u proceduri izmena, ali ako i ne prođe sada, nećemo od toga odustajati, zato što ovo jeste bitno. Ovo jeste ozbiljna potreba danas, u 21. veku. Da se na neki način proba da se ovako ogroman broj svega što se dešava, ipak na određeni način zaustavi", zaključila je Macanović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)