(VIDEO) Škola u svetu budućnosti: Kako pripremiti decu za zanimanja koja još ne postoje
Deca koja danas pohađaju školu žive u svetu koji se menja brže nego ikada ranije. U doba veštačke inteligencije, pametnih tehnologija i digitalne transformacije, roditelji i nastavnici sve češće postavljaju pitanje - kako ih pripremiti za poslove koji još ne postoje.
Prema podacima Svetskog ekonomskog foruma, čak 85 odsto zanimanja koja će postojati 2035. godine danas ne postoji.
Šta će to konkretno značiti za decu koja sada uče tablicu množenja i recituju pesmice, za emisiju Presek analizira Aleksandar Đorđević, međunarodni stručnjak za digitalnu transformaciju i predavač na svetskim konferencijama u Beču i Parizu.
Digitalna stvarnost nije budućnost - ona je sadašnjost
"Mnogi zamišljaju apokaliptične scenarije sa robotima, ali to nije realno. Istina je da će se većina poslova transformisati, a mnogi potpuno iznova pojaviti", kaže Đorđević.
Veštačku inteligenciju treba da posmatramo iz ugla šta nam donosi, a ne šta odnosi. Mana je što smanjuje privatnost, a dobra strana je više slobodnog vremena koje dobijamo, izjavio je vlasnik kompanije Mikroelektronika Nebojša Matić.
NIN istražuje kako veštačka inteligencija utiče na tržište rada u Srbiji. Ko će ostati bez posla, a kome se smeši svetla budućnost? Sagovornik u prvom delu emisije GrađaNIN je Nebojša Matić, vlasnik kompanije Mikroelektronika.
On objašnjava da postoje dve grupe budućih poslova: oni koji će se transformisati uz pomoć novih alata (poput novinarstva, marketinga, administracije) i oni koji će nastati zahvaljujući razvoju novih tehnologija - poput servisa za održavanje veštačke inteligencije, specijalizovanih softverskih trenera, pa čak i trenera za robote.
Škola mora da se menja - algoritamska pismenost je ključ
Đorđević smatra da bi algoritamska pismenost uskoro mogla postati isto toliko važna kao čitanje i pisanje.
"Način na koji učimo mora se prilagoditi. Mi više nismo u drugoj industrijskoj revoluciji - nalazimo se u četvrtoj, a obrazovni sistem to još nije shvatio", navodi Đorđević.
On veruje da će deca u budućnosti učiti kroz iskustvo, kreativnost i digitalnu logiku - umesto da samo memorijski usvajaju činjenice.
Foto: Newsmax Balkans
Zanimljivo je da, prema novim istraživanjima, čak i video-igrice, uključujući i one koje roditelji često zabranjuju, mogu imati pozitivne efekte na kognitivni razvoj.
"One razvijaju osećaj za rešavanje problema i empatiju. Nova generacija dece već sada prati deset ekrana istovremeno, dok prethodne jedva uspevaju dva", navodi sagovornik emisije "Presek".
Uprkos skepticizmu, veštine koje danas izgledaju trivijalno mogu biti ključne u svetu algoritama i višezadaćnosti.
Deca treba da ostanu deca - ali radoznala i kreativna
Na pitanje u koje oblasti će budućnost najviše ulagati, Đorđević odgovara da nije reč samo o tehnologiji, već o ljudima koji znaju da je koriste.
"Savetovao bih decu da budu ono što jesu. Da se igraju, ali i da razvijaju radoznalost, kreativnost i slobodu mišljenja. To su veštine koje mašine neće moći da zamene", zaključuje Đorđević.
On dodaje, u svetu u kojem već danas razgovaramo sa pametnim sistemima poput čet-botova, gde algoritmi oblikuju svakodnevicu, obrazovanje više nije samo društvena obaveza - ono je strateško ulaganje u budućnost.
Razgovor sa Aleksandrom Đorđevićem pogledajte u videu:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Telo tinejdžera (16) izvučeno je iz kanala Dunav - Tisa - Dunav (DTD) u mestu Vlajkovac kod Vršca, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Pančevo.
Ogromna i neiskorišćena šansa za razvoj crnogorskog turizma jeste prodaja doživljaja, što je već duže svjetski trend, rekao je za Newsmax Balkans predavač na više predmeta iz oblasti turizma na podgoričkom Univerzitetu Donja Gorica Velibor Zolak.
Europski zastupnik iz redova HDZ-a Davor Ivo Stier govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o potencijalu proširenja Europske unije na Zapadni Balkan, o krizi u BiH, te o politici Milorada Dodika.
Dok svet s mešavinom užasa i nemoći posmatra Bliski istok, Gaza tone u humanitarnu katastrofu bez presedana. Glad, razaranja i neprestano granatiranje postali su svakodnevica dva miliona Palestinaca, dok izraelski napadi na Iran dodatno potresaju ionako krhku stabilnost regiona.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kruševcu uhapsili su A. J. (35) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio dva krivična dela nasilje u porodici.
Kako je došlo do toga da ove godine skupove na Vidovdan organizuju i vlast i studenti, zašto su Iran i Izrael od saveznika postali zavađene strane i može li Kanada pre postati 51. država Amerike ili prva članica EU van teritorije Evrope - teme su o kojima će biti reči u emisiji Otvori oči.
Ekipa Newsmax Balkans boravila je u Gracu odmah nakon tragedije u kojoj je poginulo 11 ljudi. Naša reporterka Dunja Mimić provela je tamo tri dana, beležeći atmosferu bola i neverice među građanima. U razgovoru za "Presek", Dunja je podelila tri slike koje su joj, ostale duboko urezane u sećanju.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da najnoviji potezi Prištine potvrđuju da se prema Srbima na Kosovu i Metohiji sprovodi kontinuirana i veoma ozbiljna sistemska diskriminacija i apelovao na sve relevantne međunarodne aktere da u punom kapacitetu stanu u zaštitu njihovih prava.
Dvadeset meseci nakon brutalnog ubistva trinaestogodišnjeg Andreja Simića u Niškoj Banji i posle završene istraga Višeg javnog tužilaštva u Nišu, u ponedeljak 16. juna podignuta je optužnica protiv roditelja maloletnog M. M.
Osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru saopštilo je, nakon što je najavljen protest ispred prostorija tog tužilaštva, da nije stvarno nadležno za postupanje po prijavama za krivično delo davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem.
U periodu od 1. do 15. juna ove godine po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije zaplenili su više od 190 kilograma različitih vrsta narkotika, zbog čega je uhapšeno ukupno 18 lica.
Specijalni sud u Hagu produžio je za još dva meseca pritvor jednom od bivših vođa OVK Hašimu Tačiju, u slučaju u kojem je, zajedno sa drugim bivšim vođama OVK Kadrijem Veselijem, Redžepom Seljimijem i Jakupom Krasnićijem, optužen za ratne zločine.
Komentari (0)