Kraljevo godinama muči muku sa psima lutalicama - za sada bez odgovora za neodgovorno vlasništvo

Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.

Izvor: RTS

10.05.2025. 16:48

Kraljevo godinama muči muku sa psima lutalicama - za sada bez odgovora za neodgovorno vlasništvo

Napušteni psi, u čoporima, u svim krajevima grada. To je godinama realnost Kraljevčana. Neki psi dugo žive na ulicama, a stalno se pojavljuju i novi.

Građani kažu - ima ih mnogo.

"Žao mi je što su lutalice, samo ću to da kažem. Mnogo mi je žao jer ih ima ovoliko".

"Mnogo ih je zaista na ulici, ali nisu oni krivi i u principu nisu agresivni, ne mogu da kažem da jesu. Ja ima psa ali me do sad nikad nisu napali. Ali bi taj problem trebalo definitivno trebalo da se reši zbog dece na trgu i zbog svega, jer nikad ne znate šta može da se desi", pričaju meštani.

Kada se novi pas pojavi na ulici, gradska čistoća je dužna da ga uhvati, odvede u prihvatilište, steriliše, neguje dok rana ne zaraste, vakciniše, a zatim mora da ga vrati na mesto odakle ga je uzela. Onima, koji su obeleženi, očitaju i čipove.

"Uglavnom se radi o vlasničkim psima. Nalazili smo pse iz, baš iz različitih gradova, nalazili smo pse iz Sombora, iz Novog Pazara, iz Sjenice, nalazili smo pse iz Lučana, iz Ivanjice. Tako da, kao što rekoh, naša obaveza je da očitamo te čipove, napravimo jedan spisak i jednom u mesec dana pošaljemo nadležnim inspekcijama isti taj spisak", navodi za RTS Novica Lišanin, direktor JKP Čistoća Kraljevo.

Kazna za napuštanje životinje čiji opstanak zavisi od čoveka je od pet do 50.000 dinara, propisao je Zakon o dobrobiti životinja. Propisao je i da veterinarska inspekcija treba da podnese prijavu protiv neodgovornih vlasnika.

Sterilizacija jedino rešenje

I kraljevačko udruženje za zaštitu životinja "Spaske" nedavno je pisalo veterinarskoj inspekciji jer su, kako kažu, ustanovili da pse na teritoriju Kraljeva ne puštaju samo neodgovorni vlasnici.

"U januaru sam imala situaciju da sam pronašla pse čipovane na grad Čačak. Tamo su oni kastrirani, znači sterilisani. Dva dana posle sterilizacije su ubačeni na teritoriju grada Kraljeva", naglašava Danijela Jović, iz Udruženja za zaštitu životinja "Spaske".

I to je, kažu u Udruženju, samo poslednji primer da se psi koje su službe uhvatile na teritoriji drugog grada nađu u Kraljevu. Ipak, saglasni su da je neodgovorno vlasništvo najveći problem.

"Jedino rešenje je obavezna sterilizacija svih pasa, i vlasničkih i napuštenih. I naravno rad nadležnih institucija koje su zadužene za kažnjavanje", ističe Danijela Jović.

To nije uvek jednostavno utvrditi jer mnogi vlasnici ne čipuju pse. Iako je tu obavezu propisao Zakon o veterinarstvu i za njeno kršenje predvideo kaznu od 5 do 50 hiljada dinara.

Odgovor Ministarstva poljoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede naknadno je RTS odgovorilo da je Veterinarska inspekcija tog ministarstva za pet godina (u periodu od 2020. do 2024. godine) podnela 72 prekršajne prijave protiv neodgovornih vlasnika.

Od toga, 18 postupaka je rešeno, a po jednoj prijavi je obustavljen postupak.

Gledajući samo prošlu godinu, Veterinarska inspekcija je podnela 15 prekršajnih prijava protiv nesavesnih vlasnika.

Rešeno je šest postupaka, a dve prijave su odbijene.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)