(VIDEO) Izmena Zakona o sprečavanju porodičnog nasilja: "Već ima dobrih stvari, ali je najveći problem ljudski faktor"

Nakon poslednjeg slučaja nasilja nad ženom u Arilju, otvara se pitanje primene Zakona o sprečavanju porodičnog nasilja. Za Newsmax Balkans ministarka Tatjana Macura i advokatica Sigurne kuće Tijana Kostić, objasnile su sve o mogućim izmenama i razlozima zbog kojih žene retko prijavljuju nasilje.

Autor:

D. A.

20.05.2025. 13:34

(VIDEO) Izmena Zakona o sprečavanju porodičnog nasilja: "Već ima dobrih stvari, ali je najveći problem ljudski faktor"

"Najavila sam i ranije proizvod razgovora između mene i aktuelnog ministra pravde koji je zainteresovan za temu sprečavanja nasilja u porodici. Pre svega, uzećemo u obzir sugestije stručnih institucija, odnosno onih koji su na prvoj liniji fronta odbrane žrtava nasilja. Na taj način ćemo prikupiti informacije u kom pravcu treba da ide izmena zakona o sprečavanju porodičnog nasilja", objasnila je ministarka Macura u emisiji "Otvori oči". 

Kako je istakla, jedan od predloga izmena koji bi eventualno mogao da se iznese, jeste da se pritvor za osumnjičene za nasilje u porodici produži sa 30 na 60 dana. 

"Na taj način bi se dalo dovoljno vremena institucijama, tužiocima i samoj žrtvi daju prostor da se na pravi način reaguje", rekla je Macura i dodala da je od 2017. godine od kad je ovaj zakon u promeni smanjen broj ubijenih žena, što ne može da izazove ushićenje, ali je svakako bolja situacija. 

Printscreen: Newsmax BalkansTatjana Macura

Prema rečima advokatice Kostić, nema toliko propusta u samom zakonu već je najveći problem u ljudskom faktoru. 

"Zakon o sprečavanju porodičnog nasilja ima dosta dobrih stvari, kao što je besplatna pravna pomoć za žrtve nasilja, obavezne hitne reakcije, određivanje pritvora kako se ne bi ponovilo krivično delo. Problem je ljudski faktor u našem društvu", rekla je Kosić. 

Kako objašnjava, to je što ne preduzimamo odmah sve mere i puštamo da se žrtva sama upusti u sudski postupak bez adekvatne pravne pomoći. 

Printscreen: Newsmax BalkansTijana Kostić

Takođe, u istraživanjima se navodi da su i dalje žene starije od 46 godina u većem riziku da budu ubijene, što pokazuje šest ubistva u ovoj godini u kojima su upravo žrtve iz te starosne grupe.

Ministarka Macura navodi da pretpostavlja, na osnovu i drugih istraživanja koja je njen kabinet sprovodio, da su u pitanju žene koji nisu izlazile na tržište rada i ekonomski su neaktivne. 

"Ono što žrtva nasilja treba da zna je kada potraži pomoć od institucija, oni će je svakako uputiti u to na koji način može da bude ekonomski aktivnija  jer postoje posebni programi na koji način se žrtvama pruža podrša i od nacionalne službe za zapošljavanje", objasnila je sagovornica Macura.

Gostovanje Tatjane Macure i Tijane Kostić možete pogledati u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)