(VIDEO) Koordinatorka Sigurne kuće o tome zašto žene ne prijavljuju nasilje: Ćute zbog stida, straha i emotivne boli

Nasilje nad ženama postalo je svakodnevica u Srbiji i regionu. Istraživanja pokazuju da tek svaka peta žena u Srbiji koja doživi partnersko nasilje odluči da prijavi nasilnika. O ovoj temi razgovarali smo sa koordinatorkom Sigurne kuće Vesnom Stanojević.

Autor:  

M. K.

|  

29.04.2025. 16:33

(VIDEO) Koordinatorka Sigurne kuće o tome zašto žene ne prijavljuju nasilje: Ćute zbog stida, straha i emotivne boli

Na pitanja zašto tek 20,7 odsto žena u Srbiji prijavi partnersko nasilje nadležnim institucijama, šta su uzroci neprijavljivanja i kakve su posledice, Stanojević odgovara:

"Uzroci zbog kojih žene ne prijavljuju nasilje uglavnom su strah od nasilnika koji bude privremeno priveden ili izdržava neku kaznu i slično. Žene se uvek plaše kako će izgledati to kada on bude pušten, kada bude na slobodi i kada nastavi da čini nasilje", navodi Stanojević.

Prema njenim rečima, drugi bitan faktor je stid, odnosno sramota.

"Mi smo ipak zemlja u kojoj patrijarhat vlada. Žene se osećaju krivima ako nešto ne urade kako treba, a onda, kada dobiju neke udarce, batine, obično misle da su to zaslužile", navodi naša sagovornica.

Stanojević otkriva i lošu stranu analize, odnosno istraživanja kod žena.

"Kada pričamo o tom uzorku da samo 20 odsto prijavi nasilje, te ankete su rađene uglavnom u Beogradu, ali moramo imati u vidu da Srbija nije Beograd. U unutrašnjosti imamo mnogo više nasilja. Imamo situacije gde žene ne smeju da pokrenu bilo kakav postupak, jer znate, u malim mestima svi se znaju. I on je često drug sa policijom, nekim u centru za socijalni rad i slično", objašnjava Stanojević.

Stanojević: Emotivna bol je najjača

Kako kaže, to su situacije koje faktički potpuno blokiraju ženu. Ima slučajeva kada žena pokuša da prijavi, ali naiđe na podsmeh. Geografski, žene su ugrožene u svim delovima Srbije.

"Povremeno imamo utisak da se svi oblici nasilja dešavaju u Valjevu. Od sedam ubijenih žena ove godine, četiri slučaja imali smo u ovom gradu. Nažalost, jedne godine imamo više slučajeva u istočnom delu države, pa onda sledeće u zapadnom", navodi Stanojević.

Koordinatorka Sigurne kuće objašnjava da je svaki nasilni čin priča ili drama za sebe, ali pored fizičke i psihičke boli, najviše, čini se, boli ona emotivna.

"Hoću da kažem, to je posebna vrsta emotivne boli. Jer nekada su se nasilnik i žrtva voleli. U većini slučajeva. Dugo radim ovaj posao i mogu da kažem da se brakovi uglavnom sklapaju iz ljubavi. Znači, ne sklapaju se da bi se tukli i maltretirali, nego se sklapaju iz punih emocija prema toj osobi", zaključuje Stanojević.

Jednu od ključnih stvari, Stanojević vidi u kućnom vaspitanju.

Pogledajte celo gostovanje Vesne Stanojević:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)