Srbi drugi u Evropi po broju radnih sati, ali ne i produktivnosti: Kako se dužina radnog vremena odražava na radnike?

Radnici u Srbiji rade u proseku 41,3 sata nedeljno, čime se naša zemlja svrstava među države sa najdužom radnom nedeljom u Evropi - odmah iza Turske. O tome kako se dužina radnog vremena odražava na radnike i ekonomiju, govorio je predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

Autor:

M. K.

20.05.2025. 19:31

Srbi drugi u Evropi po broju radnih sati, ali ne i produktivnosti: Kako se dužina radnog vremena odražava na radnike?

U poređenju s Evropskom unijom (EU), gde je prosečna radna nedelja kraća za više od pet sati (36 sati), postavlja se pitanje: da li više rada znači i veću produktivnost?

Nemačka, Austrija, Belgija i Norveška - države koje beleže visoku produktivnost i istovremeno skraćuju radnu nedelju. Finska je nedavno uvela dodatni slobodan dan kako bi povećala efikasnost zaposlenih.

"Zemlje sa visokim standardom i razvijenom tehnologijom u mogućnosti su da skraćuju radno vreme zaposlenima, posebno onima koji se bave kreativnim poslovima", navodi Atanacković za "Presek".

Srpski zakon i realnost

Prema važećem Zakonu o radu u Srbiji, standardna radna nedelja iznosi 40 sati, ali se u tu računicu uključuju i plaćene pauze. U praksi, efektivno vreme provedeno u radu je kraće - oko 37,5 sati.

"Zakon potiče još iz perioda samoupravljanja i u njega su uključene i pauze, dok se u EU taj broj odnosi isključivo na efektivne sate rada", objašnjava Atanacković.

Foto: Newsmax Balkans

Dodaje da svaki sat rada iznad 40 mora biti dodatno plaćen - minimalno 26 odsto više - što zakon jasno propisuje.

Građevinarstvo i ugostiteljstvo "vuku" prosek

Atanacković napominje da je jedan od razloga za visok broj radnih sati u Srbiji nagli rast građevinske industrije u poslednjih nekoliko godina.

"Naši ljudi u građevinarstvu često rade i po deset sati dnevno, što značajno podiže ukupan prosek. Slično je i u ugostiteljstvu. Ako bi se te grane izdvojile iz statistike, njihovo prosečno radno vreme premašuje i 43 sata nedeljno", ističe sagovornik emisije "Presek".

Kraće radno vreme donosi bolje rezultate

Istraživanja pokazuju da kraće radno vreme povećava produktivnost, jer radnici tada imaju više energije i koncentracije.

"Zaposleni za kraće vreme mogu da postignu isti efekat, ako ne i veći, nego za duže radno vreme", kaže Atanacković.

Naš sagovornik izražava nadu da će s razvojem tehnologije i ekonomije u Srbiji doći vreme kada radnici neće morati da rade duže od zakonskih 40 sati.

Razgovor sa Nebojšom Atanackovićem možete da pogledate u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)