(VIDEO) Macura za Newsmax Balkans: Čak 37 odsto žena žrtava nasilja traži pomoć u verskim zajednicama

Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.

05.05.2025. 21:14

(VIDEO) Macura za Newsmax Balkans: Čak 37 odsto žena žrtava nasilja traži pomoć u verskim zajednicama

Tokom prazničnih dana i ove godine zabeležen je povećan broj slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama.

Ovu činjenicu potvrđuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku. 

Iako je u Srbiji na snazi nekoliko zakona koji mogu da pomognu žrtvama nasilja i koji se neposredno bave žrtvama nasilja, a pored krivičnog zakonika postoji i Zakon o nasilju u porodici, ova tema i dalje je među prvima.

Ministarka zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura istakla je da zbog takvog stanja kabinet koji vodi uoči praznnika ohrabruje žrtve da prijavjuju nasilje.

"Kada je praznična atmosfera povećava se broj slučajeva nasilja, ne samo u porodici, nego i uopšte. Kabinet koji vodim ima i jednu kampanju da uoči nekih većih praznika da govorimo o tome i ohrabrimo žrtve nasilja i one koje imaju saznanje da se nekome drugom nasilje dešava, da nasilje prijave institucijama sistema. Institucije sistema nemaju ograničeno radno vreme i u tom smislu rade 24 sata, sedam dana u nedelji i stoje na raspolaganju svima onima koji se nađu u nekoj situaciji koja je nasilna. Bez obzira na to što se o nasilju danas govori više nego ranije, te se stiče utisak da nasilja ima više nego što ga je bilo, njega u praksi ima manje", navela je ministarka.

Dati značaj institucijama koje su na prvoj liniji odbrane

Dodala je da su za to zaslužni mediji koji odgovorno izveštavaju o ovim temama, ali i dodatno zalaganje institucija sistema da se podigne svest o tome da se nasilje prijavljuje nadležnim institucijama.

"Podizanje poverenja prema institucijama mora da bude zadatak institucija sistema, potrebno je da one budu mnogo otvorenije za komunikaciju sa građanima. Zato smo od trenutka kada je formiran kabinet koji se bavi ovom temom pokušali da osmislimo mehanizam kako da podignemo poverenje u institucije, da motivišemo žrtve nasilja i one koji nasilju svedoče, da ga prijave. Jedan od načina je da imamo stalnu kampanju, da je vodimo i na lokalnom nivou sa organizacijama civilnog društva koje se bave ovom temom, ali i da dajemo značaj institucijama koje su neposredno na prvoj liniji odbrane žrtava od nasilja", pojasnila je Macura.

Dodala je da su to socijalne službe i policija.

"Tu su i zdravstvene ustanove, gde veoma često završe žrtve fizičkog nasilja i zatraže pomoć, pa su zdravstveni radnici u stvari u obavezi, čak i ako žrtva ne prijavi nasilje, a sumnjaju da se nasilje dogodilo, da ga prijave", istakla je Macura.

Printscreen: Newsmax Balkans

Ministarska je rekla da se veliki broj žena obraća za pomoć verskim zajednicama.

"Naš zadatak nije samo da u medijima razgovaramo o podizanju svesti o nasilju, nego i sa onim organizacijama i institucijama sistema koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Veliki broj žena obraća se svojim sveštenicima i traži od njih podršku i pomoć. Čak 37 odsto žena koje su bile žrtve nasilja obraćaju se verskim zajednicama", ukazala je minstarka.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodala je da oni pokušavaju da uspostave dijalog sa njima.

"Te organizacije bi mogle da daju snažan doprinos u podršci žrtvama, da se javljaju institucijama, da ih edukujemo, da ih informišemo na koji način to mogu da urade", ukazala je Macura.

Nasilje nedopustivo za sve

Macura je navela da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici usvojen u novembru 2016. godine.

"Stupio je na snagu polovinom 2017. godine i od tada se primenjuje. Na osnovu njega, prošle godine izrečeno je preko 30.000 hitnih mera", istakla je Macura.

Govoreći o nasilju do kog dolazi na protestima, Macura je istakla da mora da postoji lična odgovornost.

"Imali smo nekoliko situacija, upravo iz ovih protesta koji se dešavaju na ulici, gde vidite da su ljudi koji su labilni imali neke ili su imali sklonost ka incidentima, zato što pod pritiskom takve atmosfere ne umeju drugačije da odreaguju. U vreme kada su ti incidenti bili nešto intenzivniji govorila sam da više nije pitanje da li ćemo imati incidentne situacije na ulici, nego kada. Ne možete s jedne strane da pričate da se borite protiv nasilja, a da bacate suzavac u parlamentu. To prosto nije objašnjivo. Nema ni sa druge strane nevinih, ali hoću da kažem da je nasilje kao takvo nedopustivo za sve", zaključila je ministarka.

Gostovanje ministarke Tatjane Macure pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)