(VIDEO) Svaki drugi migrant u Srbiji je Rus: Kako će Evropa odgovoriti na migrantsku krizu?
Migrantska kriza traje skoro 15 godina, a na tlo Evrope u poslednjih 10 godina ušlo je 29 miliona legalnih i ilegalnih migranata. To su podaci saopšteni na konferenciji "Migrantska kriza i Zapadni Balkan" u Beogradu.
Učesnici konferencije istakli su da Evropa još nema zajednički dogovor i odgovor na migrantsku krizu, kao i da zasad nema zvaničnih planova da se neuspešni tražioci azila šalju u zemlje Zapadnog Balkana.
Migrantska kriza, koja je na ovim prostorima počela sa Arapskim prolećem, promenila je sliku Evrope.
Gotovo 30 miliona novih stanovnika uticalo je na ekonomske, demografske pa i kulturne procese i stavilo ljudska prava i demokratske standarde na iskušenje.
Međutim, Evropa stari i sve više se bori sa nedostatkom radne snage, pa je neophodna nova krv, istaknuto je na konferenciji.
Šta raditi sa nelegalnim migrantima?
Pitanje koje muči evropske države je - šta raditi sa nelegalnim migrantima.
Predsednica Centra za spoljnu politiku i nekadašnja ambasadorka Srbije u Velikoj Britaniji, Aleksandra Joksimović, rekla je da navodni plan britanske vlade da neuspešne tražioce azila usmerava na Zapadni Balkan ne postoji kao formalan predlog.
Velika Britanija planira da deportuje migrante kojima nije odobren azil u zemlje Trećeg sveta. Migrantska kriza predstavlja jednu od tema koje ugrožavaju države članice Evropske unije, a da za njih nema rešenja.
Broj stranaca koji su se doselili u Srbiju tokom 2023. godine devet i po puta je veći nego pre nešto više od decenije, pokazuje istraživanje koje je predstavio Republički zavod za statistiku (RZS).
"Sve zemlje EU razmišljaju i o demografskim problemima i o manjku radne snage i da migranti nisu uvek samo negativna pojava, već nešto na šta se u budućnosti u Evropi takođe mora računati, ukoliko Evropa želi da zadrži ekonomski rast i prosperitet na način na koji ga ima danas", rekla je Joksimović.
EU je pre mesec dana usvojila novi pakt o migracijama i azilu, koji omogućava da se države pitanjem migracija bave na odgovorniji i više strukturiran način, ali se zahteva veća solidarnost između država članica EU.
"Migracije postoje koliko postoji svet"
Kada reč o Srbiji, ona se sa migrantskom krizom borila deset godina, tokom kojih je prošlo više od milion i po ljudi.
Za razliku od ostalih evropskih država, većina današnjih migranata u Srbiji su Rusi, svaki drugi.
"Migracije nisu loš proces. Sve više u javnosti dolazi do stvaranja neke slike da migracije sa sobom donose samo iregularne tokove. To nije tačno. Migracije postoje koliko postoji svet. One su na neki način i oblikovale današnji svet. Migracije su nešto što oplemenjuje i nacije, i narode, i sve nas zajedno. Ali ono što je uvek potrebno jeste efikasno upravljanje njima", navela je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević.
U panel diskusiji "Evropa, Evropska unija i problem migranata" govorili su ambasadorka Nemačke Anke Konrad, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson, ambasador Italije Luka Gori, kao i evropski oficir za vezu za migracije pri delegaciji Evropske unije u Srbiji Richard Goldšmit i predstavnik visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice u Srbiji Sofiane Adjali.
Konferenciju Migrantska kriza i Zapadni Balkan zajednički su organizovali Centar za spoljnu politiku i Hans Zajdel fondacija.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić rekao je, govoreći na Forumu o transatlantskoj ekonomskoj saradnji Jugoistočne Evrope u Vašingtonu da je ponosan što je kompanija na čijem je čelu najbrže rastući telekomunikacioni operater u Jugoistočnoj Evropi.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Uprave kriminalističke policije, Trećeg odeljenja, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su D. J. (26) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo u pokušaju.
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da postupa po krivičnoj prijavi protiv pritvorenika M. Đ. (27), osumnjičenog da je povredio člana Pokreta slobodnih građana Davora Stefanovića u Okružnom zatvoru u Novom Sadu 17. maja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa Viktorom Orbanom, mađarskim premijerom, koji se sa delegacijom Mađarske nalazi u radnoj poseti Srbiji.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, Kaja Kalas, tokom posete Severnoj Mitrovici izjavila je da je ključno prisustvo međunarodnih aktera na terenu kako bi se stekla realna slika o stanju i izazovima u regionu.
U okviru pilot-faze testiranja e-ATA karneta na aerodromu "Nikola Tesla", uspešno je obrađen prvi ATA karnet u digitalnom obliku, saopštila je Uprava carine.
Nedavni oglas za prodaju 25 službenih pasa Vojske Srbije izazvao je burne reakcije u javnosti, što zbog termina kojim se opisuje prodaja dojučerašnjih najboljih prijatelja vojnika vodiča, što zbog cene koja se kreće od 400 do 3.000 dinara.
Protest "Odbranimo univerzitete" koji organizuje inicijativa Pobunjeni univerzitet počeće u 15 časova ispred Vlade Srbije i trajaće do 19 sati, što znači da će u tom periodu biti zatvorene deo Nemanjine ulice i Kneza Miloša.
Jelica Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji rekla je za Newsmax Balkans da visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas želi da vidi da Srbija napreduje ka Evropskoj uniji, ali to mora da se pokaže delima i obnavljanjem poverenja.
Komentari (0)