(VIDEO) Škola u svetu budućnosti: Kako pripremiti decu za zanimanja koja još ne postoje

Deca koja danas pohađaju školu žive u svetu koji se menja brže nego ikada ranije. U doba veštačke inteligencije, pametnih tehnologija i digitalne transformacije, roditelji i nastavnici sve češće postavljaju pitanje - kako ih pripremiti za poslove koji još ne postoje.

Autor:

M. K.

21.05.2025. 09:34

(VIDEO) Škola u svetu budućnosti: Kako pripremiti decu za zanimanja koja još ne postoje

Prema podacima Svetskog ekonomskog foruma, čak 85 odsto zanimanja koja će postojati 2035. godine danas ne postoji.

Šta će to konkretno značiti za decu koja sada uče tablicu množenja i recituju pesmice, za emisiju Presek analizira Aleksandar Đorđević, međunarodni stručnjak za digitalnu transformaciju i predavač na svetskim konferencijama u Beču i Parizu.

Digitalna stvarnost nije budućnost - ona je sadašnjost

"Mnogi zamišljaju apokaliptične scenarije sa robotima, ali to nije realno. Istina je da će se većina poslova transformisati, a mnogi potpuno iznova pojaviti", kaže Đorđević.

On objašnjava da postoje dve grupe budućih poslova: oni koji će se transformisati uz pomoć novih alata (poput novinarstva, marketinga, administracije) i oni koji će nastati zahvaljujući razvoju novih tehnologija - poput servisa za održavanje veštačke inteligencije, specijalizovanih softverskih trenera, pa čak i trenera za robote.

Škola mora da se menja - algoritamska pismenost je ključ

Đorđević smatra da bi algoritamska pismenost uskoro mogla postati isto toliko važna kao čitanje i pisanje.

"Način na koji učimo mora se prilagoditi. Mi više nismo u drugoj industrijskoj revoluciji - nalazimo se u četvrtoj, a obrazovni sistem to još nije shvatio", navodi Đorđević. 

On veruje da će deca u budućnosti učiti kroz iskustvo, kreativnost i digitalnu logiku - umesto da samo memorijski usvajaju činjenice.

Foto: Newsmax Balkans

Zanimljivo je da, prema novim istraživanjima, čak i video-igrice, uključujući i one koje roditelji često zabranjuju, mogu imati pozitivne efekte na kognitivni razvoj.

"One razvijaju osećaj za rešavanje problema i empatiju. Nova generacija dece već sada prati deset ekrana istovremeno, dok prethodne jedva uspevaju dva", navodi sagovornik emisije "Presek". 

Uprkos skepticizmu, veštine koje danas izgledaju trivijalno mogu biti ključne u svetu algoritama i višezadaćnosti.

Deca treba da ostanu deca - ali radoznala i kreativna

Na pitanje u koje oblasti će budućnost najviše ulagati, Đorđević odgovara da nije reč samo o tehnologiji, već o ljudima koji znaju da je koriste.

"Savetovao bih decu da budu ono što jesu. Da se igraju, ali i da razvijaju radoznalost, kreativnost i slobodu mišljenja. To su veštine koje mašine neće moći da zamene", zaključuje Đorđević. 

On dodaje, u svetu u kojem već danas razgovaramo sa pametnim sistemima poput čet-botova, gde algoritmi oblikuju svakodnevicu, obrazovanje više nije samo društvena obaveza - ono je strateško ulaganje u budućnost.

Razgovor sa Aleksandrom Đorđevićem pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)