(FOTO/VIDEO) Da li je neophodno da se udruženja "legitimišu" pre dolaska u Ministarstvo poljoprivrede?
Dok u srpskoj javnosti traje debata o tome koja udruženja poljoprivrednika imaju pravo da predstavljaju svoje članove pred državom, iz seoskih krajeva Srbije dolazi dramatično upozorenje: poljoprivrednici nemaju vremena za birokratiju, dok fiktivna gazdinstva sistematski gutaju milione iz budžeta.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede poručilo je da ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima, ali da će udruženja koja se obraćaju ministarstvu morati da "pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način". Ministarstvo je pozvalo sva udruženja koja podnose zahtev za zvaničan sastanak, da uz zahtev dostave i dokaz da su registrovani u Agenciji za privredne registre (APR), statut udruženja, kao i ukupan broj članova.
"Ministarstvo ne zatvara vrata poljoprivrednicima"
Da li je zaista neophodno da se udruženja "legitimišu" pre dolaska u ministarstvo i da li se ovakvim postupcima uspostavlja bolja komunikacija ili produbljuje jaz između dve, ne baš tako skladne strane, o tome smo razgovarali sa državnim sekretarom Ministarstva poljoprivrede, Željkom Radoševićem.
"Na to su nas navele dosadašnje prakse, imali smo iskustva koja su pokazivala da su sastanke tražili pojedinci i predstavnici 'udruženja', koji nijednim aktom nisu dokazivali reprezentativnost. To ne znači da ministarstvo zatvara vrata našim udruženjima, asocijacijama i poljoprivrednicima. Naprotiv, želimo da dovedemo da zajednički kreiramo najbolju agrarnu politiku i politiku ruralnog razvoja, u interesu naših poljoprivrednika. Da bi to postigli, udruženja moraju da budu reprezentativna, odnosno da imaju stvarne članove, da imaju definisano prisustvo i aktivnost na terenu, kao i da njihovi predstavnici na sastancima budu legitimno i legalno izabrani sa punim ovlašćenjem", rekao je naš sagovornik u emisiji "Otvori oči".
Foto: Milena ĐorđevićŽeljko Radošević
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede kaže da će se na ovaj način podići kvalitet komunikacije, kao i kredibilitet sastanaka. On je podsetio na slučaj da su dva predstavnika istog udruženja po istoj temi imali različite stavove.
"To je izazovno i šalje sliku javnosti , otvara prostor dezinformacijama i zloupotrebama, stoga tu oblast moramo urediti", naglasio je Radošević.
Foto: Milena ĐorđevićŽeljko Radošević
U Jutarnjem programu Newsmax Balkansa, čuli su se optužujući tonovi iz Bavaništa i Mačve - dva regiona sa snažnom poljoprivrednom tradicijom.
Predsednik Udruženja "Složni pikadinci" iz Bavaništa Jovan Jovanov i Mileta Slankamenac iz "Inicijative za opstanak poljoprivrednika" poručili su da je se suština problema prećutkuje, dok se raspravlja o reprezentativnosti udruženja.
Foto: Milena ĐorđevićMileta Slankamenac
"Mi ovde pričamo o papirologiji, a ne o tome kako pravi poljoprivrednici ne dobijaju ni dinara, dok fiktivna gazdinstva uzimaju subvencije i zemljište iz podzakupa, što je krivično delo", upozorio je Jovanov.
On ističe da su zahtevi upućeni Ministarstvu poljoprivrede još 2023. godine, ali da ključni problemi poput upisa parcela po drugom osnovu, dodatne podrške za semensku proizvodnju i obračuna sa lažnim gazdinstvima nisu rešeni. Upozorio je i na slučaj poljoprivrednika iz Kikinde koji je prijavio zloupotrebe, ali je zbog toga sam došao pod udar sistema.
"Krave na papiru" i prava muka na terenu
Jovanov je istakao da veliki broj pravih proizvođača, koji obrađuju desetine i stotine hektara, ne može da podnese zahtev za subvencije jer zemljište formalno nije u njihovom posedu zbog nerešenih pitanja sa katastrom.
"Ljudi rade 200 hektara, a ne mogu da dobiju ni regresiranu naftu jer im država ne priznaje ni pet hektara. To je apsurd", kazao je sagovornik naše televizije.
Foto: Milena ĐorđevićMileta Slankamenac
Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika je ocenio da je problem što institucije "ne rade svoj posao", dok se tržište mleka i mesa urušava pod pritiskom uvoza i "nevidljivih" marži i šverca.
“Cene otkupa su niže od proizvodnih troškova, a mali proizvođači su ostavljeni da propadnu. Mlečni govedari sa po 20 krava danas su ‘mali’, a nekad su sa pet važili za ozbiljne proizvođače”, upozorava Slankamenac.
Subvencije bez efekta i politika bez kontinuiteta
Poljoprivrednici naglašavaju da su subvencije postale alibi, a ne mehanizam razvoja.
"Dajte subvenciju, ali ako nema kontrole, to je bacanje para. Menjamo ministra i menjamo celu agrarnu politiku - to je neodrživo", kaže Jovanov.
Oni traže trogodišnji plan mera, jasnu viziju i predvidivost, bez koje - kako tvrde - ni jedan ozbiljan proizvođač ne može da opstane. Takođe, zahtevaju i potpunu transparentnost u vezi sa uvozom mleka i mesa, kao i inspekcijski nadzor nad tržištem.
Poljoprivrednici koji su krenuli na Sajam poljoprivrede u Bogatiću blokirali su jednu od ulica traktorima, a u jednom trenutku sukobili su se sa žandarmerijom.
Policija se povukla s blokada puta i dozvolila poljoprivrednicima da traktorima dođu u Novi Sad i pruže podršku studentima, jer je u petak još jedna devojka pregažena kolima na protestu u Beogradu. Paori su aplauzom dočekani, da bi kasnije zajedno odali poštu stradalima u padu nadstrešnice.
Poljoprivrednici žele dijalog, ali ne i birokratske zamke
Iako poručuju da su otvoreni za razgovor, sagovornici smatraju da insistiranje Ministarstva na "reprezentativnosti" udruženja bez jasnih pravila predstavlja izbegavanje odgovornosti.
"Mi nemamo vremena da vadimo papire po APR-u. Nama je bitno da se reše problemi na terenu, ne ko ima više članova", zaključio je Jovanov.
Udruženja upozoravaju da će, ukoliko se sistemski problemi ne reše, protesti biti neminovni.
Ipak, kako kažu - više bi voleli konkretan rad za sto nego traktore na ulici.
Šta je pozadina novog sukoba Izraela I Sirije i kako će se on završiti? Da li će izgradnja novih elektrana omogućiti dovoljno električne energije Srbiji? Hoće li dodatno zagrevanje zemlje za posledicu imati još ekstremnije klimatske pojave?
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tišina je moćnija od izgovorenih reči. Kako da pronađemo unutrašnji mir i veru? Zašto se kaže da je tišina nekada moćnija od izgovrenih reči? Koliko je važno da pođemo na put kroz sebe? Gost emisije: profesor književnosti, pisac i predavač Nenad Gugl.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Evropska unija ostaje u potpunosti posvećena koračanju rame uz rame sa Srbijom na njenom putu ka članstvu u Uniji, to je poruka odlazećeg ambasadora i šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelea Žiofra, saopšteno je iz te delegacije.
Premijer Đuro Macut rekao je za RTS da želi da Univerzitet proradi i radi i da je to za dobrobit našeg društva. Ističe da niko ne vrši represiju nad fakultetima, ali i da se ne sme dozvoliti da budu zaposednuti.
Zbog promenljivog vremena kolovozi mogu biti mestimično vlažni, pa je zato potrebna opreznija vožnja, a posebno u danima vikenda kada se intenzitet saobraćaj osetno pojačava, ističu iz AMSS.
Kakva je situacija u kulturi u Srbiji? Šta nas čeka i šta možemo da očekujemo teme su o kojima ćemo razgovarati sa poznatim izdavačem, Zoranom Hamovićem.
Postoji li univerzalna definicija majke? Može li se reći da je jedna mama hrabrija od druge, da je neka srećnija, otpornija, upornija? Da li je moguće upoređivati majčinstvo - najintimnije, najličnije, a ujedno i najizazovnije iskustvo? I da li ono što vidimo na Instagramu zaista oslikava stvarnost?
U Srbiji će biti promenljivo oblačno vreme sa periodima sunčanog vremena i uglavnom suvo, sa temperaturama od 12 do 29 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Na magistralnom putu Čačak - Kraljevo u Preljini dogodila se saobraćajna nezgoda kada se prevrnuo kamion sa prikolicom na kojoj su prevožena dva luskuzna automobila.
Dok gotovo sve zemlje Zapadnog Balkana beleže pad nataliteta i upozoravajuće demografske trendove, jedno pitanje postaje sve značajnije: Rađaju li žene danas manje dece nego početkom 21. veka – i zašto?
Komentari (0)