(VIDEO) Nestorović: Afera "Fajzergejt" sa kupovinom vakcina za EU početak obračuna Trampa sa evropskim elitama

Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.

Autor:

M. K.

15.05.2025. 15:02

(VIDEO) Nestorović: Afera "Fajzergejt" sa kupovinom vakcina za EU početak obračuna Trampa sa evropskim elitama

Još od početka pandemije virusa korona, Ursula fon der Lajen bila je na meti kritika zbog toga što je od američke kompanije Fajzer kupila velike količine vakcina po visokim cenama, kao i zbog toga što je navodno sakrila SMS poruke koje je razmenjivala sa direktorom te kompanije Albertom Burlom.

Slučaj je pokrenuo Njujork tajms, koji je zatražio da se prepiska između Fon der Lajen i Burle dostavi novinarima.

Na pitanje da li afera "Fajzergejt" može da izazove najveći skandal od osnivanja EU, ukoliko se ispostavi da poruke sadrže kompromitujući sadržaj, profesor Nestorović odgovara:

"Velika je svota u pitanju, oko 35 milijardi dolara. Trebalo je da bude poručeno 900 miliona doza odmah, a još 900 miliona da bude rezervisano. Izgleda da je njen muž prijatelj sa Burlom. I sve je išlo dosta tajnovito. A kada je pukla afera, 2021. godine, čak četiri godine je trebalo da sudovi reaguju", navodi Nestorović.

Nestorović: Tipičan primer visoke korupcije

Evropska komisija je sve vreme odbijala da obelodani sadržaj tih poruka, pozivajući se na tumačenje da SMS poruke nisu zvanični dokumenti Evropske unije.

Profesor Nestorović podseća da je Komisija pokušavala da zaobiđe obavezu objavljivanja poruka upravo tim pravnim manevrom, iako je evropski ombudsman ranije ocenio da bi komunikacija morala da bude javna, jer se tiče odluka o trošenju javnog novca i zaštiti javnog zdravlja.

Foto: Newsmax Balkans

"To je tipičan primer visoke korupcije. Ogromna svota novca, netransparentno ugovaranje, bliske veze između najviših funkcionera i predstavnika korporacija", ocenjuje Nestorović. On ukazuje i na to da je odluka suda doneta tek pošto je Fon der Lajen reizabrana na funkciju, što, kako kaže, otvara sumnje da je objavljivanje presude tempirano politički.

"Očigledno je da je politika imala upliv i na sud. Čekalo se da ona dobije novi mandat, pa tek onda da presuda bude objavljena", ističe Nestorović.

Pravni efekti i potencijalni rasplet

Iako Sud EU nije naložio direktno objavljivanje sadržaja poruka, presudio je da je njihovo prikrivanje bilo nezakonito. Ombudsmani i mediji sada mogu da traže objavljivanje, a Njujork tajms, koji već poseduje deo prepiske, mogao bi da je objavi ukoliko se uklone pravne prepreke.

Prema rečima profesora Nestorovića, u slučaju se pominju i privatne veze - navodno, muž Ursule fon der Lajen ima poslovne odnose sa Fajzerom, što dodatno komplikuje čitavu situaciju.

"Radi se o uplivima privatnih interesa u odlučivanje o javnim sredstvima", upozorava Nestorović.

Foto: Newsmax Balkans

On ukazuje i na širi geopolitički kontekst:

"Mnogi evropski lideri su se distancirali od Donalda Trampa, a Evropska unija gotovo da je u neobjavljenom ratu sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ova afera dolazi u trenutku kada američki centri moći, bliski Trampu, otvaraju front protiv evropskih elita", navodi on.

Posledice po političku budućnost EU

Nestorović smatra da će uslediti još afera i da sve neće proći bez političkih posledica. „EU ima jaku unutrašnju opoziciju – Orban, Fico, Meloni… Svi oni bi mogli da iskoriste ovu priliku za jačanje sopstvenih pozicija i dovođenje u pitanje legitimiteta sadašnjeg rukovodstva EU“, zaključuje profesor.

Prema njegovim rečima, ukoliko se ispostavi da poruke sadrže dokaze o nelegalnim dogovorima ili zloupotrebama moći, to bi moglo predstavljati najveći politički potres u istoriji Evropske unije.

Gostovanje dr Branimira Nestorovića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)