Niš godišnje plaća milion evra odštete građanima zbog ujeda napuštenih pasa, na snagu stupile strože kazne za vlasnike

Grad Niš svake godine plaća million evra odštete građanima zbog ujeda napuštenih pasa. Procenjuje se da ih je na ulicama sada oko tri hiljade, a o rešenju ovog problema, govori se decenijama unazad.

19.05.2025. 18:58

Niš godišnje plaća milion evra odštete građanima zbog ujeda napuštenih pasa, na snagu stupile strože kazne za vlasnike

Niš još nema azil za pse, a u Prihvatilištu, koje radi u okviru Javno-komunalnog preduzeća (JKP) Medijana, trenutno može privremeno da boravi svega 140 pasa. 

Početkom juna, kapaciteti će biti prošireni za još 90 mesta, što će omogućiti još veći broj sterilizacija i kastracija, koje su, i za vlasničke pse, u Nišu - besplatne. 

I ne samo to. Ovde će biti otvorena i najsavremenija veterinarska ambulanta, kupaonica za sređivanje pasa i intenzivna nega za boravak posle operacija.

"Posle desetak godina smo sa kapaciteta od 70 pasa, u samo jednoj godini ćemo doći do kapaciteta 300. Zašto je potrebno da građani uopšte znaju zbog čega je nama potreban kapacitet od 300, 400 ili 500 pasa? Zato što je kapacitet direktno vezan uz broj sterilizacija koje mogu da se obave u toku godine. Kao primer navodim da smo od početka godine odradili 360 sterilizacija. Od toga je 260 sterilizacija napuštenih pasa sa javnih površina i 100 vlasničkih pasa", naveo je za Newsmax Balkans Miroslav Đokić iz JKP Medijana.

Prema njegovim rečima, to neće rešiti trenutno stanje broja napuštenih pasa na javnim površinama, ali će sprečiti eskalaciju ovog problema.

Vlasnički psi izbačeni na ulicu

Na niškim ulicama je sve više napuštenih pasa, iako se godinama unazad čipuju i sterilišu.

Novi su, kako tvrde nadležni, uglavnom bili vlasnički, pa izbačeni na ulicu. Problem je sve veći zbog neodgovornog vlasništva, pa je Niš možda i jedini grad u Srbiji gde je kastracija i sterilizacija besplatna i za vlasničke pse.

"Vlasnički psi se besplatno kastriraju, sterilišu i isto se čipuju ako nisu čipovani, vakcinišu se protiv besnila i u roku od sat vremena se vraćaju vlasniku na dalje čuvanje, naravno. U poslednje vreme veliki je odaziv jer smo imali dobru medijsku kampanju. Imamo po pet do šest sterilizacija skoro svakodnevno vlasničkih pasa", istakla je Aleksandra Jovanović iz JKP Medijana.

Strože kazne za vlasnike

Strože kazne već su počele da se primenjuju, pa se vlasnicima koji psa ostave na ulici naplaćuje boravak u prihvatilištu koji, u zavisnosti od broja dana, može da bude i 90.000 dinara.

Ovo je samo jedan od načina da se reši problem neodgovornog vlasništva, pa i višedecenijski problem napuštenih pasa koji je i finansijski, jer grad svake godine plaća milion evra za odštete zbog ujeda.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)