Alarmantan podatak: "Svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, ali ga 74 odsto njih nije prijavilo"
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je na konferenciji "Jednake, sigurne, osnažene" da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu prijavile.
Izvor: Tanjug |
25.11.2024. 11:35
Foto:Tanjug/Sava Radovanović
Dodala je i da je drugi podatak koji je za nju poražavajući to što je u Srbiji u poslednjih deset godina više od 400 ubijenih žena i to samo prema pisanju medija, a da je samo tri odsto njih prethodno prijavilo nasilje.
"Želim da ipak svi stavimo prst na čelo i razmislimo da li bi neke od njih makar bile žive danas i sedele možda ovde sa nama da su prethodno prijavile ili da je neko iz njihovog neposrednog okruženja koje svedoči o nasilju, to učinio umesto njih", rekla je Macura.
Dodala je da je cilj konferencije da se pošalje poruka da je vrhunski cilj izgraditi društvo bez nasilja i da su institucije sistema tu za sve žene i devojčice koje su žrtve nasilja i da imaju snažan odgovor na to nasilje, ali i da to što se se o nasilju u Srbiji danas više govori, prema njenim rečima, ne znači da ga ima više.
"Ja sam imala sreću i zadovoljstvo da na početku svog mandata razgovaram sa ministrima u Vladi Republike Srbije koji se bave ovom temom i ono što jeste važno je da nasilja ima manje nego što ga je bilo ranije, ali se o njemu više govori i to je dobro, zato što kroz dijalog koji ćemo voditi i kroz medije i institucije sistema možemo da ohrabrimo žrtve da prijave nasilje", navela je Macura.
Naglasila je da je podatak koji govori u prilog tome taj da je 32.000 hitnih mera izrečeno na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i da je izgradnja društva bez nasilja nemogući zadatak ukoliko se ne otvori dijalog u institucijama sa svim relevantnim sagovornicima, ali i da je kabinet koji vodi ove godine opredelio više od 100 miliona dinara kako bi podržao organizacije koje se bave sprečavanjem nasilja nad ženama.
"Sa moje strane, to su razgovori pre svega sa relevantnim i resornim ministrima u Vladi Republike Srbije, sa kojima sam se već do sada imala prilike da sretnem. To znači i razgovor sa medijima i pre svega sa organizacijama civilnog društva. Moja vrata su i dalje otvorena za sve koleginice i kolege u Vladi Republike Srbije. Želim da i njihova vrata budu otvorena za mene, da razmenjujemo ideje i da radimo zajedno na izgradnji društva bez nasilja", istakla je Macura.
Vučić: Nulta tolerancija prema nasilnicima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na otvaranju konferencije "Jednake. Sigurne. Osnažene", koja se održava povodom početka kampanje "16 dana borbe protiv nasilja nad ženama", da se smanjuje broj slučajeva nasilja nad ženama i poručio da je njegov politički zahtev nulta tolerancija prema nasilnicima.
"Jedan od mojih političkih zahteva za Vladu Srbije biće nulta tolerancija prema onima koji su provodili nasilje nad ženama i za koje postoji bilo kakav osnov sumnje da su provodili nasilje nad ženama, što znači da za takve nema mesta na visokim pozicijama u javnim institucijama", naglasio je Vučić.
Dodao je da to nije pitanje političke pripadnosti, nekih drugih ideala i nekih drugih verovanja.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura rekla je za Newsmax Balkans da je samo tri procenta žena u Srbiji prijavilo nasilje u porodici.
"Jer ako neko misli da postoji način da se fizički obračunava sa ženama, a da to prođe nekažnjeno ili da se pozove na neke druge svoje zasluge i da može da sačuva i zadrži isto ili da dobije još bolje mesto u hijerarhiji - da tako nešto nikada ne učinimo", istakao je Vučić.
Naveo je da se, prema najnovijim brojevima za 2024. godinu vidi da je za nijansu manje i primera nasilja nad ženama i izrečenih mera prilazaka nego što je bilo 2023. godine procentualno.
"Dakle, 26.950, što znači da će biti negde na nivou oko 30.000, što je za 2.000 manje. Svakako, ogroman broj i dalje. I ono što je važno, danas ima manje nasilja nego što ga je bilo ranije. Ali je dobro da govorimo još više, pa makar i utisak u javnosti bio da ga ima neuporedivo više, da bismo nasilje suštinski smanjili", istakao je Vučić.
Naglasio je da je zato o svakom nasilju neophodno javno govoriti, kao i da je neophodno da institucije deluju i da krivično-pravna odgovornost bude ne samo ustanovljena, već da svi nadležni organi svoj posao rade i do kraja stvari isteraju na čistac.
"Ali je takođe važno i čini mi se najvažnije od svega da postoji javna blasfemija, da postoji javna moralna osuda za sve one koji učestvuju u bilo kojem obliku nasilja nad ženama. Nemoguće je da bilo koji sportista, da bilo koji radnik u kulturi, zdravstveni radnik ili političar koji je provodio nasilje nad ženama sutra može potpuno normalno da nastavi kao da se ništa nije dogodilo i da se svi ponašamo kao da je reč o dobrom, običnom i normalnom čoveku", naveo je Vučić.
Dodao je da nam se to inače dešava u društvu zato što delimo neka druga uverenja sa tim ili zato što dugujemo nešto nekome zbog onoga što je učinio u prošlosti.
"Nasilnicima ne dugujemo ništa, onima koji misle da je moguće da se iživljavaju na ženama, da pokazuju svoje najgore osobine, a da za to ne snose odgovornost, nisu krivi samo oni, već smo krivi i mi ukoliko se sa njima po tom pitanju saglasimo", ukazao je Vučić.
Naveo je da manje od 15 odsto ukupnog broja devojčica nigde i nikome ne kaže da se nasilje dogodilo.
"Broj žena je, uveren sam, još mnogo veći. Mi tu onda imamo ozbiljan problem. Ako je 32.000 ljudi dobilo privremenu meru, to je više od 1 odsto muškaraca koji žive u ovoj zemlji. Ako ustanovimo da postoji još značajan broj onih dela koja nisu prijavljena, onih žena koje dalje trpe, devojčica koje dalje trpe, onda taj broj postaje dramatično veći. Zato je moja namera i moja želja da zamolim i sve devojčice i sve žene da prijave nasilnike. Može država i mora država da se izbori sa tim. Nije uvek država 100 odsto efikasna, ali postoje stvari u kojima mora da bude 100 odsto efikasna i daćemo sve od sebe da to uradimo", rekao je Vučić.
Dodao je da ljudima treba da bude jasno da su njihove karijere i njihovi životi u moralnom smislu okončani ukoliko izvrše nasilje nad ženama.
"Potrebno je da svi na nivou države i svi koji to možemo i koji to smatramo normalnim utičemo na to i govorimo ljudima kakva je to sramota i kakav je to užas", rekao je Vučić.
On je svakog oca, brata i supruga pozvao da razmisle kako bi se osećali da je njihova ćerka, majka, supruga ili sestra izložena takvom nasilju i da im nikada ne padne na pamet da preduzmu nasilje prema nekome.
"Mi moramo da donosimo oko toga potrebne i strožije mere, strožije zakone, moramo da govorimo o tome i moramo da se borimo za to da žene koje su sposobnije i odgovornije od nas ne budu izložene nasilju i da to sprečavamo po svaku cenu. U tom smislu i naši pravosudni organi i tužilaštvo koje je samostalni organ, moraju da imaju punu podršku države, kao i policija koja svoj posao mora da radi na najstrožiji mogući način", rekao je Vučić.
Istakao je da je važno pokazati čvrsto jedinstvo po tom pitanju, kao i koliko je to značajno za naše društvo i zemlju.
"I da se zajednički borimo svakoga dana protiv onih koji nasilju pribegavaju. I tu nema pardona. Mogao je da nam donese deset zlatnih medalja, mogao je da nam donese deset zlatnih lavova, mogao je da bude predsednik i vlade i države i kralj ove vlade ili države, naš odnos uvek mora da bude isti. Moramo da zaštitimo žene, moramo da zaštitimo devojčice i tu ne sme da bude nikakvih kompromisa", naglasio je Vučić.
Poslanici vlasti i opozicije potukli su se u Skupštini Srbije nakon što su i jedni i drugi u rukama držali natpise i poruke, koje su drugu stranu isprovocirale. Predsednica parlamenta Ana Brnabić nastavila je sednicu posle pauze kako bi se konsultovala sa šefovima poslaničkih grupa.
Dogovor je da se u ovom trenutku stopira Zdravitas, a da se u međuvremenu pripremi javnost, da Ministarstvo prosvete pripremi prezentaciju Društvu nastavnika fizičkog i Savezu učitelja i da se roditelji upoznaju sa njegovom suštinom, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Direktor službe za pripravnosti u vanrednim situacijama pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Finske Jusi Korhonen za Newsmax Balkans kaže da nema mesta panici zbog deljenja novog vodiča Pripreme za incidente i krize, namenjenog celokupnoj populaciji.
Uhapšena je i zadržana trinaesta osumnjičena J. S. M, povodom nesreće u Novom Sadu u kojoj je, u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.
Vlada Srbije je još u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je Tanjugu u Vladi.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da su predstavnici opozicije u vreme pauze zasedanja Parlamenta iščupali sve mikrofone, polomili ekran za vođenje sednice i učinili sve da unište salu odnosno onemoguće dalje održavanje sednice skupštine. Ona će, međutim, pokušati da je nastavi.
Novosadska opozicija zatražila je da se odmah suspenduju i privedu pravdi policajci koji su brutalno pretukli u policijskoj stanici Iliju Kostića (74), koga su pre toga uhapsili zbog njegovog protesta ispred zgrade tužilaštva i suda. Kostić je prethodno poprskao biber sprejom policajca.
Advokat Ivan Ninić podneo je krivičnu prijavu protiv policajaca koji su postupali prema privedenom Iliji Kostiću (74) zbog zlostavljanja i nanošenja teških telesnih povreda, a zatražio je i meru pritvora. Ministar policije Ivica Dačić tvrdi da lekari nisu utvrdili povrede starijeg Novosađanina.
Izricanje presude Urošu Blažiću, optuženom za masakr u selima kod Mladenovca kad je ubijeno devet i ranjeno 12 osoba, zakazano je za 12. decembar u 10 časova. Glavni pretres završen je u Specijalnom sudu u Beogradu.
Đorđe Miketić iz Inicijative "Most ostaje" objavio je na društvenoj mreži Iks da su pripadnici policijske brigade i UKP-a, rasterali aktiviste i građane koji su bili na blokadi Starog savskog mosta kako bi sprečili njegovo rušenje.
Zašto je posle 13 godina napustila Srpsku naprednu stranku? Zašto je ubeđena da Srbija mora da rudari litijum? Ko je sve u lancu odgovornih za tragediju u Novom Sadu? Odgovore tražimo od Zorane Mihajlović, profesorke i nekadašnje ministarke u Vladi Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u intervjuu na britanskom javnom servisu BBC da veruje u pomirenje u regionu, ali da ne veruje u vrstu narativa koji će uvek donositi nove političke sukobe i nove političke nevolje i koji imaju za cilj da nanesu štetu Srbiji i nacionalnim interesima.
Komentari (0)