(VIDEO) Macura za Newsmax Balkans: Čak 37 odsto žena žrtava nasilja traži pomoć u verskim zajednicama
Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.
Tokom prazničnih dana i ove godine zabeležen je povećan broj slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama.
Ovu činjenicu potvrđuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Iako je u Srbiji na snazi nekoliko zakona koji mogu da pomognu žrtvama nasilja i koji se neposredno bave žrtvama nasilja, a pored krivičnog zakonika postoji i Zakon o nasilju u porodici, ova tema i dalje je među prvima.
Ministarka zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura istakla je da zbog takvog stanja kabinet koji vodi uoči praznnika ohrabruje žrtve da prijavjuju nasilje.
Nasilje nad ženama postalo je svakodnevica u Srbiji i regionu. Istraživanja pokazuju da tek svaka peta žena u Srbiji koja doživi partnersko nasilje odluči da prijavi nasilnika. O ovoj temi razgovarali smo sa koordinatorkom Sigurne kuće Vesnom Stanojević.
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura istakla je da ta opština ima najveću stopu nataliteta u zemlji.
"Kada je praznična atmosfera povećava se broj slučajeva nasilja, ne samo u porodici, nego i uopšte. Kabinet koji vodim ima i jednu kampanju da uoči nekih većih praznika da govorimo o tome i ohrabrimo žrtve nasilja i one koje imaju saznanje da se nekome drugom nasilje dešava, da nasilje prijave institucijama sistema. Institucije sistema nemaju ograničeno radno vreme i u tom smislu rade 24 sata, sedam dana u nedelji i stoje na raspolaganju svima onima koji se nađu u nekoj situaciji koja je nasilna. Bez obzira na to što se o nasilju danas govori više nego ranije, te se stiče utisak da nasilja ima više nego što ga je bilo, njega u praksi ima manje", navela je ministarka.
Dati značaj institucijama koje su na prvoj liniji odbrane
Dodala je da su za to zaslužni mediji koji odgovorno izveštavaju o ovim temama, ali i dodatno zalaganje institucija sistema da se podigne svest o tome da se nasilje prijavljuje nadležnim institucijama.
"Podizanje poverenja prema institucijama mora da bude zadatak institucija sistema, potrebno je da one budu mnogo otvorenije za komunikaciju sa građanima. Zato smo od trenutka kada je formiran kabinet koji se bavi ovom temom pokušali da osmislimo mehanizam kako da podignemo poverenje u institucije, da motivišemo žrtve nasilja i one koji nasilju svedoče, da ga prijave. Jedan od načina je da imamo stalnu kampanju, da je vodimo i na lokalnom nivou sa organizacijama civilnog društva koje se bave ovom temom, ali i da dajemo značaj institucijama koje su neposredno na prvoj liniji odbrane žrtava od nasilja", pojasnila je Macura.
Dodala je da su to socijalne službe i policija.
"Tu su i zdravstvene ustanove, gde veoma često završe žrtve fizičkog nasilja i zatraže pomoć, pa su zdravstveni radnici u stvari u obavezi, čak i ako žrtva ne prijavi nasilje, a sumnjaju da se nasilje dogodilo, da ga prijave", istakla je Macura.
Printscreen: Newsmax Balkans
Ministarska je rekla da se veliki broj žena obraća za pomoć verskim zajednicama.
"Naš zadatak nije samo da u medijima razgovaramo o podizanju svesti o nasilju, nego i sa onim organizacijama i institucijama sistema koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Veliki broj žena obraća se svojim sveštenicima i traži od njih podršku i pomoć. Čak 37 odsto žena koje su bile žrtve nasilja obraćaju se verskim zajednicama", ukazala je minstarka.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodala je da oni pokušavaju da uspostave dijalog sa njima.
"Te organizacije bi mogle da daju snažan doprinos u podršci žrtvama, da se javljaju institucijama, da ih edukujemo, da ih informišemo na koji način to mogu da urade", ukazala je Macura.
Nasilje nedopustivo za sve
Macura je navela da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici usvojen u novembru 2016. godine.
"Stupio je na snagu polovinom 2017. godine i od tada se primenjuje. Na osnovu njega, prošle godine izrečeno je preko 30.000 hitnih mera", istakla je Macura.
Govoreći o nasilju do kog dolazi na protestima, Macura je istakla da mora da postoji lična odgovornost.
"Imali smo nekoliko situacija, upravo iz ovih protesta koji se dešavaju na ulici, gde vidite da su ljudi koji su labilni imali neke ili su imali sklonost ka incidentima, zato što pod pritiskom takve atmosfere ne umeju drugačije da odreaguju. U vreme kada su ti incidenti bili nešto intenzivniji govorila sam da više nije pitanje da li ćemo imati incidentne situacije na ulici, nego kada. Ne možete s jedne strane da pričate da se borite protiv nasilja, a da bacate suzavac u parlamentu. To prosto nije objašnjivo. Nema ni sa druge strane nevinih, ali hoću da kažem da je nasilje kao takvo nedopustivo za sve", zaključila je ministarka.
Gostovanje ministarke Tatjane Macure pogledajte u videu:
Mlađa ženska osoba, državljanka Srbije, poginula je u Budvi kada se odvezala sa sajle tokom parasejlinga i sa više od 50 metara pala u vodu, prenose crnogorski mediji.
Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže da izbori nisu dobro rešenje u ovom trenutku, jer bi se stvorila atmosfera da će neko da pokrade izbore, dok Anna Oreg iz Pokreta slobodnih građana smatra da je trenutak dobar, ali da ih SNS ne želi zbog pada rejtinga.
I pre sastanka predstavnika studenata i Univerziteta u Beogradu koji je najavljen za četvrtak, velika previranja dešavaju se na fakultetima. Ukupno je pet visokoškolskih ustanova u Beogradu čiji su profesori glasali većinski za početak nadoknade nastave, čemu se studenti u blokadi protive.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno i nestabilno, mestimično sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom, a lokalno se očekuje veća količina padavina za kratak vremenski period, kao i pojava sugradice i grada sa najvećom verovatnoćom na zapadu i jugozapadu Srbije, kao i u delovima Šumadije.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke saopštilo je, povodom posete specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine Petera Sorensena Berlinu, da nastavlja da podržava nasleđe bivšeg kancelara Olafa Šolca u vezi sa procesom normalizacije između Kosova i Srbije.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je da su pripadnici kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili dve osobe zbog sumnje da su se bavile neovlašćenom proizvodnjom i prodajom narkotika.
Javno komunalno preduzeće "Parking servis" apeluje na vlasnike automobila da, zbog obeležavanja Vaznesenja Hristovog, krsne slave Beograda, Spasovdana, pomere svoja vozila sa trase Litije iz ulica oko Vaznesenjske crkve.
Srpkinje su među vodećima u Evropi po stopi oboljevanja od karcinoma grlića materice. Oboljevaju mlade žene u drugoj i trećoj deceniji života i to najčešće zbog ranog stupanja u seksualne odnose, izjavila je specijalista patologije na VMA dr Biserka Vukomanović Đurđević.
Novosadska policija zaplenila je deset litara amfetaminskog ulja i više od tri kilograma ekstazija i tom prilikom uhapsila D. A. (49) iz Loznice, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Čamac koji je učestvovao u teškoj plovidbenoj nezgodi sa baržom 5. jula 2024. godine na reci Savi, a u kojoj su stradali kumovi Srđan Radosavljević i Jadranka Mor, izvučen je iz reke u prisustvu javnog tužioca. U toku je saobraćajno-tehničko veštačenje radi utvrđivanja okolnosti nesreće.
Nakon brojnih prijava građana Subotice u poslednjih nedelju dana, a u cilju sprečavanja širenja panike među građanima na pojavu insekta koji podseća na stršljena Sekteratijat za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj saopštio je da nema mesta za paniku, jer se ne radi o stršljenu.
Od juna ove godine, Elektrodistribucija Srbije prelazi sa mesečnog na tromesečno očitavanje brojila za većinu korisnika. Iako će očitavanje biti ređe, građani će i dalje svakog meseca dobijati račune, ali na osnovu procenjene potrošnje.
Komentari (0)