Internet predatori u zasedi: "Roditelji da razgovaraju s decom i nađu meru kontrole"
Internet predatori vrebaju na internetu. Tužilac Boris Majlat kaže da je neophodan razgovor roditelja s decom. Ukoliko roditelji kontrolišu baš sve aktivnosti dece na internetu, to je prevelika kontrola, a ukoliko ne kontrolišu uopšte, to nije dobro. Treba naći meru kontrole.
Vest koja je obišla sve medije da su čoveka na Kalemegdanu pretukli maloletnici jer je pozvao njihovu maloletnu drugaricu na sastanak preko interneta, nije zvanično potvrđena.
Čovek je navodno, kako novinari prenose, preko Fejsbuka zakazao sastanak sa devojkom, za koju nije znao da je maloletna, ali su ga na mestu sastanka napali njeni drugovi. Istraga će utvrditi o čemu je reč, piše RTS.
Četiri nedelje nakon energetske krize, koja je ostavila bez struje veći deo Španije, ta zemlja se ponovo našla u mraku - ovoga puta digitalnom. Mobilni operateri su "pali", ostavivši milione građana bez interneta i signala. Širom Evrope se postavlja pitanje - da li smo previše vezani za internet?
Istraživanje u Velikoj Britaniji otkriva da se skoro 70 odsto mladih uzrasta od 16 do 21 godine oseća lošije u vezi sa sobom nakon vremena provedenog na društvenim mrežama.
Gostujući u Beogradskoj hronici, tužilac Boris Majlat iz Posebnog odeljenja za visokotehnološki kriminal u beogradskom Višem javnom tužilaštvu, rekao je, govoreći o slučaju kao ovom sa Kalemegdana kada deca ili roditelji uzimaju pravdu u svoje ruke, da se to dešavalo, ali da nije učestalo.
"Nikako ne smatramo to opravdanim. Znači, to je nešto što bi trebalo izbegavati upravo razgovorom s decom, pravovremenim, prijavljivanjem krivičnog dela. Većina roditelja zaista štiti svoju decu upravo na taj način što pozove dete, razgovara s njim, a nakon toga ode s njim u najbližu policijsku stanicu gde se delo prijavi i gde se onda fotografišu te poruke koje su bile neprimerenog ili seksualnog sadržaja", navodi Majlat, piše RTS.
Šta kažu u MUP?
Vladimir Vujić, načelnik Sektora za visokotehnološki kriminal MUP, kaže da je problem i kada se uzima pravda u svoje ruke.
"Veoma često pravi pedofili nakon toga uništavaju materijal u vezi s tim jer šira javnost postane svesna da su oni potencijalni pedofili i ako su predmet naše obrade, mi ostajemo bez dokaza u vezi s njima. Ako imaju informacije da je neko lice sklono pedofilskom materijalu, treba da nas obaveste", rekao je Vujić.
Foto: Envato
Tužilac Majlat naglasio je da roditelji treba da razgovaraju s decom.
"Stvarno mislim da je jako korisno razgovarati s decom i da dete ima poverenja i u svoje nastavnike, razrednog starešinu i psihologe. Ono što je problem jeste da kada se uoči da se na to adekvatno reaguje i da se to prijavi ili policiji ili tužilaštvu, dakle da se odmah reaguje što pre kako dete ne bi dugo trpelo posledice takvog zlostavljanja", rekao je Majlat.
Kako izgleda procedura
Majlat napominje da je dete apsolutno zaštićeno tokom te procedure.
"Da li se osećaju krivim, to najviše zavisi od njihovih roditelja. Mi se trudimo da i s roditeljima porazgovaramo i ukažemo im na to da ne treba da ih tretiraju tako da se oni osećaju krivim, oni su vrlo mladi u adolescentskom periodu, tinejdžerskom dobu, da zaista nema potrebe da ih smatramo krivim, ali da bi bilo dobro da ih kontrolišemo kako ne bi dolazili više u te situacije", kaže tužilac.
"Najčešće se sreću na Instagramu"
Prijava se može podneti i u policijskoj stanici i u nadležnom tužilaštvu, i u tom slučaju podaci se prikupljaju.
"Poenta je u društvenim mrežama na kojima se najčešće susreću. To je kod nas Instagram. Mi se obraćamo tada Instagramu u cilju prikupljanja podataka od Instagrama kao pružaoca usluge. U stvari, to je kompanija 'Meta', koja nam tada dostavlja određene podatke o vlasniku tog profila i mi, eventualno, na osnovu tih podataka možemo da utvrdimo identitet učinioca krivičnog dela", ističe tužilac.
Printscreen: Newsmax Balkans
Navodi da su deca prisutna i na TikTok-u, a na Instagramu ima trenutno najviše korisnika.
"A što se tiče načina na koji im pristupaju, raznorazni su. Ono što, između ostalog, jeste slučaj da se to nekada dešava i kao vršnjačka šala. Znači da to nije uvek i svaki put klasičan pedofil koji stoji iza toga, ali dešava se i tako nešto i mislim da je i u jednoj i u drugoj situaciji potrebno prijaviti upravo radi opreza i radi izbegavanja nemilih događaja", istakao je Majlat.
Najčešće greške koje prave roditelji
"Ukoliko roditelji kontrolišu baš sve aktivnosti dece na internetu, to je prevelika kontrola, a ukoliko ne kontrolišu uopšte, to nije dobro. Treba naći meru kontrole", naglasio je tužilac.
Prema njegovim rečima, s detetom treba otvoreno razgovarati o sajtovima koje posećuje, o društvenim mrežama preko kojih stupa u komunikaciju s nepoznatim osobama čak i kad misli da nisu nepoznate jer su se predstavile kao prijatelji, drugari, poznanici nekih njegovih poznanika.
"Roditelj treba da ima mogućnost da na svom telefonu prati šta njegovo dete radi na internetu, koje sajtove posećuje, s tim da mu ne skreće pažnju na sve što je pogledao, što ulazi u sferu nedozvoljenog za detetov uzrast", savetuje tužilac Boris Majlat.
Dodaje da je to najbitnije u ovakvim situacijama da ne bi došlo do bilo kakvih zloupotreba.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima studenata, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.
Generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić rekao je, govoreći na Forumu o transatlantskoj ekonomskoj saradnji Jugoistočne Evrope u Vašingtonu da je ponosan što je kompanija na čijem je čelu najbrže rastući telekomunikacioni operater u Jugoistočnoj Evropi.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno vreme, uz kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom i većom količinom padavina, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Deo Rače i to naseljena mesta Sepci, Đurđevo, Viševac i Bošnjane, pogođena su gradom 8. maja. Iako je inspekcija izašla na teren i procenila štetu, iz opštine Rača su naveli da ne raspolažu fondom za nadoknadu štete nastale vremenskim neprilikama.
Više od 11 odsto građana Srbije, odnosno oko 700.000, nema nijedan zub, što je stanje koje ima aspekt invaliditeta, dok svega 8,3 odsto građana ima sve zube, saopštila je povodom Nedelje zdravlja zuba i usta organizacija Doktori protiv korupcije.
Šta kada vam pukne cev, oko 700 kubika vode nepovratno otekne, vodomer uredno zabeleži potrošnju, jer je kvar na privatnom delu instalacije, a onda stigne račun za odvođenje vode koja je otekla u vašu dnevnu sobu?
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Komentari (0)