(VIDEO) Nestorović: Afera "Fajzergejt" sa kupovinom vakcina za EU početak obračuna Trampa sa evropskim elitama
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Još od početka pandemije virusa korona, Ursula fon der Lajen bila je na meti kritika zbog toga što je od američke kompanije Fajzer kupila velike količine vakcina po visokim cenama, kao i zbog toga što je navodno sakrila SMS poruke koje je razmenjivala sa direktorom te kompanije Albertom Burlom.
Slučaj je pokrenuo Njujork tajms, koji je zatražio da se prepiska između Fon der Lajen i Burle dostavi novinarima.
Farmaceutska kompanija Fajzer obustavila je razvoj leka protiv gojaznosti, nakon što je otkriveno da je učesnik ispitivanja medikamenta zadobio oštećenje jetre, koje je potencijalno povezano sa lekom.
U Evropskoj uniji 13 zemalja imalo je u 2023. godini problem sa prepunim zatvorskim ćelijama, najviše na Kipru, gde je stopa popunjenosti bila 226,2 odsto, dok je u Francuskoj iznosila 122,9, a u Italiji 119,1 odsto, objavio je Evrostat.
Sud Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije kojom je odbijen zahtev lista "Njujork tajms" za pristup SMS porukama između predsednice Komisije Ursule fon der Lajen i izvršnog direktora "Fajzera" Alberta Bourla, koje su razmenjene tokom pregovora o nabavci vakcina protiv koronavirusa.
Na pitanje da li afera "Fajzergejt" može da izazove najveći skandal od osnivanja EU, ukoliko se ispostavi da poruke sadrže kompromitujući sadržaj, profesor Nestorović odgovara:
"Velika je svota u pitanju, oko 35 milijardi dolara. Trebalo je da bude poručeno 900 miliona doza odmah, a još 900 miliona da bude rezervisano. Izgleda da je njen muž prijatelj sa Burlom. I sve je išlo dosta tajnovito. A kada je pukla afera, 2021. godine, čak četiri godine je trebalo da sudovi reaguju", navodi Nestorović.
Nestorović: Tipičan primer visoke korupcije
Evropska komisija je sve vreme odbijala da obelodani sadržaj tih poruka, pozivajući se na tumačenje da SMS poruke nisu zvanični dokumenti Evropske unije.
Profesor Nestorović podseća da je Komisija pokušavala da zaobiđe obavezu objavljivanja poruka upravo tim pravnim manevrom, iako je evropski ombudsman ranije ocenio da bi komunikacija morala da bude javna, jer se tiče odluka o trošenju javnog novca i zaštiti javnog zdravlja.
Foto: Newsmax Balkans
"To je tipičan primer visoke korupcije. Ogromna svota novca, netransparentno ugovaranje, bliske veze između najviših funkcionera i predstavnika korporacija", ocenjuje Nestorović. On ukazuje i na to da je odluka suda doneta tek pošto je Fon der Lajen reizabrana na funkciju, što, kako kaže, otvara sumnje da je objavljivanje presude tempirano politički.
"Očigledno je da je politika imala upliv i na sud. Čekalo se da ona dobije novi mandat, pa tek onda da presuda bude objavljena", ističe Nestorović.
Pravni efekti i potencijalni rasplet
Iako Sud EU nije naložio direktno objavljivanje sadržaja poruka, presudio je da je njihovo prikrivanje bilo nezakonito. Ombudsmani i mediji sada mogu da traže objavljivanje, a Njujork tajms, koji već poseduje deo prepiske, mogao bi da je objavi ukoliko se uklone pravne prepreke.
Prema rečima profesora Nestorovića, u slučaju se pominju i privatne veze - navodno, muž Ursule fon der Lajen ima poslovne odnose sa Fajzerom, što dodatno komplikuje čitavu situaciju.
"Radi se o uplivima privatnih interesa u odlučivanje o javnim sredstvima", upozorava Nestorović.
Foto: Newsmax Balkans
On ukazuje i na širi geopolitički kontekst:
"Mnogi evropski lideri su se distancirali od Donalda Trampa, a Evropska unija gotovo da je u neobjavljenom ratu sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ova afera dolazi u trenutku kada američki centri moći, bliski Trampu, otvaraju front protiv evropskih elita", navodi on.
Posledice po političku budućnost EU
Nestorović smatra da će uslediti još afera i da sve neće proći bez političkih posledica. „EU ima jaku unutrašnju opoziciju – Orban, Fico, Meloni… Svi oni bi mogli da iskoriste ovu priliku za jačanje sopstvenih pozicija i dovođenje u pitanje legitimiteta sadašnjeg rukovodstva EU“, zaključuje profesor.
Prema njegovim rečima, ukoliko se ispostavi da poruke sadrže dokaze o nelegalnim dogovorima ili zloupotrebama moći, to bi moglo predstavljati najveći politički potres u istoriji Evropske unije.
Gostovanje dr Branimira Nestorovića pogledajte u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Pripadinici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP Srbije uhapsili su M. J. (37) iz Beograda jer je pre nekoliko dana uputio pretnje glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu ove godine, u poređenju sa istim mesecom lani, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je 13. jula određeno zadržavanje K. P. (28), koji se sumnjiči da je počinio teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila.
U Višem sudu u Beogradu danas saslušanjem devet svedoka nastavljeno suđenje trojici optuženih da su od polovine januara do 4. februara prošle godine u KPZ "Padinska skela - stari deo" zlostavljali i ubili oštećenog S. B.
Prema poslednjim istraživanjima Cesida, 46 odsto građana bi glasalo "za", a 44 odsto trenutno bi bilo protiv članstva Srbije u Evropskoj uniji. Jelica Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji smatra da postoji stabilnost u ovim statističkim podacima.
Kako je Kremlj doživeo Trampove nove pretnje carinama i kakav će biti odgovor Rusije? Da li će okrugli sto o izbornim uslovima, na koji je pozvao Narodni pokret Srbije, ujediniti ili razjediniti učesnike? Kako se hepatitis A našao u zamrznutom voću iz Srbije namenjenom nemačkom tržištu?
Filijala Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) za grad Beograd će od srede, 16. jula, zbog radova biti privremeno iseljena iz Nemanjine 30.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica "Ivanović" u mestu veliki Borak, Barajevo, zbog sumnje da nisu postavili propisane uređaje za zaštitu od požara.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je da će pljuskovi i grmljavine koji se na području Srbije očekuju u sredu uveče i tokom noći ka četvrtku lokalno biti intenzivniji, praćeni gradom, jakim ili olujnim vetrom i velikom količinom padavina (od 20 do 40mm) za kratko vreme.
U Višem sudu u Beogradu završeno je pripremno ročište pred početak suđenja muškarcu koji se 16. januara u Ruzveltovoj ulici, tokom tišine za stradale u padu nadstrešnice u Novom Sadu, automobilom zaleteo u okupljene i udario studentkinju S. P.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Komentari (0)