(VIDEO) Svaki drugi migrant u Srbiji je Rus: Kako će Evropa odgovoriti na migrantsku krizu?

Migrantska kriza traje skoro 15 godina, a na tlo Evrope u poslednjih 10 godina ušlo je 29 miliona legalnih i ilegalnih migranata. To su podaci saopšteni na konferenciji "Migrantska kriza i Zapadni Balkan" u Beogradu.

23.05.2025. 07:08

(VIDEO) Svaki drugi migrant u Srbiji je Rus: Kako će Evropa odgovoriti na migrantsku krizu?

Učesnici konferencije istakli su da Evropa još nema zajednički dogovor i odgovor na migrantsku krizu, kao i da zasad nema zvaničnih planova da se neuspešni tražioci azila šalju u zemlje Zapadnog Balkana.

Migrantska kriza, koja je na ovim prostorima počela sa Arapskim prolećem, promenila je sliku Evrope. 

Gotovo 30 miliona novih stanovnika uticalo je na ekonomske, demografske pa i kulturne procese i stavilo ljudska prava i demokratske standarde na iskušenje. 

Međutim, Evropa stari i sve više se bori sa nedostatkom radne snage, pa je neophodna nova krv, istaknuto je na konferenciji. 

Šta raditi sa nelegalnim migrantima?

Pitanje koje muči evropske države je - šta raditi sa nelegalnim migrantima

Predsednica Centra za spoljnu politiku i nekadašnja ambasadorka Srbije u Velikoj Britaniji, Aleksandra Joksimović, rekla je da navodni plan britanske vlade da neuspešne tražioce azila usmerava na Zapadni Balkan ne postoji kao formalan predlog. 

"Sve zemlje EU razmišljaju i o demografskim problemima i o manjku radne snage i da migranti nisu uvek samo negativna pojava, već nešto na šta se u budućnosti u Evropi takođe mora računati, ukoliko Evropa želi da zadrži ekonomski rast i prosperitet na način na koji ga ima danas", rekla je Joksimović. 

EU je pre mesec dana usvojila novi pakt o migracijama i azilu, koji omogućava da se države pitanjem migracija bave na odgovorniji i više strukturiran način, ali se zahteva veća solidarnost između država članica EU. 

"Migracije postoje koliko postoji svet"

Kada reč o Srbiji, ona se sa migrantskom krizom borila deset godina, tokom kojih je prošlo više od milion i po ljudi. 

Za razliku od ostalih evropskih država, većina današnjih migranata u Srbiji su Rusi, svaki drugi. 

"Migracije nisu loš proces. Sve više u javnosti dolazi do stvaranja neke slike da migracije sa sobom donose samo iregularne tokove. To nije tačno. Migracije postoje koliko postoji svet. One su na neki način i oblikovale današnji svet. Migracije su nešto što oplemenjuje i nacije, i narode, i sve nas zajedno. Ali ono što je uvek potrebno jeste efikasno upravljanje njima", navela je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević.

U panel diskusiji "Evropa, Evropska unija i problem migranata" govorili su ambasadorka Nemačke Anke Konrad, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson, ambasador Italije Luka Gori, kao i evropski oficir za vezu za migracije pri delegaciji Evropske unije u Srbiji Richard Goldšmit i predstavnik visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice u Srbiji Sofiane Adjali. 

Konferenciju Migrantska kriza i Zapadni Balkan zajednički su organizovali Centar za spoljnu politiku i Hans Zajdel fondacija.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)