(VIDEO) "IT tehnologije opterećuju energetiku i životnu sredinu": Da li AI dolazi sa ekološkom cenom koju ne razumemo
Možda nikada niste koristili veštačku inteligenciju, ali čak i da je nikada ne upitate ništa, ona već utiče na vaš svet. Milioni ljudi koriste pametnu tehnologiiju, ali retko ko razmišlja o tome koliko to troši resursa.
Najznačajnija regionalna konferencija o digitalnom marketingu, Digital Day 2025, donosi bogat program panel diskusija koje će se baviti najaktuelniim temama koje oblikuju industriju.
Deca koja danas pohađaju školu žive u svetu koji se menja brže nego ikada ranije. U doba veštačke inteligencije, pametnih tehnologija i digitalne transformacije, roditelji i nastavnici sve češće postavljaju pitanje - kako ih pripremiti za poslove koji još ne postoje.
Veštačku inteligenciju treba da posmatramo iz ugla šta nam donosi, a ne šta odnosi. Mana je što smanjuje privatnost, a dobra strana je više slobodnog vremena koje dobijamo, izjavio je vlasnik kompanije Mikroelektronika Nebojša Matić.
Postavlja se pitanje da li veštačka inteligencija dolazi sa ekološkom cenom koju još ne razumemo.
Voda za hlađenje servera, ogromna količina električne energije, emisije štetnih gasova sve to čini ekološki otisak AI industrije sve većim.
"Benefiti nemerljivi"
Andreja Stojić sa Insituta za fiziku u Beogradu naveo je za Newsmax Balkans da su benefiti AI nemerljivi.
"Sve IT tehnologije učestvuju u opterećenju energetike i samim tim životne sredine. Sve to nešto košta, ali uz to, oni benefiti koji dobijemo i koje ćemo dobiti su nemerljivo pozitivni od eventualnih loših uticaja na životnu sredinu", istakao je Stojić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Da bi nastavili da rade, AI serveri se hlade vodom.
OECD procenjuje da je za slanje deset do 50 AI upita potrebno oko pola litra vode.
"Planiraju da prave data centre pod vodom"
Gugl je u 2023. godini za hlađenje svojih data centara potrošio čak 29 milijardi litara vode, količinu veću od godišnje potrošnje nekih zemalja.
Stručnjak za digitalne komunikacije Ivan Bildi kaže da se te pretopstavke pojednostavljuju.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Postoje razni sistemi koje razne kompanije koriste. Ima ih, naravno, u Americi, Kanadi i Evropi. Najviše ih ima u tim severnim zemljama gde je hladnije, gde je manje potrebno za hlađenje jer je okolina hladnija, ali takođe planiraju i pod vodom da prave data centre, odnosno u okeanu, u morima gde će biti dostupna velika količina vode", naglasio je Bildi.
Ogroman pritisak na energetske sisteme
Čet GPT prošle godine bio je 15. najposećeniji sajt na svetu, dok je danas na petom mestu sa preko pet biliona poseta mesečno.
Jedan AI upit potroši i do 10 puta više električne energije nego obična Gugl pretraga.
Prema američkom Institutu za istraživanje električne energije, to je već danas ogroman pritisak na energetske sisteme.
U 2024. godini, 1,5 odsto svetske električne energije ide na rad data centara, a u Evropi čak 3,1 odsto ukupne potrošnje.
Očekuje se da će se ta brojka udvostručiti do 2030. godine.
AI rešava mnoge probleme, ali postavlja i nove
Uprkos ovim podacima, profesor Instituta za fiziku u Beogradu rekao je da je veštačka inteligencija utemeljena navigacija kroz svet sa brojnim benefitima.
"Na putu smo da nesamerljivo detaljnije i dublje razumemo procese u životnoj sredini kroz AI", napomenuo je Stojić.
AI industrija već sada emituje više gasova staklene bašte nego globalni avio-saobraćaj.
Trening jednog velikog modela, poput GPT-3, proizvodi i do 500 tona ugljen-dioksida, isto kao godišnja vožnja više od 100 automobila.
Napredak može da bude skupo plaćen. AI rešava mnoge probleme, ali postavlja i nove.
Dok pišemo sledeći upit ChatGPT, možda bi trebalo da se zapitamo da li će priroda da prati naš tempo ili ćemo umesto odgovora tražiti čist vazduh i zdravu vodu.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su sve vatrogasno-spasilačke jedinice na terenu, kao i Helikopterska jedinica usled velikog broja požara i jakog nevremena koji su zahvatili Srbiju i pozvao građane na oprez i odgovorno ponašanje.
Vojvodinu su tokom popodneva pogodili pljuskovi sa grmljavinom praćeni olujnim vetrom, koji je u pojedinim gradovima čupao drveće iz korenja. Jak vetar je pogodio i Beograd, gde je podigao prašinu sa gradilišta i napravio prašinsku oluju.
Predsednik Srpskog narodnog vijeća Boris Milošević ocenjuje za Newsmax Balkans da se na zagrebačkom hipodromu u subotu nije održao samo koncert pevača Marka Perkovića Tompsona, već "političko-ideološki miting", čije posledice duboko zadiru u društvo.
Ponedeljak je nezabeležen u istoriji Srbije po broju požara. Samo na teritoriji Šumadije bilo ih je 148, što je dnevni prosek za celu Srbiju u letnjem periodu.
Nema povređenih u padu krana na Novom Beogradu koji se obrušio zbog jakog nevremena koje je pogodilo Beograd nešto posle 13.20 sati, rečeno je FoNetu u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Tokom vanredne situacije usled izbijanja požara na 16 lokacija u Boru, u gašenju požara učestvovalo je i 14 članova jedinice za vanredne situacije Srbija Ziđin Koper i širenje požara je zaustavljeno, saopštila je kompanija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) je povodom blokada puteva istaklo da bi blokadom vitalnih saobraćajnica bila naneta velika šteta ekonomskim interesima države i da takav vid protesta nigde u svetu nije dozvoljen.
Senat Univerziteta u Novom Sadu utvrdio je termine konkursnih rokova za upis nove generacije studenata u školskoj 2025/2026. godini, a, kako su saopštili, prvi upisni rok počinje od 14. jula.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je građanima da se ne sukobljavaju sa policijom, da je poštuju, da sarađuju sa njom, da se uspostavljaju jasna pravila kako nešto može da funkcioniše i da se situacija vraća u normalu.
Po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal pripadnici MUP Republike Srbije, Direkcije policije, UKP i SPBOK lišili su slobode 11 osoba, osumnjičenih za trgovinu ljudima.
U požaru koji je izbio u nedelju u jednom domaćinstvu u okolini Boljevca, stradale su dve osobe, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave u Zaječaru.
Beograd je nešto posle 13 časova zahvatilo jako nevreme praćeno olujnim vetrom i pljuskom, dok je u Novom Sadu pao grad, uz nalete vetra, a pojedine ulice su poplavljene.
Komentari (0)