Zloupotrebe fotografija, pretnje i ucene najčešći vidovi digitalnog nasilja prema deci
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković rekla je da su najčešći oblici digitalnog nasilja sa kojim se suočavaju deca zloupotreba fotografija, pozivi i poruke od nepoznatih osoba, kao i ucene i pretnje eksplicitnim fotografijama.
Beković je rekla za Tanjug da se deca o iskustvu nasilja na internetu poveravaju pre svega nastavnicima jer u njih imaju najviše poverenja, dok su roditelji poslednja adresa kojoj se obraćaju po tom pitanju, kao i da kontakt centar dobija pozive i od roditelja i nastavnika, dok se deca javljaju onda "kada se više nema kud".
"Sama mogućnost da neko prijavi digitalno nasilje na anonimni broj telefona 19833 ohrabruje sve građane i decu da nam se obrate za pomoć i podršku", rekla je Beković.
Prva nacionalna kampanja o evropskom broju za nestalu decu u Srbiji 116000 pod nazivom "Da budemo svi na broju" biće predstavljena u petak u Evropskoj kući u Beogradu, a Olivera Miloš Todorović iz organizacije Astra kaže da je taj broj dostupan građanima non-stop.
Direktorka organizacije "Prijatelji dece Srbije" Iva Eraković kaže da na osnovu izveštaja Zaštitnika građana u Srbiji svako deseto dete u školi trpi nasilje. Zaštitnik građana Zoran Pašalić ističe da se građani najčešće žale na centre za socijalni rad i ministarstva.
Govoreći o pozivima, rekla je da ih svakodnevno primaju, te da se jedan deo odnosi na prijavu digitalnog nasilja, a drugi na potrebu za savetima, informacijama i tehničkom podrškom.
"Deca se najviše žale na zloupotrebu fotografija, ucene i pretnje eksplicitnim fotografijama, ali i da ih kontaktiraju nepoznate osobe, dok roditelji uglavnom pozivaju zbog prekomerne upotrebe interneta, odnosno zavisnosti od video igrica", objasnila je ona.
Prijava uz dokaze, skrinšotove i linkove
Objašnjavajući proceduru nakon prijave, Beković je rekla da je Centar putem aplikacije povezan sa nadležnim institucijama, odnosno Odeljenjem za visokotehnološki kriminal i Tužilaštvom i da se, po prijemu prijave, ti organi odmah obaveštavaju.
Beković je apelovala na sve građane da, prilikom podnošenja prijave, dostave i dokaze - skrinšotove ekrana i linkove, kako bi slučaj mogao da se procesuira.
"Dakle, nikada ne brišite neprimerene poruke i sadržaj, kao i ružne fotografije, već to čuvajte pre svega kao dokaz", istakla je ona.
Kada je reč o "bezazlenim internet šalama" koje mogu imati negativne posledice po dete na koje se odnose, Beković je rekla da je od velikog značaja uloga roditelja koji pri vaspitanju moraju deci da objasne da ono što je za njih smešno i šaljivo, za drugo dete može biti uvredljivo.
"Roditelji još pre kupovine digitalnog uređaja i puštanja deteta na internet moraju da mu objasne da, kao i u realnom svetu, ne sme nikoga da vređa i omalovažava, kao i da sav govor mržnje može da bude upotrebljen u procesu protiv njega", objasnila je Beković.
Ona je naglasila da roditelji moraju da budu upućeni u to šta se sve postavlja na internet, šta od toga njihova deca konzumiraju, s kim ćaskaju i zašto ih privlače određene igre, kao i da ukažu na opasnost od različitih internet izazova.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da se u velikom broju škola širom Srbije vrše formalni i neformalni pritisci na zaposlene zbog najavljene potpune obustave rada i protestnog skupa "Učitelji i nastavnici su uz studente", zakazanog za ponedeljak, 20. januar u Beogradu.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Komentari (0)