(VIDEO) Koliko su električni trotineti bezbedni: "Ima ih između 250.000 i 300.000, registrovano manje od 12 hiljada"
Nakon nesreće u kojoj su otac i sin povređeni, kada su električnim trotinetom udarili u automobil, ponovo se otvara pitanje koliko su ova vozila bezbedna, za koga su namenjena i da li znamo pravila.
Oni koji i dalje voze često ne poštuju propise. Zakon jeste izmenjen, registracija je obavezna, kacige takođe, ali u praksi sve je to upitno.
Stiče se utisak da je u poslednjih meseci manje vozača trotineta na ulicama Beograda ili Srbije. Možda baš zato što je 2024. doneta nova regulativa. Procenjuje se da u Srbiji ima između 250.000 i 300.000 električnih trotineta, a samo 11.500 je registrovanih.
Uzevši u obzir ove brojke, postavlja se pitanje da li ih je stvarno manje na ulicama ili oni ipak zaobilaze regulativu.
Stotinu mladih nastrada u saobraćajnim nezgodama u Srbiji na godišnjem nivou. U proteklih pet godina više od 2.500 ljudi je poginulo, a u proseku svaka četvrta stradala osoba je mlađa od 30 godina.
Statistika o saobraćajnim nesrećama na teritoriji Srbije godina je zabrinjavajuća, a nadležni organi apeluju na sve učesnike u saobraćaju da poštuju pravila i voze po propisima kako ne bi ugrozili sebe, ni druge. Stručnjaci za Newsmax Balkans objašnjavaju ko su i zašto najugroženiji u saobraćaju.
"Samo u vreme korone, procena je bila da je aktivnih bilo negde oko 100.000, kada je i bila najveća ekspanzija trotineta. Međutim, do sada je registrovano negde skoro 12.000, iz razloga što je veliki broj trotineta uvezen pre nego što smo trotinete ubacili u Zakon o bezbednosti saobraćaja. Jednostavno, to smo uradili, jer je njihov broj bio toliki da smo morali da obradimo tu temu i da uredimo tu oblast pod kojim uslovima mogu da učestvuju u saobraćaju", rekao je za Newsmax Balkans Mirko Koković iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Apel građanima, posebno roditeljima
Ono što je najveći problem, kako je dodao, jesu tehničke karakteristike onih trotineta koji su uvezeni pre poslednjih izmena Zakona kada su i definisani uslovi pod kojima mogu da učestvuju u saobraćaju.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Neke od tih tehničkih karakteristika jesu maksimalna snaga elektromotora koji ga pokreće, to je 600 vati, zatim maksimalna brzina kretanja - 25 kilometara na čas i težina samog trotineta - 35 kilograma. Takođe, apelovao bih na sve građane, naročito na roditelje, da vode računa o ostalim stvarima koje su propisane zakonom, a to je, recimo, starosna kategorija koja može da upravlja trotinetom. Trotinetom mogu da upravljaju osobe starije od 14 godina, međutim, na kolovozu mogu učestvovati samo osobe starije od 18. Obavezno je nošenje kacige, zato što trotinetaši su jako ranjiva kategorija i ono što je cilj izmene zakona zbog trotinetaša, jeste kako bismo smanjili broj stradalih lica u saobraćaju", ukazao je naš sagovornik.
Zakon definisao površine za kretanje trotineta
Koković se osvrnuo i na nove izmene u regulativi koje su na snazi od prethodne godine.
"Trotinet se definiše kao lako elektrovozilo i pod tim podrazumevamo samo trotinet, nikakvo drugo sredstvo kao monocikl, tricikl i slično. Pored ovih stvari koje sam napomenuo, tehničke karakteristike, zakon je definisao površine kojima se oni mogu kretati. To su prvenstveno površine kojima se kreću biciklisti. To su biciklističke staze koje su odvojene fizički od kolovoza, zatim biciklistička traka koja je deo kolovoza, a ukoliko ne postoje te dve površine, oni se mogu kretati kolovozom, ali samo na putevima gde je maksimalna brzina ograničena na 30 kilometara na čas, osim ako imate više od 18 godina. Tada možete da se krećete i na putevima gde je brzina propisana, odnosno do 50 kilometara na čas", naveo je Koković.
Dakle, električni trotineti su svakodnevica i u redu je zaobilaziti gužvu, ali ne i zaobilaziti regulativu.
U tom smislu, ostaje apel vozačima trotineta da budu bezbedniji kako bismo svi mi bili sigurniji kada smo u saobraćaju.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima fakulteta, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.
Profesorka sociologije i potpredsednica novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, član PSG Lado Jovović i aktivista grupe "Stav" Lazar Dinić pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode, saopštio je Apelacioni sud u Novom Sadu.
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji, sve češće posmatraju brak ne kao društvenu dužnost, već kao partnerski odnos zasnovan na razumevanju, uzajamnoj podršci i emocionalnoj povezanosti.
U međunarodnoj akciji pravosudnih organa više evropskih država i Srbije, uz podršku MUP, u Srbiji je uhapšeno pet osoba osumnjičenih za šverc narkotika i oružja. Jedna osoba je u bekstvu, a postupci protiv ostalih pripadnika grupe vode se u više evropskih zemalja.
Ujutru i delom prepodneva u Vojvodini, na istoku i jugoistoku Srbije biće umereno do znatno oblačno vreme sa pojavom kiše i lokalnih pljuskova, a u ostalim krajevima očekuje se uglavnom suvo vreme uz sunčane intervale, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Prošle godine izrečeno više od 30.000 hitnih mera nasilnicima kojima se prekida komunikacija i nasilnik udaljava od žrtve, a da je u 2023. izrečeno više od 32.000 takvih mera, izjavila je ministarka Tatjana Macura, komentarišući Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
U nastavku akcije koju sprovodi Treće osnovno javno tužilaštvo, javni tužilac je saslušao pet kineskih državljana zbog sumnje da su izvršili po jedno krivično delo građenje bez građevinske dozvole na teritoriji gradske opštine Surčin u Beogradu.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas saopštila je na početku posete Srbiji, da je dijalog Beograda i Prištine neophodan za napredak, ocenivši da je sada trenutak da se strane ponovo angažuju.
U zemlji u kojoj se deca nazivaju budućnošću, a svakodnevno ostaju bez zaštite, predlozi koji se tiču njihovog prava na izdržavanje konačno ulaze u ozbiljniju zakonsku proceduru. Alimentacioni fond, o kojem se govori decenijama, nalazi se u Skupštini.
Na dnevnom redu sednice Senata Univerziteta u Beogradu bilo je unapređenje profesora u viša zvanja, produžetak radnog odnosa za troje nastavnika, kao i saradnja sa inostranim institutima.
Policija u Raški zaplenila je 8.500 paklica cigareta pronađenih u automobilu kojim je upravlja muškarac (21) Kragujevca, a čija je vrednost procenjena na više od 2,4 miliona dinara.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija (UN) za ljudska prava Volker Turk izjavio je da je tokom dvodnevne posete Srbiji bio zapanjen dubokom polarizacijom unutar društva i nedostatkom poverenja u državne institucije i političke aktere.
Poremećaji u ishrani spadaju u najsmrtonosnije psihijatrijske bolesti, a najpodložniji su im adolescenti. Već oko desete godine života mogu da se primete prvi znaci poremećaja, a to je i period kada se najčešće javlja anoreksija.
Komentari (0)